نفت خامنیجریه بزرگ‌ترین تولید کننده نفت خام آفریقا، به علت ادامه حملات شبه نظامیان به تاسیسات نفتی منطقه دلتای نیجر، واردات نفت خام را از کشورهای همسایه بررسی می کند.

به گزارش پترون،  سخنگوی شرکت دولتی نفت نیجریه روز جمعه (پنجم آذر ماه) گفت: منطقه نفت خیز دلتای نیجر خوراک پالایشگاه های این کشور را تامین می کند.

تولید نفت خام نیجریه عضو سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) و عمده ترین تولید کننده نفت آفریقا، در آغاز سال ٢٠١۶، دو میلیون و ١٠٠ هزار بشکه در روز بود که در پی رشته حملات شورشیان، از ژانویه به بعد تا حدود یک سوم کاهش یافت.

شورشیان دلتا خواستار اختصاص سهم بیشتری از درآمد انرژی نیجریه به این منطقه فقیرنشین هستند.

حملات به خطوط لوله اصلی تامین کننده خوراک تاسیسات نفتی، شرکت ملی نفت نیجریه (ان ان پی سی) را وادار به قطع جریان نفت خام به پالایشگاه های خود در کادونا، پورت هارکورت و واری کرد.

به گفته اندو اوگامادو، سخنگوی ان ان پی سی، محمدو بوهاری، رئیس جمهوری نیجریه به مدیر عامل شرکت دولتی نفت دستور بررسی امکان واردات نفت خام را از کشور نیجر در شمال نیجریه داده است.

وزیر مشاور نیجریه در امور نفت در ماه نوامبر گفت: تولید نفت خام پس از آنکه گروه های مخالف دولت در منطقه دلتای نیجر آتش بس را پذیرفتند، در چند ماه گذشته به دو میلیون و ١٠٠ هزار بشکه در روز افزایش یافته است.

نیجریه تقریبا تمامی بنزین مصرفی خود را به علت فرسودگی پالایشگاه هایش که ده ها سال از عمر آنها می گذرد، وارد می کند.

منبع : شانا

انتهای پیام/س