چشم انداز بازار پی وی سی آسیا در سال 2017 میلادیj E·ŸA“å±neH

تحلیلگران بازار اعتقاددارند که کاهش قابل ملاحظه حجم عرضه پی وی سی، قیمت این محصول را در بازار آسیا طی نیمه اول سال ۲۰۱۷ میلادی ثابت نگاه داشته و قیمت ها همچنان بالا باقی بماند.

به گزارش خبرنگار پترون، منابع بازار درماه نوامبر امسال اعلام کردند انتظارمی رود به دنبال در جریان بودن تعداد زیادی عملیات بارزسی، تعمیر و نگهداری در مجتمع های تولید پی وی سی (PVC) بر مبنای کاربید (carbide-based) چین و کاهش قابل ملاحظه حجم عرضه، قیمت این محصول در بازار آسیا در نیمه اول سال ۲۰۱۷ میلادی ثابت و همچنان بالا باقی بماند.
مامورو کادوکورا، رئیس شورای زیست محیطی وینیل ژاپن (VEC) نیز دوشنبه( اول آذر ماه) عنوان کرد: به احتمال زیاد بهای پی وی سی در بازار آسیا سال آینده میلادی تحت تاثیر کاهش شدید تولید این محصول در چین در سطح بالایی باقی خواهد ماند.
بر اساس این گزارش ، در پی کمبود عرضه، ساختار عرضه و تقاضا در بازار پی وی سی آسیا پس از مدت ها در حال متعادل شدن است. عرضه بی رویه در نتیجه نرخ بالای عملیات مجتمع های پی وی سی بر مبنای کاربید در چین و هزینه های پایین تولید این محصول در واحدهای مبتنی بر زغال سنگ، برای سال های متمادی نظام عرضه و تقاضا را با مشکل مواجه کرده بود.
وزارت اقتصاد، صنعت و تجارت ژاپن نیز اعلام کرد: آسیا در سال ۲۰۱۴ یک میلیون و ۱۱۰ هزار تن مازاد عرضه پی وی سی داشت. این رقم در سال ۲۰۱۵ به یک میلیون و ۱۶۰ هزار تن در سال رسید و پیش بینی می شد در سال ۲۰۱۶ به یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن بالغ شود.
از این رو قیمت پی وی سی در آسیا همواره تحت فشار بوده است و گاهی به سطحی پایین تر از هزینه های تولید می رسید. در سال ۲۰۱۴ شکاف قیمتی بین پی وی سی و مونومر وینیل کلراید (VCM) که خوراک تولید این محصول محسوب می شود؛ به ۱۳۴ دلار و ۵۲ سنت در هر تن و در سال ۲۰۱۵ به ۱۴۳ دلار و ۸۷ سنت برای هر تن رسید که پایین از  نقطه سر به سر (breakeven levels) از لحاظ سودآوری برای تولیدکنندگان (۱۵۰ دلار به ازای هر تن) است، اما به دنبال کاهش و گاهی توقف فعالیت در مجتمع های یادشده، اختلاف قیمت پی وی سی و مونومر وینیل کلراید در سال ۲۰۱۶ به طور متوسط به ۱۷۱ دلار و ۱۶ سنت در هر تن رسید که بالاتر از نقطه سر به سر از لحاظ سودآوری است.
این گزارش می افزاید:نرخ عملیاتی مجتمع های تولید پی وی سی چین ازنیمه سال جاری میلادی به طور پیوسته کاهش یافت. به دنبال وضع مقرارت زیست محیطی سخت گیرانه تر از سوی دولت چین، تولید کنندگان پی وی سی بر مبنای کاربید این کشور برخی مجتمع های خود را به طور موقت تعطیل کرده یا نرخ تولید را در این واحدها کاهش داده اند. این وضعیت بلافاصله بر عرضه پی وی سی از سوی چین تاثیر گذاشت و قیمت این محصول در بازار داخلی به سطحی بالاتر از قیمت پی وی سی بر مبنای CFR رسید. این در حالیست که بسیاری از این مجتمع ها درصورتی که قادر به برآوردن معیارهای زیست محیطی در نظر گرفته شده نباشند؛ باید به طور دائمی تعطیل شوند.
بر اساس داده های منتشر شده توسط S&P Global Platts، بهای پی وی سی بر مبنای اتیلن (ethylene-based) در بازار داخلی چین در تاریخ ۳۰ اکتبر امسال به هفت هزار و ۷۰۰ یوآن برای هر تن رسید که بالاترین رقم از یازدهم سمپتامبر ۲۰۱۱ یعنی زمانی که قیمت این محصول هفت هزار و ۹۲۵ یوآن به به ازای هر تن بود؛ محسوب می شود. از طرفی قیمت پی وی سی بر مبنای کاربید در ۳۰ اکتبر سال جاری میلادی هفت هزار و ۴۰۰ یوآن در هر تن تعیین شد که بالاترین رقم از ۱۸ سپتامبر ۲۰۱۱ یعنی زمانی که قیمت این محصول هفت هزار و ۴۲۵ یوآن برای هر تن بود؛ به شمار می رود.
همچنین اطلاعات موسسه پلاتس نشان می دهد که قیمت این محصول در بازار چین در ماه نوامبر همچنان روند صعودی خود را حفظ کرده است و در این ماه به بالاترین رکورد خود رسید. در تاریخ ۱۶ نوامبر امسال قیمت پی وی سی بر مبنای اتیلن هشت هزار و ۵۰۰ یوآن به ازای هر تن و پی وی سی بر مبنای کاربید هشت هزار و ۴۵۰ یوآن برای هر تن تعیین شدند.
یکی از فعالان بازار چین می گوید: دولت چین این بار در مورد اجرای آیین نامه های زیست محیطی مصمم به نظر می رسد و تولیدکنندگانی که نرخ تولید خود را بدون اجازه دولت افزایش دهند؛ با جریمه های سنگینی مواجه خواهند شد.
برپایه این گزارش ، یک فعال بازار مستقر در ژاپن نیز عنوان کرد: نزدیک به ۳۰ سال است که در حوزه تجارت پی وی سی فعالیت داشته ام و هرگز چشم انداز بازار تا این حد قوی نبوده است.
همراستا با افزایش قیمت این محصول در بازار داخلی چین، قیمت پی وی سی بر اساس CFR چین نیز به بالاترین سطح در یکسال گذشته رسید و در تاریخ ۲۳ اکتبر امسال ۳۹۰ دلار به ازای هر تن تعیین شد. بسیاری از کارشناسان بر این باورند که با توجه به پایین بودن قیمت این محصول بر مبنای CFR چین نسبت به بازار داخلی، علی رغم کاهش تقاضای فصلی در زمستان، قیمت پی وی سی بر مبنای CFR چین همچنان از پتانسیل لازم برای افزایش بیشتر برخوردار است. قیمت فعلی این محصول در بازار داخلی بر مبنای IP (import parity) در بازه هزار تا هزار و ۳۰ دلار  برای هر تن برآورد می شود.
نرخ عملیاتی پایین تر مجتمع های پی وی سی بر مبنای کاربید در چین، میزان صادرات این کشور را شدید متاثر ساخته است.

بر اساس آخرین داده های منتشر شده توسط اداره گمرک چین، صادرات این محصول در ماه سپتامبر با لغزش ۴/۴۲ درصدی نسبت به ماه پیش از آن، به ۸۲ هزار و ۲ تن رسید. این موضوع به ویژه برای هندی ها که ۳۰ درصد از واردات پی وی سی خود را از چین تامین می کنند؛ خوشایند نیست و مشتریان هندی این محصول چاره ای جز پذیرش قیمت های پیشنهادی بالاتر از سوی عرضه کنندگان دیگر نظیر تایوان، ژاپن یا کشورهای جنوب شرق آسیا ندارند.

منبع : نیپنا

انتهای پیام/س