نفت خام

شرکت نفتی «انی» ایتالیا از افزایش تولید جهانی نفت و گاز در سال گذشته میلادی خبر داد.

به گزارش پنرون، آمار سالانه ذخایر، تولید و مصرف نفت و گاز نشان می‌دهد که تولید نفت، سال گذشته (٢٠١۵ میلادی)، رشد ٢/٩ درصدی داشته است و علت آن افزایش تولید این کالا در خاورمیانه و آمریکای شمالی است.

از میان ١٠ کشور بزرگ تولیدکننده نفت، عراق بیشترین میزان رشد تولید را داشته است و آمریکا نیز در هفتمین سال پیاپی، تولید نفت خود را افزایش داده است. تقاضای جهانی نفت هم در سال ٢٠١۵ رشد ٢ درصدی داشته است.

تولید گاز جهانی نیز سال ٢٠١۵ میلادی یک و شش دهم درصد افزایش داشته است و علت آن افزایش تولید این کالا در آمریکا و ایران است.

در اروپا، نروژ تولید گاز خود را به میزان زیادی افزایش داده است. با این وجود، تولید گاز در کشورهای اتحادیه اروپا، هشت و پنج دهم درصد، کاهش یافته است. تولید گاز در روسیه هم یک و سه دهم درصد افزایش داشته است.

تقاضای جهانی گاز، سال ٢٠١۵، باتوجه به بازارهای نوظهور و مناطق گسترده‌ای همانند آمریکای شمالی و اروپا، بار دیگر افزایش داشته است. تقاضای گاز در آسیا، با توجه به افت مصرف این کالا در چین ، ژاپن و کره جنوبی کاهش داشته است و علت این است که کشورهای یاد شده، به سوی راه‌اندازی نیروگاه‌های هسته‌ای وهمچنین افزایش نقش محوری ذغال سنگ و انرژی‌های تجدیدپذیر گام برداشته‌اند.

منبع:شانا

انتهای پیام/س