اتحادیه سراسری در اوایل سال ۱۳۹۰ و در زمان اوج گیری تحریم های ظالمانه قدرتهای استکباری با اعتقاد به امکان پیشرفت اقتصادی بر مبنای اتکا به ظرفیت های داخلی کشور طرح ایجاد یک میلیون نفر شغل بدون نیاز به سرمایه گذاری جدید را تقدیم رئیس جمهور وقت، دکتر محمود احمدی نژاد نمود، امری که با واکنش و استقبال سریع رئیس جمهور روبرو گردید. هر چند در عمل حمایت ویژه ای از اتحادیه سراسری  و تولیدکنندگان صنایع پائین دستی برای پیشبرد طرح مذکور نگردید، لکن آمار های منتشر شده توسط مراجع رسمی نشان می دهد که حجم تولیدات صنعت پلاستیک در سال ۱۳۸۹ حدود ۲.۶ میلیون تن بوده است که این عدد در سال ۱۳۹۲ حدود ۳.۹ میلیون تن می باشد، مسئله ای که بیانگر تحقق ۲۵% وعده ی مذکور یعنی ایجاد بیش از ۲۵۰ هزار شغل تا پایان سال ۱۳۹۲ می باشد. متن طرح ایجاد یک میلیون نفر شغل به شرح زیر می باشد(لازم به ذکر است در زمان ارسال طرح مذکور اتحادیه سراسری تحت عنوان “شورای هماهنگی تعاونی صنایع پلاستیک کشور” فعالیت می نمود.

بسمه تعالی

باصلوات بر محمد و آل محمد

 

محضر ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

جناب آقای دکتر محمود احمدی نژاد

موضوع: ایجاد سریع یک میلیون نفر شغل در صنعت پلاستیک کشور

 

سلام علیکم؛

احتراماً چنانکه مستحضرید صنعت پلاستیک کشور به عنوان بخش عظیمی از صنعت پائین دستی پتروشیمی یکی از صنایع اشتغالزا به ویژه نسبت به صنایع بالادستی می باشد، دو ویژگی اساسی صنعت پلاستیک به شرح زیر می باشد:

  1. اشتغالزائی بالا: آمارها نشان می دهد در حالیکه میزان سرمایه گذاری لازم برای ایجاد هر نفر شغل در صنایع بالادستی پتروشیمی، یک میلیون دلار می باشد، این عدد در صنعت پلاستیک تنها حدود ۲۰ هزار دلار می باشد، یعنی ظرفیت اشتغالزایی در صنایع پائین دستی، حدود ۴۵ برابر صنایع بالادستی است، و در صورت فراهم آمدن شرایط مناسب، صنعت پلاستیک به یکی از موتورهای ایجاد اشتغال کشور مبدل می گردد.
  2. گستردگی در پهنه سرزمین: صنعت پلاستیک محدود به منطقه جغرافیائی خاصی نبوده و گستردگی آن در پهنه سرزمینی کشور می تواند به توسعه عادلانه و متوازن مناطق که یکی از اهداف اساسی دولت دهم است نیز کمک نماید.

 

با وجود این ویژگی های ممتاز چند سالی است که صنعت پلاستیک کشور با مشکلات عدیده ای دست پنجه نرم می کند، از جمله این موارد، وضعیت توزیع مواد اولیه پلیمری صنایع پایین دستی پتروشیمی بوده است و علی رغم تلاش های دلسوزانه نهادهای دولتی، سیاست های گوناگون اعمالی در این زمینه از توزیع دولتی مواد گرفته تا عرضه مواد در بورس، تنها موجب فربه تر شدن جیب دلالان و به محاق رفتن تولیدکنندگان واقعی شده است. به طوریکه در حال حاضر تنها ۲۵% صنعت پلاستیک کشور فعال بوده و با وجود ظرفیت عظیم ایجاد اشتغال در این صنعت تنها حدود ۵۰۰ هزار نفر در این صنعت مشغول به فعالیت می باشند.

البته شایان ذکر است با تلاش وافری که تشکل های غیردولتی صنعت پلاستیک و از جمله ۱۰ تعاونی بزرگ تامین نیاز این صنعت از سراسر کشور در قالب «شورای هماهنگی تعاونی های تامین نیاز صنعت پلاستیک کشور»در طی یک سال اخیر بعمل آوردند و نیز با همت مسئولان دلسوز در نهادهای اجرایی از جمله وزارت صنایع و شرکت ملی پتروشیمی، قواعد و ضوابطی در بورس کالا وضع شد که جلوی یکه تازی دلالان گرفته شود و از افزایش بی رویه قیمتها جلوگیری بعمل آید.

باور ما بر این است که با ایجاد برخی اصلاحات و حمایت های لازم، می توان با فعال سازی ۷۵% ظرفیت معطل مانده صنعت پلاستیک که یا وجود سرمایه گذاری های بخش خصوصی و دولتی بلا استفاده مانده اند، میزان اشتغال در این صنعت را به یک و نیم میلیون نفر افزایش داد.

مهم ترین زیرساخت لازم برای تحقق یک میلیون نفر اشتغال در صنعت پلاستیک کشور، حمایت از تشکل های غیر دولتی صنعت و مشارکت دهی این تشکل ها در تصمیم گیری های نهاد های ذیربط به ویژه وزارت صنایع، وزارت نفت، وزارت بازرگانی، وزارت اقتصاد و وزارت تعاون می باشد. دیگر موارد لازم اصلاحی که زمینه ایجاد سریع یک میلیون شغل در صنعت پلاستیک را فراهم می آورد به شرح زیر پیشنهاد می گردد،:

  1. دسترسی تولید کنندگان به مواد اولیه پلیمری با قیمت FOB منهای ۵% با راهکارهای پیشنهادی شورای هماهنگی از جمله ایجاد بانک اطلاعات صنعت پلاستیک کشور
  2. ممنوعیت صادرات مواد اولیه پلیمری پیش از تامین نیاز داخل
  3. ایجاد امکان خرید اعتباری مواد اولیه توسط تعاونی های توزیعی و توزیع آن بین واحدهای تولیدی
  4. تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی برای خرید مواد اولیه و هزینه های جاری
  5. کاهش حق بیمه واحدهای تولیدی صنعت پلاستیک کشور به میزان ۱۰%
  6. در نظر گرفتن سه سال معافیت مالیاتی برای صنعت پلاستیک کشور و کاهش ضریب مالیات از عدد غیر واقعی ۱۴% به حداکثر ۴%

 

شورای هماهنگی تعاونی های صنعت پلاستیک کشور بر این باور است که با انجام اقدامات فوق و جذب ۳ میلیون تن مواد اولیه پلیمری تولید داخل، به سرعت یک میلیون نفر اشتغال جدید در صنعت ایجاد می گردد و در گام بعد با لحاظ جایزه صادراتی به میزان ۱۲% می توان تولید ۶ میلیون تن محصولات پلاستیکی معادل ۳ میلیون نفر شغل را هدف گرفت.

لازم به ذکر است شورای هماهنگی آمادگی دارد تا با تعامل نزدیک با نهادهای دولتی زمینه تحقق پیشنهادات فوق را فراهم آورد و با همکاری صمیمانه سهم قابل توجهی را در تحقق شعار دولت مبنی بر رفع بیکاری و ایجاد ۵/۲ میلیون شغل در سال جاری ایفا نماید.

اختصاص زمانی جهت گفتگوی حضوری مزید امتنان خواهد بود.

با تشکر

نصراله رضازاده

رئیس هیئت مدیره