أ–l aus Iran

واردات نفت ژاپن از ایران در هشت ماهه نخست امسال به بیش از ٢٠٠ هزار بشکه در روز رسید تا ایران به جایگاه پنجمین صادرکننده نفت این کشور صعود کند.

به گزارش پترون به نقل از شانا، ایران که در سالهای ٢٠١۴ و ٢٠١۵ با سهم پنج درصدی از بازار نفت ژاپن در جایگاه ششمین تامین کننده نفت این کشور قرار داشت در هشت ماهه نخست امسال با تامین ۶,۵ درصد نفت این کشور به جایگاه پنجم رفت.

عربستان با صادرات یک میلیون و ١۵۵ هزار بشکه در روز و امارات با ٨١٨ هزار بشکه و با سهم به ترتیب ٣۴,۶ و ٢۵ درصدی بزرگترین تامین کنندگان نفت ژاپن هستند.

ایران طی هشت ماهه اول سال ٢٠١۶ به طور متوسط صادرات خود را به ژاپن ۴۵ هزار بشکه در روز افزایش داد و به ٢١۶ هزار بشکه در روز رساند.

ژاپن  در سال ٢٠١۶ روزانه ٢ میلیون و ٩۵٠ هزار بشکه نفت خام از کشورهای عضو اوپک وارد کرد که معادل ٨٨ درصد واردات این کشور است.

به گزارش مدیریت کل امور اوپک و روابط با مجامع انرژی، عربستان، امارات، قطر، کویت به ترتیب چهار تامین کننده بزرگ نفت ژاپن هستند، ایران به همراه روسیه با سهم ۶,۵ درصدی هم اکنون در جایگاه پنجم قرار دارند.

متوسط صادرات نفت ایران در ماه اکتبر ٢ میلیون و ۴۴٠ هزار بشکه در وز بوده است.

میزان واردات نفت کشورها، در ماه‎های مختلف سال با توجه به مسایلی مانند میزان مصرف پالایشگاهها و یا انجام تعمیرات اساسی در پالایشگاهها متغیر است.

انتهای پیام/س