سید محمد علی افشانی

استاندار فارس معتقد است کارخانه لاستیک دنا که یکی از واحدهای ورشکسته این استان محسوب می‌شد و قرار بود دستگاه‌های آن برای کارخانه ذوب‌آهن فرستاده شود، استقرار سیستم مدیریتی خوب نجات داد.

سید محمدعلی افشانی دوشنبه اول آذر در پایان بازدید از کارخانه لاستیک دنا در شیراز، با ابراز خرسندی از رسیدن این واحد تولیدی به بالای ۱۰۰ درصد ظرفیت اسمی، وجود نشاط در کارکنان را نشان‌دهنده رضایت‌مندی کارگران شاغل در این واحد صنعتی دانست.

به گزارش پترون به نقل از روابط عمومی استانداری فارس، او رضایتمندی را مهمترین دلیل موفقیت هر سازمانی دانست و افزود: امروزه در بحث مدیریت، از سیستم مدیریت کیفیت به عنوان برنامه ای که درخواست ها را به رضایت تبدیل می کند یاد می کنند.

وی گفت: اولین گروه ذینفعان که از رضایت بهره مند می شوند خود کارکنان آن مجموعه می باشند که اگر رضایت آنها حاصل شد محصولی که تولید می کنند در نهایت در مشتری ایجاد رضایت خواهد کرد.

استاندار فارس گفت: در آینده ای نزدیک، ماشین آلات جدید با تکنولوژی جدید در این کارخانه نصب خواهد شد که با آن می توان بخشی از نگرانی ها را رفع نمود.

وی با اشاره به دو مسئله وارادات و تولید افزود: به طور طبیعی هر مدیری با هر مسئولیتی، از تولید حمایت خواهد کرد و یکی از شاخصه های اقتصاد مقاومتی نیز حمایت از تولید می باشد.

افشانی ادامه داد: برای مدت طولانی نمی توان مانع از وارادات شویم چرا که رقابت در بازار به عنوان یک اصل برای ارتقای کیفیت و کاهش قیمت است.

استاندار فارس به مشکلات واحدهای تولیدی در گذشته اشاره و اضافه کرد: بالاترین فسادی که در گذشته وجود داشت همین بود که یک واحد تولیدی دارای مواد اولیه که در حال تولید بود را به یک واحد تعطیل شده با بدهی های کلان تبدیل کند و برای واگذاری آن به مالک اصلیش که بخش خصوصی است نیز شرط هایی گذاشته می‌شد.

وی گفت:  همین واحد تولیدی مشتی نمونه خرواری از نوع اداره مملکتی می باشد که در آن شعار از پاکدستی و مدیریت بر جهان بود.

استاندار فارس ادامه داد: این کارخانه، نمونه کوچک کشور از نظر مدیریت آن در گذشته است و اگر شیوه مدیریت کشور به همان روال ادامه پیدا می‌کرد تورم کشور ۴۴ درصد نمی ماند و قطعا چیزی دیگری نیز وجود نخواهد داشت.

افشانی گفت: امروز خوشحالم که مدیران لایق این مجموعه توانستند تمام بدهی های خود را واریز و حقوق کارگران را به روز پرداخت کنند.

استاندار فارس گفت: کارگر زمانی که احساس کند در سود کارخانه شریک است با دل و جان کار خواهد کرد و دیگر نیازی به کنترل لحظه به لحظه وجود ندارد و همین امر رمز موفقیت مجموعه مدیران خواهد بود.

وی ادامه داد: اگر سیستم مدیریت کیفیت مستقر شود و تمام فرایندهای تولید کنترل گردد موفقیت مجموعه بیشتر خواهد شد.

افشانی گفت: اقتصاد مقاومتی به معنی بالابردن بهره وری می باشد و کدام بهره وری بالاتر از این می توان داشت که ظرفیت کارخانه ای را با قدمت ۴۰ ساله به بالاتر از ۱۰۰ رساند.

استاندار فارس گفت: همواره میل به واردات به دلیل اینکه سود بیشتری در آن نهفته است بیشتر می باشد و باید نگاه مدیران و جامعه عوض شود و تولید داشته باشیم.

وی گفت: مدیران باید تلاش کنند که با تغییر تکنولوژی و مدیریت دقیق تر قیمت ها را کاهش دهند تا دیگر جنس خارجی نتواند وارد کشور شود.

افشانی افزود: واحدهای نظارتی و صنعتی و گمرکات باید بایک کار جمعی تلاش نمایند تا قیمت ها را با کیفیت محصولات تطبیق دهند.

استاندار فارس افزود: بسیاری از شغل ها به صورت مستقیم و غیر مستقیم در گرو تولید است و اگر تولید تعطیل شود بسیاری از شغل ها نیز حذف خواهند شد و وظیفه ما می باشد که از تولید حمایت کنیم.

وی گفت: سرمایه گذار یک انسان مسئولیت شناس است و باید حرمت آن همانند حرمت معلم حفظ شود.

استاندار فارس افزود: در جامعه امروز بعد از معلمان، سرمایه گذاران باید تکریم شوند چون امروز اشتغال معضل اصلی است و جوانان فارغ التحصیل ما با ضریب هوشی بالا بعد از مدتی راه دیگری را در پیش می گیرند و به فکر خروج از کشور خواهند بود تابتوانند در خارج از کشور مشغول به کار شوند.

افشانی گفت: نهادهای دولتی همانند تامین اجتماعی و امور مالیاتی باید به صورت ویژه به سرمایه گذاران نگاه کنند.