904918919e1e62928e257f77d3ba3aab30e11622

ساماندهی و شناسایی کالاها و تجهیزات موجود در انبارهای شرکت نفت مناطق مرکزی ایران سبب ابطال بیش از ٨٠ میلیون یورو و حدود ١٧۵ میلیارد تومان سفارش کالای جدید در سال های ٩٣ و ٩۴ شد؛ اقدامی که صرفه جویی عظیمی را در هزینه های این شرکت به دنبال داشت.

به گزارش پترون، علیرضا ترنج زرد، مدیر تولید و پشتیبانی شرکت نفت مناطق مرکزی ایران در گفت‎وگو با خبرنگار شانا عنوان کرد: تا ابتدای سال ٩٣ در مجموع ١٠ هزار کالا در شرکت نفت مناطق مرکزی ایران شناسایی شده بود که با ساماندهی انبارهای این شرکت، این رقم در سال ٩۴ به ٣٠ هزار کالا افزایش یافت.

وی گفت: به این ترتیب با شناسایی کامل موجودی انبارها، ۶۴ میلیون یورو و ١٢٠ میلیارد تومان سفارش کالا در سال ٩٣ و ٢٠ میلیون یورو و ۵۵ میلیارد تومان سفارش کالا در سال ٩۴ در این شرکت ابطال شد.

ترنج زرد ادامه داد: به طور مثال، پارسال تامین کالاهای مورد نیاز ١۵ حلقه چاه نزدیک به عقد قرارداد بود که با توجه به شناسایی اقلام مورد نیاز در انبارهای شرکت، سفارش باطل شد.

وی به نمونه دیگری اشاره کرد و گفت: ١۴ هزار شاخه لوله را که طی سال ها به دلیل برخی نواقص به انبارها بازگردانده شده بودند و در انبارها بودند، در قالب قراردادی ١۵ میلیارد تومانی به شرکتی داخلی واگذار کردیم تا لوله ها را بازسازی کند و به شرکت تحویل دهد.

این مقام مسئول اضافه کرد: خرید این تعداد لوله نو، به بیش از ٣٠ میلیون دلار اعتبار نیاز داشت.

سازندگان داخلی، طراحی و ساخت را جایگزین مهندسی معکوس کنند

به گفته وی، اگرچه هم اکنون رفع تحریم ها راه را برای تامین بسیاری از تجهیزات خارجی باز کرده است، اما با توجه به سرمایه گذاری‎هایی که در دوران تحریم شد، بهتر است همچنان استفاده از ظرفیت‎های داخلی را در زمینه برخورداری از تجهیزات در اولویت قرار دهیم.

ترنج زرد گفت: سازندگان داخلی تجهیزات صنعت نفت به مرحله رشد رسیده اند و امیدواریم به جایی برسیم که بتوانیم کالاهای مورد نیاز خود را در کوتاه ترین زمان ممکن و با بهترین کیفیت از محل تولیدات ایرانی تامین کنیم.

وی ادامه داد: در عین حال سازندگان هم باید فرایندهای خود را اصلاح و طراحی و ساخت را جایگزین مهندسی معکوس کنند.

ترنج زرد توضیح داد: به طور مثال، کالاهای ایرانی مورد استفاده در دکل‎ها غالبا با روش های مهندسی معکوس تولید شده است و چون طراحی و ساخت آن را نداریم، اگر حین نصب با مشکلی مواجه شویم، تامین کالای جایگزین زمانبر می شود. شرکت های سازنده این‎گونه تسهیلات باید برای ارتقا و استانداردسازی کالاها گام بردارند همانطوری که در یکی دو سال اخیر خیلی از اشکالات رفع شده‎اند.

بر اساس این گزارش، هر یک از سه شرکت تابعه شرکت نفت مناطق مرکزی ایران شامل شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی، شرکت بهره برداری نفت و گاز غرب و شرکت بهره برداری نفت و گاز شرق نیز در زمینه ساخت قطعات و تجهیزات نفتی به موفقیت های زیادی دست یافته اند؛ موفقیت‎هایی که امسال در هشتمین نمایشگاه تخصصی ساخت تجهیزات صنعت نفت خوزستان نیز به بازدیدکنندگان معرفی شد.

انتهای پیام/س