پس از آنکه توتال با ایران وارد قراردادی جدی در حوزه نفت و گاز شد،‌ اکنون نمایندگان چند شرکت روسی راهی ایران شدند تا جای پای خود را در این صنعت ایران محکم کنند.

به گزارش پترون ، روسیه در صنعت نفت دنیا شرکت‌های بزرگی مانند لوک اویل، گازپروم، تات نفت، زاروبژنفت و روس نفت دارد که بعد از اجرایی شدن برجام راهی ایران شدند تا بتوانند از فرصت پیش آمده استفاده کنند.

بر همین اساس در چند روز گذشته نیز نمایندگان برخی شرکت‌های روس به تهران آمدند تا علاوه بر مذاکرات با مقامات ایرانی،‌ از کم و کیف قراردادهای جدید نفتی و نحوه ورود به پروژه های نفتی ایران با خبر شوند.

در واقع روس ها که با اعمال تحریم ها نفت ایران را به مانند بسیاری از شرکت‌های بزرگ نفتی جهان ترک کرده بودند اکنون سودای بازگشت را در سر دارند.

در این شرایط، ‌ایران نیز به سرمایه گذاری و تکنولوژی های جدید نیازمند است تا بتواند عقب ماندگی سال های پیش خود را جبران کند به همین دلیل تمایل دارد با شرکت‌های چین،‌ روس و اروپایی وارد مذاکره شود تا با اطمینان بیشتری توان برنامه‌ریزی داشته باشد.

یکی از مواردی که در قراردادهای جدید بسیار مهم بوده و همواره بر آن تاکید شده،‌ افزایش ضریب بازیافت نفت است. اکنون ضریب برداشت نفت در میادین ایران پایین است و حتی افزایش یک درصدی این ضریب می تواند درآمد بالایی را نصیب کشور کند.

از همین رو در مذاکرات با شرکت‌های خارجی یکی از موارد مورد بحث افزایش این ضریب در میدان های نفتی است.

در این خصوص، معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در امور توسعه و مهندسی با اشاره به تشریح جزییات مدل جدید قراردادی صنعت نفت برای شرکت‌های روسی، گفت که این شرکت ها در زمینه تکنولوژی‌های ازدیاد برداشت، رشد قابل توجهی داشته اند و برگزاری کارگاه آموزشی قراردادها به گسترش همکاری ها کمک می کند.

در همین راستا غلامرضا منوچهری در حاشیه برگزاری کارگاه بررسی ابعاد مدل جدید قراردادهای نفتی که با حضور نمایندگان چند شرکت روسی برگزار شد، گفت: پس از اظهار تمایل شرکت های روسی برای آشنایی بیشتر با ابعاد مدل جدید قراردادهای بالادستی صنعت نفت، یک هیأت ۳۵ نفره به نمایندگی از چند شرکت مهم این کشور برای حضور در یک کارگاه آموزشی به ایران سفر کردند.

وی با بیان اینکه برگزاری دوره های آموزشی این‌چنینی باعث افزایش تعامل و نگاه جدی‌تر آنها به بازار ایران می شود، افزود: روسیه به عنوان یک کشور قدرتمند و همکار استراتژیک ایران و کشوری که روزانه بالغ بر ۱۰ میلیون بشکه نفت تولید می کند، در زمینه تکنولوژی IOR و EOR رشد بسیار خوبی داشته است و این شرکت ها قابلیت های فراوانی برای همکاری با ایران دارند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه با برخی از این شرکت ها مانند لوک اویل، زاروبژ نفت و تات نفت، تفاهمنامه (MOU) امضا شده است و امیدواریم به زودی به قرارداد نهایی برسیم، بیان کرد: برگزاری این دوره ها باعث می شود نقطه نظرات آنها شنیده و دیدگاه ها نیز در قراردادها لحاظ شود.

به نظر میرسد با وجود نتایج انتخابات آمریکا و موضع گیری رئیس جمهور جدید این کشور در خصوص همکاری با ایران،‌اما سایر کشورها بدون نگرانی به فکر همکاری های گسترده و بلند مدت با ایران هستند.

انتهای پیام/س