نماینده مردم تهران در مجلس خواستار اعمال بدون تبعیض قانون افشای اطلاعات در همه بنگاه های شبه دولتی شد احمد توکلی، رئیس هیأت مدیره سازمان (دیده بان شفافیت و عدالت) در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی سازمان بورس، با اشاره به بند ۵ ماده ۶ اصل ۴۴ قانون اساسی افزود: بورس باید موضوع گزارش دهی نهادهای شبه دولتی را پیگیری کند و همه نهادها یا بنگاه های شبه دولتی را مجبور به افشا و ارائه اطلاعات لازم کند.

قانون چه می گوید؟
بر اساس بند ۵ ماده ۶ اصل قانون اساسی، شرکت ها و بنگاه های اقتصادی متعلق به اشخاص حقوقی مانند مؤسسات و نهادهای عمومی غیردولتی، نهادهای نظامی و انتظامی، سازمان ها و مؤسسات خیریه، نهادهای انقلاب اسلامی، تمامی صندوق های بازنشستگی و نهادها و سازمان های وقفی موظفند اطلاعات مالی خودرا برای ثبت و ایجاد شفافیت مالی به سازمان بورس و اوراق بهادار عرضه و در سامانه جامع اطلاع رسانی ناشران اوراق بهادار موسوم به کدال ثبت کنند. این قانون از ۱۵ بهمن ۹۳ لازم الاجرا شده است.

احمد توکلی با تأکید براین نکته که بورس مواهبی دارد که اگر کسی بخواهد از آن برخوردار شود باید قواعد آن را رعایت کند گفت: اگر شفافیت رعایت نشود و اطلاعات در اختیار همه نباشد، نتیجه ای جز اغوا و فریب به بار نخواهد آمد.