پتروشیمی خراسان

طرح توسعه و راه اندازی پتروشیمی۲ خراسان شمالی یا همان طرح جی. تی. پی. پی( GTPP) که از زمان کلنگ زنی این طرح بزرگ اقتصادی ۲ سال می گذرد، هنوز هم اجرای آن با اما و اگر همراه است.

لنگ عملیات اجرایی طرح پتروشیمی ۲ از سوی رییس جمهوری در سفر به استان خراسان شمالی زده شد اما، پس از گذشت ۲ سال ادامه عملیات اجرایی آن به علل مختلف از جمله نحوه تامین آب با توجه به دوره خشکسالی متوقف مانده است.
مسئولان خراسان شمالی تاکنون، برای اجرایی شدن این طرح بزرگ اقتصادی تلاش های زیادی انجام داده اند و بتازگی استاندار این استان گفته است که رییس جمهوری بر شتاب بخشی آغاز عملیات اجرایی آن تاکید کرده است.
شمار زیادی از مسئولان و فعالان حوزه اقتصادی استان خراسان شمالی بر اهمیت این طرح و شتاب بخشی آن تاکید می کنند و آن ها اعلام می کنند که فایناس این طرح شرکت ژاپنی است، بنابراین هیچ بار مالی بر دوش دولت ندارد.
کارشناسان حوزه اقتصادی خراسان شمالی هم می گویند: مجتمع پتروشیمی خراسان ظرفیت محدودی دارد و راهی جزء نوسازی و توسعه ندارد.

طرح توسعه پتروشیمی ۲ اجرایی خواهد شد
استاندار خراسان شمالی با بیان اینکه طرح توسعه پتروشیمی۲ یا ‘جی تی پی پی’ ( GTPP) این استان اجرایی خواهد شد گفت: رییس جمهوری بر شتاب بخشی اجرای این طرح تاکید دارد.
محمدرضا صالحی در نشست شورای اداری هفته گذشته که با حضور وزیر اطلاعات برگزار شد،اظهار کرد: رییس جمهوری پیگیر این طرح بزرگ صنعتی برای اجرا است.
استاندار خراسان شمالی افزود: در نشستی که با حضور رییس جمهوری در تهران برگزار شد بر اجرای این طرح که تاکنون ۲سال معطل مانده تاکید شد.
وی اجرای این طرح را توقع مردم این خطه دانست و گفت: خوراک گاز این طرح تامین شده، وزرات نیرو تامین آب مورد نیاز را تضمین کرده و بانک نیز برای تسهیلات اعلام آمادگی کرده است و هیچ بار مالی برای دولت نخواهد داشت.
وی اظهار کرد: هم اکنون تنها در خصوص انتقال آب و تصفیه آب اختلاف کوچکی وجود دارد که آیا باید سرمایه گذار این اقدام را انجام دهد یا توسط وزرات نیرو انجام شود.

طرح GTPP پتروشیمی شیمی خراسان شمالی با شستا و بدون شستا اجرایی می شود
نماینده مردم بجنورد، گرمه، جاجرم، مانه وسملقان و راز وجرگلان در مجلس با بیان اینکه طرح GTPP پتروشیمی خراسان شمالی با شستا و بدون شستا اجرایی می شود، گفت: بحث تامین آب پروژه بررسی می شود و شرکت تومن ژاپن آماده فاینانس پروژه است.
علی قربانی در گفت و گوی اعلام کرده است: طرح GTPP پتروشیمی خراسان شمالی توسط رییس جهور کلنگ زنی شده، اما کارهای اجرایی آن به بهانه کمبود آب و خشکسالی هنوز آغاز نشده است، که این مسئله در سفر معاون اول رییس جمهور وزیر نیرو به خراسان شمالی مطرح شد و وزیر نیرو اظهار داشت که دشت بجنورد مشکل کم آبی ندارد.
این نماینده خراسان شمالی در مجلس شورای اسلامی افزود: از محل پساب آب دشت بجنورد ۱۵ میلیون مترمکعب آب و از محل آب های سطحی ۵ میلیون مترمکعب آب موردنیاز طرح GTPP پتروشیمی خراسان شمالی تامین می شود.

شرکت ‘تومن’ ژاپن آماده فاینانس پروژه است
نماینده پنج شهرستان استان خراسان شمالی در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: شرکت تومن ژاپن آماده فاینانس پروژه است.
قربانی افزود: طرح GTPP پتروشیمی خراسان شمالی با شستا و بدون شستا اجرایی می شود و اگر سهامداران پتروشیمی مایل به اجرایی شدن پروژه نباشند، این طرح توسط سرمایه گذاران دیگری اجرایی می شود.

بسترها برای توسعه صنعتی استان مناسب است
معاون اول رئیس جمهوری نیز در نشست شورای اداری مهرماه خراسان شمالی با بیان اینکه بسترهای لازم برای توسعه صنعتی در خراسان شمالی مناسب است اشاره به وعده رئیس جمهوری در رابطه با طرح توسعه پتروشیمی در سفر به استان کرد و گفت: در این باره، اصل بر احداث این مجتمع است و مطالعه خواهد شد تا اگر به هر دلیلی، مانعی بر سر راه اندازی آن بود، در استان سرمایه گذاری به همان اندازه انجام شود.
اسحاق جهانگیری گفت: این طرح مصوبه دولت تدبیر و امید است و بر اجرایی شدن آن تاکید می شود.
علی محقر و یحیی نیکدل با حضور در مرکز ایرنای خراسان با تشریح جزئیات چگونگی طرح و تصویب و کلنگ زنی این طرح توسط وزیر کار و رفاه اجتماعی در سفر رئیس جمهوری و کاروان تدبیر و امید به خراسان شمالی در سال گذشته، تنها مشکل اجرای این طرح ها را نبود اراده و عزم ملی عنوان و تصریح کردند : بر اساس فعالیت های انجام شده در یک سال گذشته تمامی منابع ارزی و ریالی و همچنین فایناس خارجی و نوع فناوری لازم مشخص شده و امروز تنها به عزم و اراده ملی برای اجرای این پروژه نیاز است.
رئیس هیات مدیره مجتمع پتروشیمی خراسان با اشاره به اینکه با تکیه بر علم و دانش ثابت شده است که طرح های توسعه ای پتروشیمی از جمله طرح جی تی پی پی( GTPP) در این استان نسبت به سایر استان ها توجیه اقتصادی بیشتری دارد تاکید کرد: طرحی که ریالی برای سهام داران هزینه ندارد و تنها با فایناس خارجی اجرا می شود و بانک ملت، تجارت و ملی هم قول همکاری داده اند، نباید رها شده باقی بماند.
وی با بیان اینکه طرح توسعه مرحله دوم مجتمع پتروشیمی خراسان شمالی برای دولت هزینه ای نخواهد داشت افزود: همان طوریکه راه اندازی این مجتمع در سال ۷۵ برای دولت هزینه ای نداشت.
وی با بیان اینکه منبع تامین آب فایناس است و قرار نیست که یک ریال برای آب و برق هزینه شود افزود: به مدت ۶۰ سال آب برای این پروژه تامین شده است.
وی می گوید: برای این طرح ۸.۵ میلیون متر مکعب آب مورد نیاز بود اما ۱۵ میلیون تا ۲۰ میلیون متر مکعب در نظر گرفتیم تا طرح های توسعه ای دیگر نیز در آینده ایجاد شود.
وی افزود: شرکت ژاپنی طرح را ۸۰۰ میلیون دلار فایناس کرده و از محل سفر رئیس جمهور ۷۰۰ میلیون دلار از صندوق به این طرح اختصاص یافته است که حتی بانک ملت مطرح کرده که تمام مسئولیت کار را می پذیرم تبدیل دلار به ریال را نیز انجام می دهیم.
وی گفت: برای اجرای این پروژه با احتساب دلار ژاپنی، منابع بانکی در نظر گرفته شده حتی ۳۰۰ میلیون دلار نیز بیش از نیاز است.
وی با بیان اینکه اگر طرح GTPP توجیه داشته باشند تنها در منطقه خراسان شمالی است گفت: در کجای دنیا طرحی اقتصادی و صعنتی اجرا می کند و پس از ۲۰ سال آن را رها می کنند باید صنعت را توسعه داد.
وی از مسئولان استان خواست در خصوص طرح های بزرگ و اشتغال زا وقت بگذارند چرا که با ایجاد این طرح ها ارزش اقتصادی ایجاد خواهد شد و همچنین صنایع پایین دستی را نیز به دنبال خواهد داشت که اشتغالزا و پول آور خواهد بود.
مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی نیز در این نشست توجیه اقتصادی طرح توسعه پتروشیمی را تایید کرد گفت: اگر این طرح در استان اجرا شود انقلاب ایجاد خواهد کرد.
یحیی نیکدل افزود: برای اجرای این پروژه یکی از نقاطی که پس از مطالعه در کشور مورد تایید قرار گرفت استان خراسان شمالی و بجنورد بوده است.
وی اظهار کرد: این پروژه جزء برنامه های دولت تدبیر و امید است و با مطالعه قبلی عنوان شده است و طبق نظر مسئولان کشوری اجرایی خواهد شد و ما نیز اجازه جابجایی را نخواهیم داد.
مجتمع پتروشیمی خراسان در ۱۷ کیلومتری شهر بجنورد مرکز استان خراسان شمالی قرار دارد که در سال ۷۵ به بهره برداری رسید. در چند سال اخیر بیشترین تولیدات این واحد صنعتی بخصوص کریستال ملامین آن به خارج از کشور صادر شده است.
هم اکنون طرح توسعه آن در دستور کار قرار گرفته است.