میثم باقری

باقری:اگر ما باور داریم که NPC تنظیم کننده خوبی در بازار می تواند باشد، باید با قدرت حاکمیتی وقتی یک پتروشیمی تخلفی انجام می دهد سریع به آن رسیدگی کرده و جریمه مناسبی در نظر بگیرد.

عضو هیات مدیره کارگزاری بانک مسکن در گفتگو با پترون کارشکنی ها در بخش عرضه محصولات پتروشیمی را یکی از علل نوسان نامعقول قیمت ها در بورس کالا برشمرد و افزود: وقتی انحصار در بخش عرضه وجود داشته باشد شما طرف تقاضا را هر چقدر محدود کنید، آن بازار به تعادل نخواهد رسید چون طرف عرضه هرکاری دلش خواست میتواند با بازار بکند.

میثم باقری با بیان اینکه در برخی گریدها چندین تولیدکننده وجود دارد، اظهار داشت: به طور مثال چهار مجتمع بزرگ اروند، بندرامام ، آبادان و غدیر تولیدکننده پی وی سی در کشور هستند که هماهنگی بین آن ها آسان تر است. اما در برخی  کالا تنها یک مجتمع تولیدکننده وجود دارد. به خصوص در محصولات پتروشیمی های شیمیایی مثل شازند انحصار بیشتر است.

وی در ادامه گفت:انحصار در تولید باعث می شود که این شرکت ها دست بالا را در عرضه ها داشته و خواسته های خود را به کرسی بنشانند.باید در کارگروه تنظیم بازار شورای رقابت در خصوص تعرفه های واردات برای کاهش ریسک تصمیم گیری شود.مثلا اگر اتفاقی برای خط تولید  پتروشیمی شازند بیفتد یا مجتمع قصد اورهال کارخانه برای تعمیرات را داشته باشد، تعرفه واردات برای گریدهای تولیدی این مجتمع کاهش یابد تا بازار سریعتر بتواند به تعادل برسد.به خصوص در گریدهایی که عرضه کننده ها انگشت شمار و انحصار بیشتری وجود دارد بایستی این مجتمع ها تاریخ اورهال خود را به MPC اعلام کنند تا در خصوص راه های جایگزین برای تامین محصولات آن پتروشیمی برنامه ریزی و تصمیم گیری شود.

این کارشناس بازار سرمایه خاطر نشان کرد:مدیریت  گرید ها یک ایده بسیار خوبی است و شخصا از این اقدام خیلی استقبال می کنم چون همیشه گفته ام طرف عرضه مشکل دارد و به صورت دائم نباید طرف تقاضا با اقداماتی چون حذف یا اعمال سقف رقابت محدود بکنید.اما هر سیاستی در پیش گرفته شود طرف عرضه کننده هم میتواند یک سیاستی را به کار ببرد که ضد مصوبات عمل کند.تعیین کف عرضه برای محصولات پتروشیمی در بورس کالا، اقدام خوب و مناسبی است که  به کنترل بیشتر هر دو طرف عرضه و تقاضا  کمک می کند اما سوال اینجاست که مجتمع های پتروشیمی تا چه حدی از مصوبه شورای رقابت تمکین می کنند و اینکه چه مکانیزمی وجود دارد  که مجتمع ها ملزم به پذیرش حداقل مقدار عرضه ها کند؟

باقری با بیان اینکه نهاد نظارتی باید توان این را داشته باشد که در بازار ثبات ایجاد کند، افزود: اگر ما باور داریم که NPC تنظیم کننده خوبی در بازار می تواند باشد، باید با قدرت حاکمیتی وقتی یک پتروشیمی تخلفی انجام می دهد سریع به آن رسیدگی کرده و جریمه مناسبی در نظر بگیرد.در جلسه کارگروه تنظیم بازار محصولات پتروشیمی بایستی تصمیم گیری شود اگر مجتمع ها خلاف مصوبه عمل کردند چه برخورد های قانونی صورت می گیرد و چه جرایمی در نظر گرفته شده است؟مثلا در بورس کالا می توان ابزارهای تشویقی و یا تنبیهی قرار داد که اگر یک مجتمعی کار خلاف قانون انجام داد، سقف رقابت برای محصولات آن شرکت کاهش یابد.این نوع برخوردها  می تواند قدرت حاکمیتی بورس کالا رو در بحث عرضه ها را افزایش دهد.

وی در پایان گفت:در بازار کامودیتی ها نشانه های رونق و عکس شدن روند کاهشی قیمت ها دیده می شود و فرآیند پیش رونق و رونق در بازارهای مالی در حال وقوع است و این اتفاق در نهایت به تورم خواهد انجامید.از آنجایی که دولت قصد دارد تورم را در سطح معینی حفظ یا کاهش بدهد، باید بازارها را به گونه ای کنترل کند تا امکان رقابت زیاد و افزایش جهشی قیمت ها وجود نداشته باشد.