حمید گرمابی

پتروشیمی‌ها با توجه ملاحظه‌ای که در قیمت خوراک انجام می‌شود، باید ملاحظه صنایع پایین‌دستی انجام دهند؛ زیرا این صنایع اشتغال زیادی ایجاد می‌کنند و اشتغال هم‌اکنون مشکل و معضل اصلی کشور است.

به گزارش پترون، «حمید گرمابی» نایب‌رئیس کمیته پتروشیمی کمیسیون صنایع و معادن مجلس دراین‌باره گفت: در برنامه ششم توسعه موضوع پتروشیمی با توجه به بحث خوراک، در شورای رقابت می‌ماند و قیمت و نحوه عرضه توسط این شورای تعیین خواهد شد.

وی افزود: اکنون واحدهای پتروشیمی‌ همه محصول خود را در بورس کالا عرضه نمی‌کنند و بخشی را در بازار آزاد بفروش می‌رسانند؛ به همین دلیل با شورای رقابت و مسئولان مربوطه جلسه‌ای برگزار خواهیم کرد تا این موضوع را بررسی کنیم.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ادامه داد: با توجه به وظیفه نظارتی مجلس، به عدم عرضه همه‌ی محصول پتروشیمی‌ها در بورس، به این موضوع ورود و در کمیسیون صنایع و معادن آن را بررسی خواهیم کرد. با توجه اینکه خوراک باقیمت مناسب به پتروشیمی‌ها داده می‌شود، انتظار داریم که پتروشیمی بتواند نیاز صنایع پایین‌دستی تأمین کرده و بعد به دنبال صادرات محصول خود باشد.

گرمابی تصریح کرد: پتروشیمی‌ها با توجه ملاحظه‌ای که در قیمت خوراک انجام می‌شود، باید ملاحظه صنایع پایین‌دستی انجام دهند؛ زیرا این صنایع اشتغال زیادی ایجاد می‌کنند و اشتغال هم‌اکنون مشکل و معضل اصلی کشور است.

وی در مورد عرضه محصول پتروشیمی‌ها در بورس، تاکید کرد: انتظار این است که واحدهای پتروشیمی این موضوع را رعایت کنند تا نیاز صنایع پایین‌دستی برآورده شود. باید بتوانیم همه باهم صنایع کشور را از رکود خارج کنیم و اگر این امر محقق شد؛ رونق ایجاد و اشتغال سامان می‌یابد.
به گفته وی، شورای رقابت کماکان باید روی قیمت‌گذاری و عرضه محصول در بورس نظارت داشته باشد؛ مجلس هم به‌عنوان وظیفه نظارتی لازم بداند، به این موضوع ورود و این مباحث را کنترل خواهد کرد.

گرمابی همچنین با اشاره به بخشنامه وزیر نفت برای محاسبه نرخ خوراک مایع پتروشیمی‌ها، بیان داشت: درنهایت باید به سمت رقابت آزاد برویم و بایستی قیمت خوراک در شرایط مناسب با اندکی کاهش معادل قیمت‌ در منطقه و حتی بین‌المللی تعیین شود؛ اما در شرایط رکود دولت باید با تمام توان از صنایع بخصوص صنایع پایین‌دستی، کوچک و متوسط که اشتغال قابل‌توجهی را ایجاد می‌کنند؛ حمایت کند.

وی ادامه داد: اگر شرایط رونق اقتصادی حاصل شد، دولت در آن زمان حمایت‌ها را کمتر کند و قیمت‌ها متناسب قیمت‌های بین‌المللی تعیین شود.