پتروشیمی مهاباد

محسن مجیدی:توسعه صادرات باید از خام فروشی به طرف تولید در صنایع پائین دستی و افزایش ارزش افزوده پیش رود تا ارزش صادرات کشور چندین برابر شده و در رونق اقتصادی و صنعتی کشور نقش بیشتری را ایفا کند.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی مهاباد با اشاره به تولید ۸۰ هزار تن پلی اتیلن و سه هزار و ۵۰۰ تن ‘بوتن یک’ در پتروشیمی مهاباد، بیان کرد: ۷۱ هزار و ۵۰۰ تن از این تولیدات صادر شده و افزون بر ۱۱ هزار تن به مصرف داخلی از جمله در صنایع پلاستیکی ایران رسیده است که با این وجود با ایجاد صنایع پائین دستی می توان با حفظ منابع و ثروت طبیعی کشور صاحب سود صادراتی بیشتری شد.

محسن مجیدی با اشاره به اینکه در پتروشیمی مهاباد ۲ محصول پلی اتیلن سبک و سنگین تولید می شود و قابلیت تنوع تا ۳۰۰ گرید در پلی اتیلن خطی سبک و سنگین وجود دارد، گفت: امسال عمده مقصد صادرات پتروشیمی مهاباد چین بوده که در واقع نقش واسط را داشته اما در چند ماه گذشته و پس از توافق برجام با کشورهایی مثل آلمان نیز مبادلات صادراتی داشته ایم و کشورهایی همچون ایتالیا نیز ابراز تمایل به برقراری مبادلات تجاری و صادراتی با پتروشیمی مهاباد از خود نشان داده اند.
وی همچنین ارزش صادرات پتروشیمی مهاباد را امسال حدود ۸۵ میلیون دلار اعلام کرد و افزود: این تولیدات بیشتر به کشور چین صادر شده و در مواردی به کشورهای آلمان، ترکیه، ازبکستان و هندوستان هم صادرات انجام شده است.
مدیرعامل شرکت پتروشیمی مهاباد همچنین با تاکید بر اینکه صنایع پائین دستی کاربردهای فراوانی در صنایع پزشکی، کشاورزی، لوازم خانگی و صنایع پلاستیکی دارد، گفت: با کاهش صادرات مواد خام و افزایش تولید و صادرات و توسعه صنایع پائین دستی علاوه بر قطع وابستگی در بخش های مختلف و رفع نیازهای داخلی، تولیدات و صادرات کشور بیشتر بر اساس سیاست های اقتصاد مقاومتی مورد تاکید رهبر معظم انقلاب و رئیس جمهوری منطبق خواهد شد.
مجیدی با بیان اینکه ایجاد صنایع پایین دستی می تواند سه تا چهار هزار شغل در منطقه ایجاد کند، اظهار کرد: اهمیت دادن به تولید داخلی و بسترسازی برای تحقق این موضوع با بهره گیری از ظرفیت های منطقه ای امکان تحقق این هدف را ممکن می کند.
مجتمع پتروشیمی مهاباد در قالب ساخت خط انتقال اتیلن از عسلویه به غرب کشور به طول یک هزار و ‎ ۶۰۰ کیلومتر ساخته شده است.
اتیلن که خوراک اصلی این پتروشیمی را تشکیل می دهد، از عسلویه به این مجتمع منتقل و تزریق می شود.
در مسیر این خط انتقال ۶ واحد پتروشیمی در مناطق محروم چون خرم آباد، کرمانشاه، مهاباد، میاندواب و سنندج ساخته شده و منبع تامین کننده اتیلن مورد نیاز واحدهای پتروشیمی واقع در مسیر این خط لوله واحدهای پتروشیمی است.
این طرح ماندگار که فعالیت های مقدماتی و مطالعاتی آن از سال ۸۳ و عملیات اجرایی آن از سال ۸۸ آغاز شده، در زمینی به مساحت ۱۸۵ هکتار در کیلومتر ۱۵ جاده مهاباد ـ ارومیه ساخته شده است.
مجتمع پتروشیمی مهاباد قادر است سالانه ۳۰۰ هزار تن پلی اتیلن سبک خطی و سنگین و ۳۰ هزار تن بوتن یک را تولید و روانه بازارهای داخلی و خارجی کند.
مواد اولیه مورد نیاز این مجتمع نیز سالانه حدود ۳۲۴ هزار تن اتیلن است که از طریق خط لوله سراسری انتقال اتیلن غرب کشور از کاویان عسلویه به این مجتمع منتقل می شود.
این طرح پس از بهره برداری کامل قادر خواهد بود برای یکهزار نفر به صورت مستقیم و چهار هزار نفر به صورت غیرمستقیم زمینه اشتغال فراهم کند.
شهرستان مهاباد با بیش از ۲۱۵ هزار نفر جمعیت در ۱۲۵ کیلومتری جنوب ارومیه مرکز آذربایجان غربی واقع است.