اوره ایران قصد دارد با کاهش سهم صادرات محصولات پتروشیمی در برخی از بازارهای سنتی، با کشف بازارهای جدید به ویژه کشورهای آفریقایی، بازار و خریداران محصولات پتروشیمی خود را متنوع کند.

عبدالرضا زارعی مدیر بازرگانی شرکت پتروشیمی شیراز هم با تایید انجام بازاریابی به منظور صادرات محصولات اوره این مجتمع پتروشیمی به کشورهای آفریقایی، گفت: پس از آغاز صادرات محصول اوره به برزیل، برخی از کشورهای آفریقایی بازار جدید اوره پتروشیمی شیراز به شمار می‌روند.
این مقام مسئول از کشور «موزامبیک» به عنوان یکی از مقاصد صادراتی اوره پتروشیمی یاد کرد و اظهار داشت: بازاریابی و گفتگوهای مقدماتی برای صادرات اوره پتروشیمی به این کشور آفریقایی آغاز شده است.

به گزارش پترون به نقل از اپک، در حال حاضر ظرفیت تولید اوره ایران حدود ۵.۵ میلیون تن در سال بوده که پیش بینی می‌شود با بهره‌برداری از دست کم هشت طرح جدید پتروشیمی، ظرفیت تولید اوره ایران تا پایان برنامه ششم توسعه با افزایشی حدود ۱۴ میلیون تنی به مرز ۲۰ میلیون تن در سال برسد.
در شرایط فعلی هند، چین، بنگلادش، پاکستان، عراق، افغانستان، سریلانکا و برخی از کشورهای شرق و جنوب شرق آسیا از مهمترین مشتریان اوره صادراتی ایران به شمار می‌روند که اخیرا سه محموله اوره توسط شرکت‌های پتروشیمی ایرانی به برزیل صادر شده است.

 متنوع سازی بازارهای هدف صادرات محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های پلیمری یکی از سیاست‌های کلیدی تجارت پتروشیمی ایران در دوران پسا برجام است.

بر این اساس در طول چند ماه گذشته تاکنون محموله‌های پتروشیمی ایران به برخی از کشورهای قاره سیاه همچون الجزایر، نیجریه، کنیا، تانزانیا، آفریقای جنوبی و … صادر شده و بازاریابی شرکت‌های مختلف برای افزایش صادرات محصولات پتروشیمیایی به کشورهای قاره سیاه با سفر هیات‌های تجاری و حضور در نمایشگاه‌های منطقه‌ای شتاب گرفته است.

از این رو ایران قصد دارد با کاهش سهم صادرات محصولات پتروشیمی در برخی از بازارهای سنتی، با کشف بازارهای جدید به ویژه کشورهای آفریقایی، بازار و خریداران محصولات پتروشیمی خود را متنوع کند.

در راستای این سیاست کلان تاکنون سه سیاست راهبردی شامل راه‌اندازی دفاتر فروش منطقه‌ای، خرید یا اجاره انبارهای ذخیره‌سازی محصولات پتروشیمی و فروش محصولات پلیمری و پتروشیمی با پول رایج کشورها به منظور افزایش صادرات به قاره سیاه در دستور کار قرار گرفته است.