پتروشیمی کاوه

                        پیشرفت پتروشیمی متانول کاوه تا پایان شهریور ماه از مرز ٩١ درصد گذشت.

 از شرکت متانول کاوه به عنوان بزرگترین واحد تولید متانول در جهان نام برده می شود که با درجه کیفی A–A و ظرفیت ٧ هزار تن در روز در بندر دیر واقع در بوشهر تاسیس شده است.

بیژن زنگنه، وزیر نفت شهریور ماه امسال از پتروشیمی متانول کاوه بازدید و اظهار امیدواری کرد که این طرح همزمان با ایام دهه فجر به بهره برداری برسد.

ایران به دلیل بهره مندی از ذخایر عظیم گازی در صورت سرمایه گذاری در پروژه‌هایی نظیر MTO/NTP برای تولید الفین‌ها از متانول می تواند پیشتاز باشد. این طرح‌ها می تواند مصرف متانول داخلی را به شدت افزایش دهد.

متانول مایعی شفاف و بی رنگ است که به طور گسترده در تولید انواع مختلف مواد شیمیایی همانند فرمالدئید، رزین ها,DMEMTBE اسید استیک، حلالها، الفین ها و غیره… استفاده می شود.

پتروشیمی متانول کاوه اکنون مراحل پایانی فاز ساخت و ساز خود را پشت سر می گذارد.

ورود طرحهای جدید پتروشیمی افزایش تولید صنعت پتروشیمی کشور را به همراه خواهد داشت.

به گزارش پترون به نقل از شانا، مجموع تولید صنعت پتروشیمی ایران که تا پایان مردادماه جاری بیش از ٢١ میلیون رسیده بود، تا پایان ماه پیش به بیش از ٢۴ میلیون و ٩۵٨هزار تن رسیده است.

از مجموع ٢۴ میلیون و  ٩۵٨هزار تنی عملکرد تولید صنعت پتروشیمی ایران از فروردین تا پایان شهریورماه ١٣٩۵، سهم مجتمع‌های پتروشیمی مستقر در منطقه ماهشهر هشت میلیون و ۶۶٣ هزار تن، سهم مجتمع‌های منطقه عسلویه بیش از ١١ میلیون ۴۵١ هزار تن و سهم مجتمع‌های دیگر مناطق کشور بیش از۴ میلیون و ٨۴٠ هزار تن بوده است.

عملکرد تولید صنعت پتروشیمی در شهریورماه ٣,۶۵ میلیون تن بوده است که مجتمع‌های پتروشیمی ارومیه، رجال، بیستون، کربن ایران، لاله و خراسان به ترتیب بالاترین عملکرد تولید در این ماه را به خود اختصاص دادند.