عادل نژاد سلیملغو تحریم ها علیه ایران آغازی دوباره برای جذب سرمایه گذاران خارجی بود؛ سرمایه گذارانی که به دلیل وجود ثبات امنیت در کشور و خوراک با قیمت مناسب علاقه بسیاری برای حضور در پروژه های پتروشیمی دارند. مذاکرات با شرکت ها و کشورهای خارجی حکایت از جذابیت بالای سرمایه گذاری و کار دارد، این در حالی است که طی یک دهه گذشته سرمایه گذاری جدیدی در این صنعت صورت نگرفته است. این صنعت تشنه سرمایه و فناوری خارجی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پترون ، مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس با بیان اینکه معتقدم روی بمب هیدروژنی راه می رویم، افزود: آتش سوزی در صنعت پتروشیمی موضوع عجیب و غریبی نیست. در تمام دنیا در شرکت های معتبر، آتش سوزی می شود و حتی افرادی نیز جان خود را از دست می دهند. پتروشیمی بوعلی پیش از آتش سوزی اورهال شده بود. نمی توان مجتمع ها و واحدهای زیرمجموعه هلدینگ را فرسوده تلقی کرد.

عادل نژاد سلیم اظهار داشت:برای تامین مالی پروژه ها و حل مشکلات مالی هلدینگ از دو روش داخلی و خارجی استفاده کردیم. خوشبختانه با تلاش های صورت گرفته در تامین مشکلات ارزی موفق عمل کردیم و توانستیم با یوزانس قابل تبدیل به میان مدت به مبلغ ۳۲۰میلیون یورو و هماهنگی برای دریافت ۶۴۰ میلیون یورو مشکل ارزی هلدینگ را حل کنیم اما در بخش ریالی همچنان با مشکل مواجه هستیم که برای حل این معضل نیز برنامه ریزی جدی در دست اقدام داریم. استفاده از ۲.۲میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی، حمایت بانک های داخلی، تهیه اوراق سلف به مبلغ ۸۰۰ میلیارد تومان و همچنین کسب موافقت سهامداران برای استفاده از سود سهام شان از جمله اقداماتی بود که در این خصوص انجام شد.

وی خاطر نشان ساخت:جلسات متعددی با این شرکت ها و سایر شرکت های مهم در صنعت پتروشیمی داشتیم و حتی پنج تفاهم نامه با شرکت های معتبر اروپایی و آسیایی در صنعت پتروشیمی امضا شده است که می توان به شرکت، شل (هلندی- انگلیسی)، توتال (فرانسه)، ماروبنی (ژاپن) و تکنی مونت (ایتالیا) اشاره کرد. در این راستا تفاهم نامه ۲ میلیارد دلاری ایران و شرکت توتال فرانسه در یک پروژه الفین امضا شده است و تا پایان سال قرارداد آن نهایی می شود. اما باید به این نکته توجه کرد که برای کسب اعتماد سرمایه گذاران و ازسرگیری روابط از دست رفته به زمان نیاز است.

این مدیر شرکت هلدینگ خلیج فارس با بیان اینکه به دلیل افت قیمت جهانی نفت و به تبع آن کاهش سودآوری، سود ما نیز کاهش یافت، افزود:با وجود اینکه سال گذشته یک درصد سهم تولید ما افزایش یافت. این در حالی است که سایر هلدینگ های پتروشیمی تعدیل منفی داشتند و هنر ما این بود که مانع از تعدیل شدیم.

نژاد سلیم درباره ال پی جی گفت:نخستین بخش خصوصی کشور که در بخش ال پی جی ورود کرد، هلدینگ خلیج فارس بود، به طوری که طرح ال پی جی ۳۲۰۰ را تحویل گرفتیم و این موفقیت دیگر برای ما است. با این اقدام علاوه بر سود، در مدیریت خوراک خودکفا شدیم و می توانیم علاوه بر طرح هایی با خوراک اتان، مشکل اتیلن را نیز مرتفع خواهیم کرد.

وی در پایان گفت:با طرح های توسعه ای هلدینگ خلیج فارس که در دست اقدام است بدون شک همچنان مشکلات مالی ادامه خواهد داشت. در برنامه ریزی صورت گرفته قرار است تا سال ۹۷، هشت طرح راه اندازی شود و این طرح ها برای به سرانجام رسیدن نیاز به اعتبار دارند.