لوگوی پتروشیمی شازند

اعلام محاسبه نرخ خوراک مایع و نفتا برای مجتمع های پتروشیمی بر اساس نرخ ارز آزاد بهانه ای شده برای پتروشیمی شازند که عرضه های قطره چکانی در بورس کالا را نیز متوقف کند. این شرکت در آماری قابل تامل طی مهرماه امسال به پنج درصد از نیاز بازار تشنه پلی پروپیلن پاسخ داده است.

در این میان جای خالی رینگ صادراتی پتروشیمی با وجود صادرات ۱۸ میلیون تنی محصولات پتروشیمی کشور در ۶ ماهه نخست سال ۹۵، نیز به خوبی احساس می شود.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی پترون ؛ طبق اعلام شرکت پتروشیمی شازند به بورس، این شرکت در مهرماه امسال ۸ هزار و ۱۸۷ تن پلی پروپیلن تولید و از این مقدار ۷ هزار و ۴۸ تن آن را به فروش رسانده است.

این درحالی است که تنها ۸۰۰ تن پلی پروپیلن شیمیایی و یکهزار و ۳۶۰ تن پلی پروپیلن نساجی در این مدت در بورس کالا عرضه کرده است.این یعنی تنها ۳۰ درصد از تولیدات خود را در بورس کالا به فروش رسانده است.

آمار تولید شازند در مهرماه

عرضه قطره چکانی در بورس کالا

آمار معاملات بورس کالا در مهر ماه امسال نشان می دهد برای گرید “پلی پروپیلن شیمیایی EPC40R” بالغ بر ۱۴ هزار تن تقاضا در سیستم معاملات به ثبت رسیده بود و تنها به ۵ درصد از این سفارشات پاسخ داده است.همچنین در گرید “پلی پروپیلن نساجی HP552R” بالغ بر ۱۲ هزار تن تقاضا از طرف تولیدکنندگان وجود داشته و تنها به کمتر از ۴ درصد نیاز پاسخ داده شده است.

آمار معاملات پلی پروپیلن شازند در مهرماه

مدیران شرکت شازند بایستی پاسخگو باشند که بالغ بر ۵ هزار تن از محصول پلی پروپیلن این مجتمع در مهرماه را به غیر از بورس کالا در کجا و به چه کسانی فروخته شده است؟

به گزارش پترون، طبق مصوبه شورای رقابت هر نوع عرضه محصولات پتروشیمی در داخل کشور که خارج از بورس کالا انجام شود به استثنای موارد اعلام شده، عرضه خارج از شبکه مجاز تلقی می‌شود و تابع مقررات مربوطه خواهد بود.

اگر این ۵ هزار تن در خارج از بورس کالا به فروش رسیده که تخلف انجام شده است و مراجع ذی صلاح باید به این اقدام مدیران شازند رسیدگی کنند و اگر به کشورهای خارجی صادر شده است برخلاف منویات رهبرمعظم انقلاب در راستای حمایت از تولید داخل و توسعه صنایع پایین دستی بوده است زیرا علی رغم تقاضای مواد اولیه در بورس کالا تنها به ۵ درصد سفارش ها پاسخ داده شده است.

رضا محتشمی پور رئیس دفتر توسعه صنایع تکمیلی (صنایع پایین دستی) شرکت ملی صنایع پتروشیمی پیش از این درباره شکایت ها در خصوص عرضه قطره چکانی محصولات پتروشیمی گفته بود: « در جلسات کارگروه تنظیم بازار محصولات پتروشیمی، شکایت های مطرح شده در این خصوص ارزیابی شده و اگر تخلف عرضه کننده پس از کنترل آمار عرضه ها مشخص شود، اطلاعات به کمیته نظارت برای بررسی بیشتر ارجاع داده می شود.»

وقتی گرانی سوخت بهانه ای برای احتکار می شود

سه شنبه هفته جاری بود که احمد مهدوی ابهر، دبیر انجمن کارفرمایی پتروشیمی در یک نشست خبری اعلام کرد که از این پس نرخ خوراک مایع و نفتا برای مجتمع های پتروشیمی بر اساس نرخ ارز آزاد محاسبه می شود.

اعلام این خبر کافی بود تا عباس کریمی مدیر بازاریابی و فروش پتروشیمی شازند با ارسال نامه ای به عباس یعقوبی مدیر نظارت بر بازارهای بورس کالای ایران، خواستار لغو عرضه محصولات این مجتمع در روزهای چهارم و پنجم آبان ماه در بورس کالا شود.

این اقدام در حالی صورت گرفته بود که براساس مصوبه شورای رقابت قیمت پایه محصولات پتروشیمی برای عرضه در بورس کالا براساس نرخ ارز آزاد محاسبه می شود و تولیدکنندگان صنایع پایین دست پتروشیمی محصولاتشان را با نرخ جهانی و آن هم با رقابت ۱۰درصدی خریداری می کنند. پیش از این مصوبه جدید برای نرخ سوخت، از محل تفاوت نرخ ارز آزاد و مبادله ای حاشیه سود ۱۰ درصدی برای مجتمع ها ایجاد شده بود و این گرانی سوخت بهانه ای شده است تا طریق عرضه های قطره چکانی و حتی احتکار محصول، قیمت پایه های محصولات را بالا ببرند.

نامه عدم عرضه شازند

پس از اعتراض های گسترده فعالین پایین دست پتروشیمی، ظرف کمتر از یک روز از نامه اول، مدیر بازاریابی و فروش پتروشیمی شازند در نامه دوم خود خواستار عرضه محصولات این مجتمع برای روز شنبه ۸ آبان شد که معلوم نیست آیا به روال ماه قبل همچنان به عرضه قطره چکانی ادامه می دهند یا خیر؟

نامه عرضه شازند

به گزارش پترون، پلی پروپیلن در انواع زمینه ها مثلاً در صنعت اتومبیل در ساخت پانل دربها ، تزئینات داخلی ، پروانه ها، کفپوش اتومبیل، جعبه باطری و …. مصرف می شود. اغلب نی های نوشیدنی از PP ساخته می شود. بیشتر قطعات ساک و اسباب بازیها نیز از این پلیمر تهیه می شوند. تقریباً ۱۰% تولید PP در ساخت فیلم مصرف می شود که در بسته بندی مواد غذایی کاربرد دارند . حدود ۳۰% دیگر PP تولیدی در ساخت تک رشته ها و الیاف مصرف می شود . الیاف PP در ساخت موکت، فرش، طناب، گونی و … استفاده می شوند.