1226_origبازار اس ۵۷ از مهرماه سال ۹۴ به دلیل عدم عرضه پتروشیمی ها دچار التهاب شده است، به گونه ای که تنها به ۱۰ درصد تقاضا پاسخ داده می شود.

رئیس انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پی وی سی در گفتگو با پترون با بیان اینکه در ۳ ماهه گذشته فقط هزار و ۴۰۰ تن گرید اس ۵۷ در بورس کالا عرضه شده است، افزود:این در حالی است که بالغ بر ۲۲ هزار تن تقاضا برای آن وجود داشت و این موضوع ظرفیت ۸۰۰ هزار تنی تولید لوله و اتصالات را به شدت تحت تاثیر قرارداده است.
متوسلیان خاطر نشان کرد:چرایی عدم مدیریت این نوع گرید با توجه به مشخص بودن میزان تقاضای بازار جای سوال است و شرکت های پتروشیمی برنامه منظمی برای عرضه محصولات خود در بورس کالا ندارند .پتروشیمی آبادان نزدیک به ۵۰ سال است که در حوزه پتروشیمی فعالیت می کند و با مصارف صنایع پایین دستی آشنایی کامل دارد لذا این نوع رفتار دور از انتظار است .
وی افزود:این محصول با قیمتی ۵۰ درصد گرانتر در بازار آزاد یافت می شود اما این شرکت ها از طریق مجاری رسمی آن را عرضه نمی کنند و این نوع رفتار پتروشیمی ها در زمان رکود اقتصادی و سال اقتصاد مقاومتی برخلاف منویات مقام معظم رهبری است.
این تولید کننده صنایع پایین دست پتروشیمی اظهار داشت:با نایاب شدن مواد اولیه دیگر تولید توجیه اقتصادی ندارد لذا واحدهای زیرپله ای با استفاده از مواد ضایعاتی و سوء استفاده از عدم آگاهی مصرف  کنندگان،  خسارت جبران ناپذیری به ساختمان و کشاورزی کشور وارد می کنند.

عباسعلی متوسلیان با بیان اینکه بحران اس ۶۵ که از اسفند سال گذشته آغاز شده بود با ورود ارگان های نظارتی از یک ماهه گذشته برطرف شده اما با کمبود اس ۵۷ عملا تولید لوله و اتصالات بی معنی است و واحد های تولیدی عقیم مانده اند، افزود:پتروشیمی غدیر هم اکنون مشغول تولید گرید اس ۶۵ برای فروش سلف خود است اما می تواند برای یک هفته تولید آن را متوقف کرده و اس ۵۷ تولید کند.
وی گفت :وزارت نفت، وزارت صنعت، شرکت بورس کالا و انجمن کارفرمایی پتروشیمی بایستی با این بی نظمی ها در مدیریت عرضه را کنترل کنند و با ورود ارگان های نظارتی ظرفیت های غیر عادی شرکت های منطقه آزاد در ماه های اخیر شناسایی  و کد معاملاتی آنها در بورس کالا مسدود شد.