پلیمر

معاملات محصولات پلیمری در بورس کالای ایران طی هفته گذشته به ۴۹ هزار و ۶۶۲ تن رسید که بررسی ها از میزان عرضه و تقاضا نشان می دهد تعادل به بازار برگشته است.

به گزارش پترون به نقل از پایگاه خبری بورس کالای ایران، حجم عرضه محصولات پلیمری در روز یکشنبه هفته قبل با توجه به تعطیلات ایام سوگواری امام حسین (ع)، ۵۸ هزار و ۷۴۵ تن بود و تقاضای آن نیز بالغ بر ۱۰۱ هزار و ۱۵۳ تن رقم خورد.

گرچه تعطیلات سبب شد تا اندکی از حجم معاملات نسبت به هفته قبل کاسته شود، اما همچنان میزان معاملات محصولات پلیمری رقم بالایی محسوب می شود.

البته در بازار محصولات پلیمری، جذابیت معاملات پی وی سی و پلی اتیلن های ترفتالات با توجه به اینکه به فصل سرما نزدیک می شویم، کاسته شده است، به طوری که در هفته ای که گذشت پی وی سی ها اکثرا با قیمت پایه معامله شده و بخشی از تناژ عرضه آنها نیز وارد سیستم مچینگ شد.

پی وی سی گرید ۶۵ پتروشیمی بندرامام با حجم عرضه ۱۴۹۶ تن ۱۵۶۲ تن تقاضا داشت، نهایتا این کالا با قیمت پایه ۲ هزارو ۸۹۶ تومان مورد معامله قرار گرفت.

همچنین از رقابت برای پلی اتیلن های ترفتالات نسبت به هفته ماقبل نیز کاسته شد، به طوری که پلی اتیلن ترفتالات گرید ۷۸۱ با حجم عرضه ۱۰۱۲ تن ۲۵۹۶ تن تقاضا داشت، قیمت پایه آن ۲ هزارو ۹۵۰ تومان و میانگین نرخ خرید آن هم ۲ هزارو ۹۸۷ تومان رقم خورد.

همچنین گرید ۷۳۲ هم این مجتمع هم با حجم عرضه ۱۳۲ تن، ۹۹۰ تن تقاضا داشت، قیمت پایه این کالا ۲هزارو ۸۶۲ تومان و میانگین نرخ خرید آن هم ۳ هزار و ۳۱ تومان بود. همچنین گرید ۸۲۵ هم با عرضه ۱۰۱۲ تن به میزان ۱۵۱۸ تن تقاضا داشت، قیمت پایه این کالا ۳ هزارو ۹۶ تومان و میانگین نرخ خرید هم ۳ هزارو ۱۰۱ تومان رقم خورد.

در همین حال معاملات پلی اتیلن های سبک فیلم، پلی پروپیلن های نساجی و پلی اتیلن های سبک خطی نیز نسبت به هفته ماقبل آن متعادل تر بود. به طوری که به جز گریدهای ۰۲۰ و ۰۰۷۵ پتروشیمی بندرامام، دیگر گریدهای عرضه شده با قیمت پایه مورد معامله قرار گرفتند.

به این ترتیب گرید ۰۰۷۵ با حجم عرضه یک هزارتن، ۳ هزار و ۹۰ تن تقاضا داشت، قیمت پایه این کالا ۳ هزار و ۹۵۷ تومان و میانگین نرخ خرید آن هم ۴ هزار و ۲۲۶ تومان رقم خورد.

همچنین گرید ۰۲۰ این مجتمع هم با حجم عرضه یک هزارتن به مقدرا ۱۹۸۰ تن تقاضا داشت، قیمت پایه این کالا ۳ هزار و ۹۵۷ تومان و میانگین نرخ خرید آن هم ۴ هزار و ۲۹ تومان رقم خورد.

در گروه پلی پروپیلن های نساجی هم پس از افزایش حجم عرضه ها، معاملاتی متعادل تر را نسبت به گذشته شاهد هستیم، این در حالی است که بیشترین حجم معاملات نیز در هفته قبل مربوط به این کالاها بود.