پی وی سی
طبق اخبار به گوش رسیده از داخل پتروشیمی‌ها به عنوان مسئول تولید پی وی سی، انبارها و محوطه‌های آنها پر از محصول پی وی سی است که عرضه نمی‌کنند.

به گزارش پترون، دبیر انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پی وی سی در این زمینه گفت: عمده‌ترین مسئله ما در صنعت به عنوان مصرف‌کنندگان محصولات پتروشیمیایی یا تولیدکنندگان محصولات نهایی، تامین مواد اولیه است.

فرزانه خرمیان تاکید کرد: از ابتدای سال ۹۵ تاکنون علیرغم تلاش‌های بسیار زیاد با این معضل درگیر بوده‌ایم و حتی می‌توان گفت که برخی از گروه‌های صنعتی، تحصن‌هایی هم برای این منظور داشته‌اند و علیرغم تعطیلی بسیاری از کارخانه‌ها و بیکاری کارگران، ترتیب اثری به این موارد داده نمی‌شود.

وی با بیان اینکه موضوع مهم و روز تولیدکنندگان لوله و اتصالات، مواد اولیه است و تامین مواد اولیه برای آنها بسیار مسئله‌ساز شده است ادامه داد: با وجود اینکه از لحاظ ظرفیت تولید پی وی سی، یک قطب پتروشیمیایی در منطقه هستیم و اگر چهار شرکت پتروشیمی فعال در کشور که متولی تامین مواد اولیه هستند، این مواد را تولید و به داخل عرضه کنند، ما حتی مازاد عرضه هم داریم که می توانند صادر کنند.

خرمیان با انتقاد از اینکه خصوصی‌سازی صوری در کشور انجام شده است گفت: این در حالی است که پتروشیمی‌ها و وزارتخانه‌ها به رقیب صنعت و صنایع تکمیلی و تولیدکنندگان تبدیل شده‌اند. تمام برنامه‌ها در جهت حمایت از پتروشیمی‌ها است و طبق اخبار به گوش رسیده از داخل پتروشیمی‌ها به عنوان مسئول تولید پی وی سی، انبارها و محوطه‌های آنها پر از محصول پی وی سی است که عرضه نمی‌کنند.

وی با بیان اینکه در بازار آزاد قیمت‌ها تا ۶۰ درصد و حتی درخود بورس قیمت‌ها تا ۴۵ درصد قیمت عرضه دولتی بالا رفته است گفت: در بازار آزاد با یکسری نقشه‌ها و حمایت‌های علنی این اتفاق افتاده و همه امور حساب شده است و دلال‌بازی هم در کار نیست.

بر اساس اظهارات این فعال اقتصادی، محصولات وقتی در بازار آزاد عرضه می‌شود، به قیمت دلخواه به فروش می‌رسد و فقط به دست تعداد خاصی می‌رسد. این در شرایطی است که تولیدکننده واقعی مواد ندارد و نمی‌تواند تولید کند تا حداقل سفارشات خود را به موقع تحویل دهد.

تروشیمی‌های کشور بخش اعظمی از تولید خود را با قیمتی زیر قیمت داخل، به کشورهای دیگر صادر می‌کنند

به گفته خرمیان اگر شرکت های پتروشیمی داخلی اراده کنند، امکان تولید و تامین مواد اولیه را دارند. پتروشیمی‌ اروندظرفیت تولید ۳۰۰ هزار تن در سال را می‌تواند پوشش دهد. پتروشیمی‌ غدیر، بندر امام و پتروشیمی آبادان هم با هم حدود ۳۰۰ هزار تن ظرفیت تولید دارند که اگر مواد مصرفی را تامین کنند و تحویل بازار دهند، اصلا نیازی به واردات مواد مورد نیاز نیست. ولی پتروشیمی‌های کشور بخش اعظمی از تولید خود را با قیمتی زیر قیمت داخل، به کشورهای دیگر صادر می‌کنند.

وی افزود: به این ترتیب صادرات انجام می‌شود و تاجران خارجی کالاها را دریافت و ترخیص کرده و مجددا در بازار تهران با قیمتی زیرقیمت پتروشیمی عرضه می‌کنند. یعنی محصولات یکبار صادر و دوباره با صرف هزینه چندبرابری وارد شده، اما هنوز نرخ آن کمتر از قیمتی است که پتروشیمی ها در داخل کشور عرضه می‌کنند.

خرمیان با طرح این پرسش که این چه نوع مدیریتی در صنعت است افزود: جالب اینجاست که سازمان‌های متصدی می‌گویند ما تعهد صادراتی داریم.

هنوز تعهداتی که بخش دولتی از دو سال پیش داشته، به ما به عنوان بخش خصوصی پرداخت نشده

این تولیدکننده همچنین درخصوص سایر مسائل و مشکلات بخش تولید گفت: نابسامانی و بی‌برنامگی اداری و قراردادهای یکطرفه از دیگر معضلات نه تنها بخش تولید لوله و اتصالات بلکه کل صنعت کشور است.

وی با انتقاد از رویکرد دولت در عدم پرداخت به موقع تعهدات ادامه داد: بخش عمده‌ای از سازمان‌های مصرف‌کننده ما دولتی هستند که به دلیل عدم تخصیص بودجه امکان پرداخت به موقع مطالبات ما را ندارند و وقتی پرداخت های خود را به موقع انجام نمی‌دهند، تولیدکنندگان به خاطر این قراردادهای بلندمدت بسیار ضرر می‌کنند.

خرمیان تصریح کرد: شش ماه از سال جاری گذشته و هنوز تعهداتی که بخش دولتی از دو سال پیش داشته، به ما به عنوان بخش خصوصی پرداخت نشده و به تازگی هم بحث ارائه اوراق مشارکت را داده اند.

وی همچنین با انتقاد از قوانین مختلف و برخورد غیرمحترمانه سازمان های مالیاتی با مودیان گفت: این مشکلات ریشه‌ای است و کشور ما در چند سال اخیر در شرایطی بوده که قیمت مواد اولیه حتی در یک هفته آینده قابل پیش‌بینی نبوده و با این اوصاف تولیدکنندگان قرارداد می‌بندد. از طرفی نرخ‌های تعدیل قرارداد لحاظ نمی‌شود یا به نسبت تعهد و قرارداد بسیار جزئی لحاظ می‌شود.

خرمیان همچنین با اشاره به اینکه رکود بازار هم به مشکلات متعدد تولیدکنندگان صنف لوله و اتصالات اضافه شده است گفت: در طول ۹ سال اخیر رکود به طور مداوم وجود داشته و این روند هرساله پیش‌رونده بوده و تولیدکننده توانسته حتی با این رکود هم خود را وفق دهد. اما متاسفانه اقدامات دولت است که بیش از همه به صنعت آسیب می‌رساند و هر چه تولیدکننده داخلی اعتراض می‌کند، فریادش به جایی نمی‌رسد.

وی با بیان اینکه در هیچ کشوری این برنامه‌ها به نتیجه نمی‌رسد، خاطرنشان کرد: با این اقدامات صنعت نه تنها تعطیل بلکه زجرکش می شود.