الیاف

شرکت پتروشیمی که کارخانه های الیاف مواد اولیه شان را از آن می گیرند تنها یک شرکت است و چون هیچ رقیبی ندارد هرگونه و با هر قیمتی که بخواهد موادش را می فروشد.

به گزارش پترون، حسین بیگدلی مدیرعامل شرکت الیاف پارس یزد گفت: برای تهیه کردن مواد اولیه شرکت نساجی الیاف پارس مشکلات فراوانی داریم به دلیل اینکه مواد اولیه الیاف در ایران انحصاری است.
وی افزود: شرکت پتروشیمی که کارخانه های الیاف مواد اولیه شان را از آن می گیرند تنها یک شرکت است و چون هیچ رقیبی ندارد هرگونه و با هر قیمتی که بخواهد موادش را می فروشد.
بیگدلی اذعان کرد: به دلیل اینکه این شرکت در بورس قرار دارد قوانین بورس او را به سمت توزیع ناعادلانه محصولاتش می کشاند و این شرکت به راحتی محصولاتش را به خریداری که بیشتر پول بدهد می فروشد.
وی در پاسخ به سوال راهکار حل این مشکل اشاره کرد: راهکار حل مشکل فروش به بالاترین نرخ تنها قانون است یعنی قانونی بیاید که فروشنده را ملزم کند تا بر طبق سهمیه مشخص به تمام تولید کنندگان مواد اولیه بفروشد.
این تولید کننده اضافه کرد: به طور مثال ما ۱۰ شرکت تولید الیاف داریم که مواد اولیه شان را باید از این پتروشیمی خریداری کنند، اگر قانون باشد پتروشیمی مجبور می شود بین هر ۱۰ شرکت تولیدی مواد اولیه اش را تقسیم کند نه اینکه به بالاترین قیمت تمام مواد اولیه را تنها به یک خریدار بدهد.
وی عنوان کرد: اکنون شرکت ما به دلیل نبود مواد اولیه با ۵۰ درصد ظرفیت کار می کند در صورتی که هزینه های شرکت ۱۰۰ در صد است یعنی زمانی که ماشین ها روشن می شوند و شروع به کار کردن می کنند دیگر فرقی نمی کند یک درصد تولید می شود یا ۱۰۰درصد، درباره باقی تجهیزات هم همنیطور است یعنی میزان تولید هرچقدر باشد در استفاده از منابع فرقی نمی کند.
بیگدلی تاکید کرد: در تمام این مدت ما هیچ تعدیل نیروی نداشتیم به دلیل اینکه مدافع حقوق کارگران هستیم و می دانیم آنها برای به دست آوردن این شغل زحمت زیادی کشیدند و آموزش زیادی دیدند و تعدیل کردن آنها در واقع ضربه زدن به کار و کارگر است.
وی تصریح کرد: زمانی که خرید مواد اولیه ایرانی برای تولید کنندگان ایرانی سراسر ضرر است تولید کنندگان ترجیح می دهند مواد اولیه را وارد کنند به دلیل اینکه بسیار به صرفه تر در می آید اما شرکت ما تا به حال این کار را نکرده است و با تمام ضررها و زیان هایی که از خرید داخلی نصیبمان شده است باز هم از داخل خرید می کنیم چون معتقدیم باید ایرانی بخریم.
وی اضافه کرد: اما مسئولان نباید در این زمینه سهل انگاری کنند و مدام شعار حمایت از کار ایرانی را بدهند. تولید کننده ایرانی حمایت می خواهد.
این تولید کننده گفت: زمانی که تولید اسیر باند بازی و سود شخصی و دلال بازی می شود فضای اقتصاد کشور به شدت مسموم می شود و نتیجه می شود همین وضعیت فعلی که اکنون شاهد آن هستیم. منبع(+)