پتروشیمی زاگرس

به گزارش پترون تحولات قیمتی باعث شده تا زاگرس پس از یک تعدیل مثبت ۱۰درصدی مجددا در آستانه تعدیل مثبت باشد با این حال ریسک تک نرخی شدن ارز و افزایش نرخ ریالی گاز مصرفی بر قامت شرکت به عنوان یک تهدید سایه افکنده است.

 

 

 

تاریخچه و معرفی شرکت

شرکت پتروشیمی زاگرس در راستای اجرای برنامه سوم توسعه در سال ۱۳۷۹ تأسیس شد. با توجه به وجود منابع غنی گاز در منطقه پارس جنوبی این شرکت در بندر عسلویه احداث شده است .

ساخت این مجتمع توسط کنسرسیومی متشکل از شرکت های Lurgi آلمان و پیدک ایران انجام شده و همکنون زاگرس با ظرفیت تولید سالانه سه میلیون و سیصد هزار تن محصول در زمره پنج شرکت بزرگ تولید کننده متانول در جهان است .

فرآیند تولید متانول

نحوه تولید محصول در پتروشیمی زاگرس در سطح کشور منحصر به فرد است به این شکل که ابتدا گاز طبیعی به همراه بخار آب با عبور از کاتالیست نیکل در مجاورت حرارت به گاز سنتز که حاوی هیدروژن CO, CO۲ بخار آب و متان واکنش نکرده می باشد، تبدیل می شود . پس ازان فشار گاز سنتز تولید شده تا حد نیاز افزایش یافته و با عبور آن از کاتالیست مس به بخار متانول و آب تبدیل می شود. این بخارات پس از سرد شدن در سیستم های پایین دستی به متانول خام تبدیل می شود و در مرحله آخر متانول خام تولید شده در واحد سنتز در سه برج تقطیر از آب و دیگر ناخالصی ها جدا گردیده و متانول خالص در استاندارد (گرید) جهانی AA تولید می شود.

تامین مواد اولیه : کلیه مواد اولیه مورد نیاز برای تولید متانول از پتروشیمی مبین دریافت می شود. اصلی ترین مواد اولیه را گاز طبیعی و اکسیژن تشکیل می دهند .

بازار فروش : متانول و بخار محصولات تولیدی پتروشیمی زاگرس است که متانول عمدتا” صادر می شود و بخار تولید شده نیز به پتروشیمی مبین فروخته می شود .

موارد مصرف متانول : از این ماده می توان برای ساخت اتیلن و پروپیلن ، اسید استیک ، رزین ملامین جهت ظروف و انواع چسب استفاده نمود اما یکی از مهمترین مصارف متانول قرار گرفتن به عنوان جایگزین سوخت دیزل و ارتقاء درجه آرام سوزی بنزین است که گفته می شود در آینده میزان مصرف و نیاز به متانول را به شدت افزایش داده و منجر به افزایش قیمت آن در بازارهای جهانی می شود .

ترکیب سهامداران:

ترکیب سهامداری زاگرس

صورت های مالی اساسی

شرکت پتروشیمی زاگرس با سرمایه اسمی ۲۴۰۰میلیارد ریالی در بازار عادی فرابورس پذیرش شده است. ۱۱۹میلیون سهم این شرکت برای اولین بار در تیر ماه سال ۱۳۹۰ و با قیمت ۱۲۵۰۰ریال عرضه شد. ازان تاریخ تاکنون شرکت هیچگونه افزایش سرمایه ای نداشته و در مجموع ۱۶.۴۳۱ ریال سود تقسیم کرده است. زاگرس برای سال جاری ۱۳۱۱ریال سود پیشبینی کرده و با p.e ۷ واحدی معامله می شود.

صورت مالی زاگرس

الف) ترازنامه: پتروشیمی زاگرس که سال مالی منتهی به اسفند دارد، ترازنامه ۳ ماهه خود را با ۸۱۵۷میلیاردریال دارایی جاری و ۷۶۲۶ میلیارد ریال بدهی جاری منتشر کرده است. بر این اساس دریافتنی های تجاری بخش اعظم دارایی های جاری را تشکیل داده و سود سهام پرداختنی مهمترین بخش بدهی های جاری است.

۶۱.۴درصد از دارایی های جاری شرکت حساب های دریافتنی به ارزش ۵۰۱۲میلیارد ریال است. بخش اعظم مطالبات از مشتریان صادراتی است که وجوه حاصل از فروش محصول از طریق نمایندگی خارجی و صرافی ها وصول می گردد اما این شرکت ۵۱۹۷میلیارد ریال مطالبات از شرکت ملی صنایع پتروشیمی دارد که با ارز مرجع تسعیر شده و مطالبات سنواتی مربوط به گذشته است. اختلاف در خصوص نحوه تسویه این اقلام با بدهی های ارزی شرکت ناشی از تسهیلات اخذ شده، همچنان مورد اختلاف است.

۳۳درصد از بدهی های جاری مربوط به حساب های پرداختنی است که در مجموع محاسبات، ۶۱۰۸میلیارد ریال اختلاف حساب بین شرکت های مبین و زاگرس وجود دارد. پتروشیمی زاگرس این مبلغ را بر اساس یادداشت های موجود ذخیره گرفته اما اختلاف حساب مزبور نیز سنواتی است.

نتیجه: شرکت اختلاف حساب های با اهمیتی با شرکت بازرگانی پتروشیمی و پتروشیمی مبین در خصوص نرخ فروش محصولات و نرخ تامین یوتیلیتی در سال های اخیر داشته که تاکنون منجر به نتیجه قطعی نشده بنابراین با توجه به اهمیت ارقام که در بخش حساب های دریافتنی و پرداختنی به آنها اشاره شد، می توان گفت وضعیت ترازنامه شرکت شفاف نیست و تغییرات با اهمیتی در صورت صدور رای قطعی می تواند حادث شود همچنین شرکت به نحو مطلوبی دلایل اختلاف حساب را در آخرین گزارش های خود شفاف نکرده است. اختلاف حساب های با اهمیت می تواند منجر به تعدیلات سنواتی در دوره های آتی شود.

ب) صورت جریان وجوه نقد:

در سه ماه نخست شرکت پتروشیمی زاگرس ۱۴۹۰میلیارد ریال سود خالص عملیاتی و ۵۰۱میلیارد ریال ورودی وجه نقد حاصل از فعالیت های عملیاتی داشته است. همچنین توانسته ضمن دریافت ۵۰۰میلیاردریال تسهیلات، تسهیلاتی به همین میزان را بازپرداخت کند و ۳۰میلیارد ریال بابت هزینه های مالی پرداختی داشته باشد بنابراین شرایط به نحوی است که زاگرس نیازمند اخذ وام های جدید نیست و می تواند بدهی های فعلی به میزان ۵۰۰میلیارد ریال را نیز تسویه نماید با این حال برای یک شرکت با سرمایه اسمی ۲۴۰۰میلیارد ریالی و سودآوری عملیاتی چند برابری، این ارقام با اهمیت نیست و شرکت به لحاظ نقدینگی در وضعیت ایده آل است.

ج) صورت سود و زیان:

سود هر سهم شرکت پتروشیمی زاگرس در ابتدای سال جاری ۱۱۹۲ریال اعلام شد که در گزارش ۳ ماهه به ۱۳۱۱ریال افزایش یافت. سود هر سهم سال ۹۴ نیز ۱۵۹۰ریال بوده است. شرکت در ۳ ماه نخست ۴۴درصد از سود عملیاتی و ۴۷درصد از سود خالص را محقق نموده است. متانول تنها محصول این شرکت است که تماما صادر می شود و تنها محصول فرعی شرکت یعنی بخار به پتروشیمی مبین برگشت داده می شود که به عنوان درآمد در بخش فروش شناسایی می گردد. اکسیژن و گاز به عنوان خوراک، اصلی ترین مواد اولیه شرکت هستند که بیش از ۷۰درصد بهای تمام شده را تشکیل می دهند.

با توجه به قیمت ۲۴۲دلاری متانول cfr چین و انتظار برای افزایش بیشتر قیمت جهانی، بخش فروش شرکت به شرح جدول زیر تعدیل شده است:

فروش زاگرس

در جدول فوق مبنای نرخ فروش، دلار ۳۵.۵۰۰ریالی و متانول ۲۳۰دلاری است همچنین نرخ بخار همچون سه ماه نخست فرض شده است. مقدار فروش نیز بر اساس مقادیر تولید و فروش فصل بهار تعدیل شده که البته تغییر با اهمیتی نداشته است.

با توجه به تعدیل بخش فروش، بخش مصرف مواد با توجه به وزن بالایی که در بهای تمام شده دارد مورد بررسی و تحلیل واقع شده که تعدیل آن به شرح زیر است:

مواد مصرف زاگرس

تغییرات ایجاد شده در مقدار بر اساس الگوی واقعی مصرف در دوره های قبل و همچنین بر اساس مقدار فروش تعدیل شده، تعیین شده است. نرخ مصرف اکسیژن ۱۲ سنت و نرخ مصرف گاز طبیعی به دلیل جهش قیمت گاز هنری هاب آمریکا، NBP انگلستان و FFT هلند با افزایش فرض شده و ۹ سنت به صورت میانگین برای کل سال در نظر گرفته شده است. همچنین مبنای تسعیر ارز برای کل سال ۳۱.۵۵۰ریال در نظر گرفته شده است.

هزینه عمومی اداری بر اساس نرخ حمل ۴۰دلار در هر تن و مقدار فروش تحلیلی، تعدیل شده است. هزینه عمومی اداری به دلیل آنکه بخش اعظم آن ذخیره مطالبات بوده و طبق نظر حسابرس تعیین شده، همچون بودجه شرکت لحاظ شده اما باید توجه داشت که هزینه مزبور در سنوات آتی تکرار نمی شود. هزینه مالی با توجه به وضعیت نقدینگی شرکت، صورت جریان وجوه نقد و نوع فعالیت شرکت بر اساس مانده بدهی بانکی ۵۰۰میلیاردریالی، پیشبینی شده است. سایر درآمدهای عملیاتی با توجه به کاهش نرخ سود بانکی، نسبت به پیشبینی شرکت با روندی کاهش محاسبه شده است. نتیجه کلیه تعدیلات فوق الذکر به شرح جدول زیر در صورت سود و زیان قابل مشاهده است:

صورت سود و زیان

با توجه به اینکه نرخ جهانی متانول، گاز مصرفی به همراه دلار آزاد و مرکز مبادلاتی، دائما در حال تغییر است بنابراین پیگیری مولفه های تحلیلی بسیار با اهمیت خواهد بود. با توجه به این مباحث، اثر تغییر ۱۰۰۰ریالی در نرخ مرکز مبادلات و بازار آزاد به شرح زیر مورد بررسی قرار گرفته است. ارقام داخل جدول، EPS شرکت را نشان می دهند بر اساس تحولات نرخ دلار:

تغییر نرخ فروش زاگرس

در کادر آبی سود تحلیلی نشان داده می شود که با فرض دلار بازار آزاد ۳۵.۵۰۰ریالی در فروش و دلار ۳۱.۵۰۰ریالی در خرید ماده اولیه به دست آمده اما اگر فرض کنیم دلار تک نرخی شود، با دلار ۳۵.۵۰۰ریالی سود شرکت به جای ۱۵۸۷ریال در سطح ۹۲۸ریال خواهد بود بنابراین هرچند زاگرس تعدیل مثبت نشان می دهد اما ریسک تک نرخی شدن ارز، بر قامت شرکت سنگینی می کند.

تحولات جهانی نرخ گاز و متانول جهانی به مراتب با اهمیت تر از تحولات نرخ دلار داخلی است. با این تفاسیر و به دلیل تغییرات پیوسته قیمت جهانی، جدول تحلیل حساسیت دو متغیره( متانول صادراتی – گاز مصرفی) به شرح جدول زیر به دست آمده است:

نرخ جهانی متانول

هرچند همکنون نرخ گاز در سطح کمتر از ۹ سنت است اما تحلیل بازارهای جهانی نشان می دهد که گاز با احتمال افزایش مواجه است بنابراین نرخ متوسط آن برای کل سال ۹ سنت فرض شده که البته به شرط عدم تغییر نرخ گاز داخلی است. مفروضات تحلیلی نشان می دهد که افزایش ۲۰دلاری در نرخ متانول تاثیر بسیار با اهمیتی بر سودآوری این شرکت دارد همچنین هر ۲ سنت تغییر در گاز مصرفی نیز اثر گذار است اما سمت و سوی بازار جهانی به شکلی است که انتظار داریم متانول بالای ۲۵۰دلار تثبیت شود بنابراین اثر تک نرخی شدن ارز به این شکل می تواند خنثی شود اما با همه اینها باز هم نمی توان تاثیر روانی منفی تک نرخی شدن ارز را بر شرکت پتروشیمی زاگرس نادیده انگاشت.

 ولید هلالات

تحلیلگر بازار سرمایه