رییس اتحادیه سازندگان و فروشندگان پلاستیک و نایلون با اشاره به اقدام شائبه‌برانگیز و تکراری پتروشیمی‌ها در عرضه مواد اولیه در مناسبت‌هایی همچون محرم از معرفی دلالان بازار ظروف یکبار مصرف به بازرسی اصناف خبر داد.

%d8%b8به گزارش پترون، رحیم مقیمی‌اصل با اشاره به اقدام شائبه‌برانگیز پتروشیمی‌ها در مناسبت‌های مختلف که میزان تقاضای بازار نسبت به ظروف یکبار مصرف افزایش می‌یابد، گفت: متاسفانه پتروشیمی‌ها همچون مناسبت‌های قبلی که میزان تقاضای بازار افزایش می‌یابد عرضه مواد را کم کردند در حالی که افزایش قیمت بورسی نداشته‌ایم.

وی افزود: طبق قانون مواد در بورس عرضه و تولیدکنندگان مواد مورد نیاز خود را برای تولید از بورس خریداری می‌کنند. جالب این‌که مواد اولیه‌ای که طی دو ماه پیش به وفور در بازار وجود داشت و حتی به خارج از کشور صادر می‌شد هم‌اکنون دچار کمبود شده و دلالان به خصوصی بدون این‌که تولیدکننده باشند این مواد را خریداری کردند و با توجه به کم‌ شدن عرضه قیمت مواد اولیه افزایش یافته است.

رییس اتحادیه سازندگان و فروشندگان پلاستیک و نایلون با اشاره به این‌که تا هفته گذشته ظروف یکبار مصرف قیمتی معادل ۶۴ تومان داشتند که به یکباره با افزایش ۱۰ تومانی مواجه شده و به قیمت ۷۴ تومان رسیدند، تصریح کرد: اگر مواد مورد نیاز توسط پتروشیمی‌ها عرضه نشود و از کمبود مواد اولیه موجود در بازار جلوگیری به عمل نیاید احتمال افزایش بیش از ۵۰ درصدی ظروف یکبار مصرف در بازار وجود دارد و به احتمال فراوان تا ۱۰۰ تومان و حتی بیشتر از این رقم به دست مشتریان برسد.

مقیمی‌اصل در پاسخ به این‌که علت کم‌ شدن مواد اولیه عرضه شده توسط پتروشیمی‌ها در برهه‌های زمانی که میزان تقاضا افزایش می‌یابد چیست، خاطر نشان کرد: ما هم پس از سالیان سال هنوز این مساله را نفهمیده‌ایم، اما با پیگیری‌هایی که انجام می‌دهیم تنها این پاسخ را می‌شنویم که دستگاه‌ها به منظور تعمیر از کار افتاده‌اند اما نمی‌دانیم که چرا هر بار این اتفاق در زمان مورد نیاز رخ می‌دهد. تا یک ماه قبل انبارها پر از مواد بود و در حال حاضر که باید میزان عرضه افزایش یابد با کاهش روبه‌رو شدیم.

وی از معرفی دلالان بازار ظروف یکبار مصرف به بازرسی اتاق اصناف خبر داد و ادامه داد: این اقدام انجام شده، اما متاسفانه هیچ‌گونه اقدام مثبتی را در این راستا ندیده‌ایم و همچنان شاهد افزایش بی‌رویه قیمت ظروف یکبار مصرف هستیم.

منبع:ایسنا