رییس شورای رقابت گفت: مشکلات و چالش های عرضه محصولات پتروشیمی در بورس کالا مرتفع شد.

bourse_kalaرییس شورای رقابت از حل ۹ مشکل اساسی بورس کالای ایران برای عرضه محصولات پتروشیمی خبر داد و گفت: عرضه محصولات همچنان دراین بورس صورت می گیرد و مشکل اعضای سایت بهینه یاب نیز به زودی حل می شود.
به گزارش پترون به نقل از نیپنا، رضا شیوا با اشاره به این که بیش از سه ماه پیش، پس از مطرح شدن موضوع خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالا، شورای رقابت با این مساله مخالفت کرد، گفت: مرکز ملی رقابت مسئول شد تا طی سه ماه موضوع را بررسی و دستورالعمل لازم را تدوین کند.
وی تصریح کرد: در اواخرشهریور بر اساس نتیجه بررسی هایی که کارشناسان مختلف و نمایندگانی از وزارت صنعت معدن و تجارت، صنایع بالادستی و پایین دستی پتروشیمی و شورای رقابت داشتند، مقرر شد محصولات پتروشیمی در بورس کالا عرضه شود و کارگروهی در مرکز ملی متشکل از نمایندگان وزارت خانه های صنعت، معدن و تجارت، نفت، بورس کالای ایران، اتاق تعاون، اتاق بازرگانی برای رصد فعالیت های بازار پتروشیمی تشکیل شود.
رییس شورای رقابت با تاکید بر ۱۰ ایراد اساسی وزارت نفت و وزارت صنعت، معدن و تجارت ازعملکرد بورس کالا، اظهار کرد: مشکلات مطرح شده طی سه ماه حل شده است.
وی ادامه داد: راه کارهایی برای کارکرد بهتر بورس کالا در معامله محصولات پتروشیمی اندیشیده شده است که می تواند شفافیت بیشتر بازار را به دنبال داشته باشد واکنون می توان گفت که تمام مشکلات حل شده است، به عنوان مثال یکی از مشکلات، عدم توان خرید و فروش بلند مدت بود که هم اکنون شرایط لازم برای این امر مهیا شده است.
رییس شورای رقابت با بیان این مطلب که وزارت صنعت، معدن و تجارت مسئول سایت بهینه یاب است، تصریح کرد: به وزارت صنعت، معدن و تجارت تاکید کردیم که درمورد اعضای سایت بهینه یاب بررسی های لازم را انجام داده و تجدید نظر کند.
شیوا درمورد بازه زمانی آخرین مشکل اساسی باقی مانده نیز گفت: مشکلات دیگر رفع شده و تنها مشکل بهینه یاب باقی مانده که در اسرع وقت باید انجام شود.
وی با تاکید بر اذعان وزارت صنعت، معدن و تجارت نسبت به وجود مشکل در ثبت اعضای “بهینه یاب” گفت: ممکن است ثبت برخی از اعضا، درست نباشد.