بزرگترین هلدینگ چند رشته ای ایران  با گرجستان به سرمایه گذاری مشترک در حوزه انرژی به ارزش حدود ۲/۵ میلیارد دلار می پردازد

internalbannerبه گزارش پترون ؛شرکت سرمایه گذاری غدیر بزرگترین هلدینگ چند رشته ای ایران، قراردادی به ارزش ۲/۵ میلیارد دلار با شرکت فریونا گرجستان به امضا رسانده است که در قالب این تفاهمنامه همکاری یک واحد تولید کننده قیر با ظرفیت ۱۰ هزار بشکه در روز، یک واحد پالایشگاهی با ظرفیت ۱۰۰ هزار بشکه ای در روز، یک واحد پتروشیمی پلی پروپلین و سایر  الفین ها و نیز یک مرکز لجستیک برای حمل محصولات واحدهای مختلف این مجتمع تولیدی احداث خواهد شد.
این سرمایه گذاری مشترک در قالب شرکتی به نام «ژئوپارس» میان PCCI از شرکت های تابعه هلدینگ نفت وگاز و پتروشیمی گروه غدیر و «فریونا کامرس» از گرجستان صورت خواهد گرفت که سهم هر دو طرف از این قرارداد ۵۰ درصد خواهد بود.
نزدیکی به بازار اروپا ، تامین خوراک مورد نیاز واحدهای پالایشگاهی و پتروشیمی از سوی ایران، استفاده از منابع مالی تامین کنندگان بین المللی از مزیت های این پروژه خواهد بود.
گروه سرمایه گذاری غدیر، دولت گرجستان و شرکت ملی نفتکش ایران از حمایت کنندگان این پروژه بزرگ محسوب می شود و نخست وزیر گرجستان با توجه به توانمندی ها و تخصص شرکت سرمایه گذاری غدیر در این عرصه، از این سرمایه گذاری مشترک ابراز خرسندی کرده است.

ایران با اقتصادی بزرگ، پویا و نوظهور به دنبال برقراری مناسبات بیشتر اقتصادی با اروپا به ویژه در حوزه های نفت وگاز وانرژی است تا به این واسطه با پس گیری جایگاه خود در بازار انرژی سهم خود را در اقتصاد جهانی افزایش دهد. از سوی دیگر با توجه به جایگاه ویژه کشور گرجستان به عنوان دروازه و حلقه واسطه این ارتباط و تمایل این کشور برای استفاده بیشتر از ظرفیت های جغرافیایی واقتصادی خود، سبب شد تا شرکت سرمایه گذاری غدیر به عنوان یک شرکت غیردولتی متعلق به صندوق های بیمه اجتماعی زمینه ساز تحقق نزدیکی بیشتر این دو ملت شود تا با انجام این سرمایه گذاری مشترک بین ایران و گرجستان، ارتباطی پایدار بین این دو کشور حاصل آید.

شرکت سرمایه گذاری غدیر به عنوان بزرگترین هلدینگ چند رشته ای در بازار سرمایه کشور با سرمایه گذاری در حوزه های پالایشگاهی، پتروشیمی، نیروگاهی و صنایع معدنی، سیمان و ساختمان، از مجموعه بیش از ۱۳/۵ میلیارد دلار پروژه در دست اجرا برخوردار است.