بازار مشتقه بورس انرژی ایران در معاملات روز دوشنبه ۲۹ شهریور برای قراردادهای با سررسید یک سال و بیشتر در کلیه نمادهای فعال، ۲۰ هزار قرارداد با ارزش بیش از ۴۳ میلیارد و ۹۰۶ میلیون ریال مورد معامله قرار گرفت.

 روز دوشنبه همچنین بازار برق بورس انرژی ایران شاهد معامله ۴,۲۷۰ قرارداد معادل ۸۶ هزار مگاوات ساعت به ارزش ۳۰ میلیارد و ۹۴۷ میلیون ریال بود.
در آغاز معاملات؛ نمادهای بار پیک، کم باری، میان باری و بارپایه روزانه برای ۲۸ مهرماه گشایش یافت و در پایان نمادهای بار پیک، کم باری، میان باری و بارپایه تا دوم و سوم مهرماه متوقف شدند.
در معاملات یادشده در بازار فیزیکی بورس انرژی ایران کالاهای متانول پتروشیمی شیراز، متانول پتروشیمی فن آوران، برش سنگین و سوخت کوره سبک پتروشیمی تبریز و حلال ۴۱۰ پالایش نفت آبادان در رینگ داخلی و حلال ۴۰۲ پالایش نفت تبریز و سوخت هوایی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران از انبار نفت اراک به مقاصد اراک، ارمنستان و افغانستان در رینگ بین الملل بورس انرژی ایران نیز عرضه شدند که کل معاملات صورت گرفته در این عرضه ها و عرضه های مازاد؛ معادل ۳,۳۱۲ تن به ارزشی بیش از ۲۵ میلیارد و ۷۲۷ میلیون ریال بود.
از نکات حایز اهمیت این معاملات؛ می توان به استقبال خریداران از عرضه متانول پتروشیمی شیراز و فناوران و سوخت کوره سبک پتروشیمی تبریز در رینگ داخلی و معامله کامل این کالاها اشاره کرد.
در مجموع ارزش کل معاملات روز دوشنبه بورس انرژی ایران قریب به ۱۰۰ میلیارد و ۵۸۰ میلیون ریال بالغ شد.
در جریان معاملات آتی (چهارشنبه ۳۱ شهریور) نیز علاوه بر معاملات مستمر در بازار قراردادهای سلف موازی استاندارد برق و قراردادهای با سررسید یک سال و بیشتر در بازار مشتقه، کالاهای پنتان پلاس پتروشیمی پارس و میعانات گازی پالایش گاز ایلام در رینگ داخلی و نفتای سنگین پالایش نفت لاوان در رینگ بین الملل بورس انرژی ایران عرضه خواهد شد.

منبع: +