مدیر عامل هلدینگ خلیج فارس با بیان اینکه در حال حاضر مجتمع هلدینگ خلیج فارس ساخت ۱۱ پروژه پتروشیمی را در دست اجرا دارد، گفت: هزینه ساخت این مجتمع‌ها بیش از ۶ میلیارد یورو است.

ظهر امروز با حضور مدیر عامل هلدینگ خلیج فارس، مدیر عامل شرکت سرمایه‌گذاری پتروشیمی ایرانیان، نماینده شهرستان‌های کهگیلویه و گچساران، فرماندار کهگیلویه و جمعی از مدیران شهرستان برنامه تجهیز کارگاه و ساخت کارگاه مرکزی، انبارها و ورک شاپ مجتمع پتروشیمی دهدشت آغاز شد.

مدیر‌عامل هلدینگ خلیج فارس با بیان اینکه نماینده فعال شهرستان کهگیلویه برای راه‌اندازی این مجتمع فعالیت زیادی داشته است، گفت: ظرف مدت ۱۰ سال گذشته سرنوشت پتروشیمی دهدشت دستخوش تغیرات زیادی بوده که در ابتدا دولتی و سپس به بخش خصوصی واگذار و در نهایت به مجتمع هلدینگ خلیج فارس سپرده شد.

عادل نژاد‌سلیم با اشاره به اینکه اصل کار ما باید از مجتمع پتروشیمی بیدبلند۲ شروع شود، عنوان کرد: بیش از ۱۴ سال بود که مجتمع بید بلند۲ دست به دست می‌گشت و هیچ کاری در آن صورت نمی‌گرفت که خوشبختانه عملیات اجرایی آن آغاز شده است.

وی با اشاره به اینکه مجتمع پتروشیمی دهدشت مواد اولیه مجتمع گچساران را تامین و پتروشیمی گچساران نیز خوراک پتروشیمی دهدشت را مهیا می‌کند، تصریح کرد: مجتمع‌های پتروشیمی بیدبلند۲ و گچساران فعال هستند و پتروشیمی دهدشت نیز از امروز فعال می‌شود.

نژادسلیم ضمن مثبت ارزیابی کردن نتیجه این کار، افزود: این منطقه نیازمند توسعه است و با کمک نماینده محترم شهرستان تصمیمات استراتژیکی برای توسعه این منطقه انجام شده و برنامه داریم از امروز با آغاز به کار تجهیز و راه‌اندازی کارگاه پتروشیمی دهدشت بحث ایجاد کارگاه مرکزی و ورک شاپ را آغاز نماییم.

وی با بیان اینکه اسناد مناقصه پتروشیمی دهدشت در حال تدوین است، بیان کرد: با توجه به اینکه پیمان به صورت E.P.C+F ( طراحی، تامین مالی و تهیه کالا به عهده پیمانکار است) و به صورت فایننس انجام می‌شود ظرف مدت ۲ هفته آینده مناقصه به صورت بین‌المللی انجام و تا الان تعداد زیادی پیمانکار مراجعه و منتظر انتشار اسناد مناقصه هستند.

مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس با بیان اینکه ساخت سایت نزدیک به ۶ ماه پس از انتخاب پیمانکار آغاز می‌شود، افزود: به دلیل اینکه پیمانکار برنده باید طراحی پایه، تفضیلی و سفارشات لازم را انجام و سپس مراحل ساخت سایت را شروع نمایند.

نژادسلیم با بیان اینکه تولیدات پتروشیمی کشور نزدیک به ۶۲ میلیون تن است که باید به بیش از ۱۰۰ میلیون تن در سال برسد، گفت: هلدینگ خلیج فارس ظرفیت تولید ۲۵ میلیون تن محصولات پتروشیمی را دارد که نزدیک به ۴۱ درصد از صادرات محصول پتروشیمی کشور را این شرکت انجام می‌دهد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر مجتمع هلدینگ خلیج فارس ساخت ۱۱ پروژه پتروشیمی را در دست اجرا دارد، عنوان کرد: هزینه ساخت این مجتمع‌ها بیش از ۶ میلیارد یورو است.

نژادسلیم با بیان اینکه اتمام پروژه پتروشیمی دهدشت بین ۳ و تا ۴ سال طول می‌کشد، افزود: در دوره ساخت سایت بیش از ۴ برابر نیروی انسانی نیاز داریم و بعد از اتمام پروژه برای بیش از ۴۰۰ نفر به صورت مستقیم اشتغالزایی ایجاد و غیر مستقیم سبب راه‌اندازی صنعت در شهرستان کهگیلویه می‌شود.

وی گفت: برای تجهیز کارگاه اعتباری نزدیک به ۴ میلیارد در نظر گرفته شده و از امروز ساخت ورک شاپ، انبار و کارگاه مرکزی آغاز می‌شود.

منبع: +