نخستین محموله محصولات پتروشیمی کارون به مقصد ایتالیا بزودی بارگیری می شود.

کاظم بستاکیان، مدیر بازرگانی شرکت پتروشیمی کارون گفت: فراهم شدن زمینه صادرات به کشور ایتالیا از نتایج برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) است و نخستین محموله TDI به این کشور بزودی ارسال می شود.

وی گفت: در دوره پسابرجام مقاصد صادراتی پتروشیمی کارون به ١٨ کشور رسیده است و کشورهای اروپایی همچون یونان، ایتالیا، آلبانی، روسیه و سوئد به این فهرست اضافه شده اند.

به گفته وی، محصولات پتروشیمی کارون اکنون به آذربایجان، قزاقستان، ترکیه، عراق، نیجریه، افغانستان، پاکستان،اردن، روسیه، ترکمنستان، یونان، سوئد، ارمنستان، امارات متحد عربی، آلبانی، چین، کنیا و نیجریه صادر می شود.

بستاکیان، اولویت نخست فروش محصولات شرکت پتروشیمی کارون را تامین نیاز داخل دانست و افزود: مشتریان داخلی ما اکنون به ١٧ شرکت رسیده است.

محصولات پتروشیمی کارون شامل TDI و MDI است، تولید محصول TDI در این شرکت از سال ٩٠ آغاز شده و این واحد تولیدی اکنون با ۵٠ درصد ظرفیت در حال فعالیت است.

تولوئن دی ایزوسیانات (TDI) یکی از اعضای خانوادهٔ ایزوسیانات‌ها به شمار می آید که مرتبط با شاخه شیمی پلی یورتان‌ها است؛ در فرآیند تی دی آی، تولوئن دی آمین (TDA) با واکنش مجاورتی دی نیتروتولوئن تولید می شود.

تولوئن دی ایزوسیانات در صنایع مبلمان، بسته بندی و وسایل حمل و نقل کاربرد دارد، همچنین این ماده در تولید روکش‌ها و پوشش‌ها، درزگیر، چسب‌ها و الاستومرها کاربرد دارد. این شرکت نخستین تولید کننده ایزوسیانات ها در خاورمیانه است.

محصول اصلی این شرکت ۴٠ هزار تن در سال تولوئن دی ایزوسیانات (TDI) است. واحدهای نیتروبنزن، آنیلین، PMA، PMI و MDI از بخش های مختلف این پتروشیمی به شمار می آید.شرکت پتروشیمی کارون نخستین تولید کننده ایزوسیانات‌ها در خاورمیانه است.

این شرکت در سال ۱۳۸۱ ازسوی شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران و با شراکت شرکت «کماتور سوئد» و «هانزاشیمی آلمان» تاسیس و در اسفند ماه ۱۳۸۷ به طور رسمی بهره برداری شد.

پتروشیمی کارون با استفاده از گازهای کلر، منواکسیدکربن، هیدروژن و نیز تولوئنو اسید نیتریک قادر است انواع محصولات پایه‌ای و اصلی پتروشیمی، شامل انواع ایزوسیانات‌ها که دارای ارزش افزوده بالاتر است با کیفیت مناسب تولید و به بازارهای داخلی و خارجی عرضه کند.

محصول اصلی این شرکت سالانه ۴٠ هزار تن تولوئن دی ایزوسیانات (TDI) است، محصولات و خدمات شرکت برای برآورده کردن نیازهای صنایع پایین دستی داخلی به مواد اولیه طراحی شده و این شرکت قادر است در بازار جهانی محصولات ایزوسیانات نیز رقابت کند.

منبع: +