تجربيات نشان داده است معاملات محصولات پتروشيمي در بورس کالا مزاياي زيادي به نسبت معاملات در بازار آزاد و غير رسمي دارد؛ همچنين گفته مي شود به تازگي بورس کالا شرايطي را براي پتروشيمي‌ها فراهم کرده تا آنها بتوانند در بورس قراردادهاي بلندمدت منعقد کنند که اين اقدامات مثبت ارزيابي مي شود.

تجربيات نشان داده است معاملات محصولات پتروشيمي در بورس کالا مزاياي زيادي به نسبت معاملات در بازار آزاد و غير رسمي دارد؛ همچنين گفته مي شود به تازگي بورس کالا شرايطي را براي پتروشيمي‌ها فراهم کرده تا آنها بتوانند در بورس قراردادهاي بلندمدت منعقد کنند که اين اقدامات مثبت ارزيابي مي شود.

پدرام سلطاني نايب رييس اتاق بازرگاني ايران در گفتگو با پايگاه اطلاع‌رساني بازار سرمايه (سنا)، در باره مطرح شدن موضوع خروج پتروشيمي‌ها از بورس کالا گفت: متاسفانه اين بحث مرتب در رفت و برگشت است در حالي که ساز و کار بورس در راه رقابت و شفافيت بنا شده و در معاملات بورس، ارقام خريد و فروش، ميزان عرضه و تقاضا و بازيگران بازار مشخص است بنابراين طبيعتا بهتر است محصولات پتروشيمي در بورس کالا معامله شود تا خارج از بورس.

وي با تاکيد بر اينکه مخالف خروج محصولات پتروشيمي از بورس کالا هستم، افزود: البته بورس کالا عاري از ايراد نيست اما مشکلات بازار سنتي و آزاد به مراتب بيشتر از روند معاملات در بازار سازمان يافته بورس کالاست براي مثال قدرت شبه انحصاري پتروشيمي ها هر از گاهي در بورس نمايان مي شود اما بايد زمينه اي فراهم شود تا بورس کالا با قاطعيت بتواند روند معاملات را از هرگونه خللي پاک کند.

سلطاني تاکيد کرد: براي فروش محصولات به صنايع پايين دستي بهترين مکان بورس کالاست زيرا معاملات در بورس قابل رصد بوده و عرضه کنندگان محصول را بدون انحصار و انتخاب خريدار بر تابلوي معاملات عرضه مي کنند.

وي خاطرنشان کرد: در اين ميان بايد در محصولاتي که مزيت رقابتي وجود دارد تا جاي ممکن حقوق ورودي کالاهاي مشابه کاهش پيدا کند تا رقابت بيشتر ايجاد شود، به طوري که تعرفه ورود محصولات پتروشيمي که در داخل توليد مي شود مي تواند به حداقل ۵ درصد کاهش پيدا کند و در آينده نزديک با اصلاح قانون امور گمرکي حتي به صفر درصد هم برسد زيرا اين موضوع باعث مي شود تا معامله محصولات پتروشيمي که ماده اوليه بنگاه هاي کوچک و متوسط هستند، رقابتي تر شده و هزينه تمام شده آنها کاهش پيدا کند.

نائب رئيس اتاق بازرگاني تصريح کرد: نکته ديگر در مورد اختلال قيمت محصولات پتروشيمي در کشور اين است که با توجه به معافيت‌هاي ماليات بر ارزش افزوده و ماليات عملکرد در صادرات محصولات پتروشيمي، توليدکنندگان پتروشيمي اشتياق دارند که کالاي خود را صادر کنند تا اينکه براي تامين نياز داخل در بورس به فروش برسانند.

به گفته سلطاني، روش اصلاح و جبران اين اختلال اين است که صادرات محصولات پتروشيمي مانند فرآورده هاي نفتي از معافيت ماليات بر عملکرد مستثني شود تا اين شرکت ها بتوانند از مزيت خوراک و در دسترس بودن خوراک بهره مند شوند، در اين صورت لازم نيست معافيت مالياتي هم به آنها تعلق بگيرد و اين موضع باعث مي شود که انگيزه براي عرضه محصولات پتروشيمي به بازار داخلي براي صنايع پايان دستي بيشتر شود و قيمت آن کاهش يابد و به توسعه صنايع پايين دستي کمک کند.

وي اضافه کرد: در اين بخش يک حلقه مفقوده وجود دارد و آن هم اينکه صنعت پتروشيمي براي توليد محصولات پايه پتروشيمي رشد خوبي داشته است، اما نتوانسته آن را به صنايع پايين دستي تسري دهد زيرا انگيزه‌اي براي فروش داخل به قيمت رقابتي در اين صنايع وجود ندارد.

سلطاني در ادامه به اقدامات بورس کالا براي برآورده کردن نيازهاي صنعت پتروشيمي اشاره کرد و گفت: در اين راه بورس کالا اقداماتي همچون معرفي ابزارهاي جديد معاملاتي مانند معاملات سلف، سلف موازي استاندارد و همچنين انعقاد قراردادهاي بلند مدت ميان پتروشيمي‌ها با صنايع پايين دستي انجام داده است که اين اقدام جزو مزيت هاي بورس کالا محسوب مي شود.

وي اضافه کرد: در اين ميان معرفي ابزارهاي جديد و رواج استفاده از آن ها و نيز ساير روش هاي تامين مالي مي تواند جذابيت بورس کالا را دو چندان کند تا ديگر شاهد چنين بحث هايي که مطابق با تقويت بازار سرمايه نيست، نباشيم.

منبع:+