معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: اقتصاد تعاونی یک اقتصاد توزیع عادلانه ارزش بین اعضا و زیرساخت اقتصاد مقاومتی است.

سید حسن هفده تن در نشست تخصصی فعالان جامعه کارگری و کارفرمایی و بازنشستگی منطقه شمالغرب کشور در تبریز افزود: هرجا که سیاست های توسعه اقتصادی کشور تحت شعاع فعالیت های سیاسی قرار گیرد قطعا مسیر توسعه کشور منحرف خواهد شد.
هفده تن ادامه داد: اشکالات اساسی و اهم مشکلات کشور به ساختار معیوب اقتصاد کشور بر می گردد و تا زمانی که این ساختار معیوب را تجدید معماری نکنیم سخن گفتن از هر موضوع دیگری جز شعار بیش نیست.
وی اظهار کرد: از برنامه اول تا پنجم توسعه، برنامه ها و شاخص های خوبی تنظیم و مطرح شده است ولی امروز یک سری چراها وجود دارد که باید نسبت به آنها اندیشید و پاسخ منطقی یافت.
وی افزود: در تمام طول برنامه های توسعه، صحبت از بهره وری عوامل تولید داشته ایم که هرساله بهره وری نیروی کار سه و نیم درصد، بهره وری سرمایه ۲ درصد و میانگین بهره وری عوامل تولید بیش از ۲ و نیم درصد رشد پیدا می کرد که اگر این کار اتفاق می افتاد یک سوم از تولید ناخالص داخلی کشور از محل بهره وری تامین می شد.
معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در طول همه برنامه های توسعه اشاره شده که ۲۵ درصد تولید ناخالص داخلی کشور باید از محل اقتصاد تعاونی تامین شود که امروز با گذشت ۲۸ سال کمتر از پنج درصد این رقم از این محل تامین می شود.
وی افزود: امروز در تولید علم رتبه کشور ما در بین ۱۰ کشور جهان است، اما چون اکوسیستم نوآوری در کشور ایجاد نشده، علم به ثروت تبدیل نشده است.
هفده تن اضافه کرد: یکی از مهم ترین اشتباهاتی که در طرح هدفمندی یارانه ها در دولت قبل رخ داد این بود که متاسفانه به علت اشتباه در فرآیندهای اجرا، اقتصاد را از قدرت رقابت پذیری خلع ید و دستمزد را در چنبره فقر گرفتار کرد.
وی ادامه داد: امروز بحران قیمت تمام شده تولید را در کشور داریم؛ مقاله نوشتن و سخنرانی کردن کار مشکلی نیست اما اجرای برنامه هایی که بتواند کشور را از بحران خارج کند بسیار مشکل است.
وی اظهار کرد: عمده ترین مشکلی که باید پیگیر شود، کاهش هزینه تولید و هزینه مبادله برای تولید کنندگان کشور است تا زمینه های لازم برای رقابتی کردن اقتصاد کشور را فراهم کند.
معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: اعتقاد دارم اطلاع رسانی دولت بسیار ضعیف است و تشکل های کارگری می توانند بهترین یار دولت در تبیین و تشریح برنامه های دولت باشند.
وی ادامه داد: بحث تبعیض مزدی ، نبود التزام جامع تامین اجتماعی، پایین بودن بهره وری، عدم تساوی بین دستگاه ها، استاد شاگردی، اقتصاد مقاومتی، اقتصاد تعاونی و لایحه قانون کاری که در دولت قبل بدون سه جانبه گرایی به مجلس ارائه شد، مشکلات و ظرفیت های قانون کار از موضوعاتی است که از سوی وزارتخانه پیگیری می شود.
وی اظهار کرد: برای نخستین بار با استقرار نظام جدید سیستم خود بازرسی درون کارگاهی توانسته ایم حوادث منجر به فوت و بیماری های شغلی ناشی از آلاینده های موجود در محیط کار را تحت کنترل درآوریم.
هفده تن خاطرنشان کرد: در کشور ما نرخ میانگین مرگ و میر روزانه قبل از دولت تدبیر و امید در همه زمان ها بالا بود و بطور میانگین ۵.۵ نفر به علت حوادث ناشی از شغل فوت می کردند و ۶ برابر آن به علت بیماری های شغلی جان خود را از دست می دادند.
وی افزود: در دولت تدبیر و امید طرح هایی تدوین شده که نتایج و دستاوردهای آن شاید در این دولت قابل لمس نباشد ولی به برکت همکاری صمیمانه تشکل های کارگری و کارفرمایی خواهیم توانست در ۱۰ سال آینده بیش از ۶۵۰ هزار میلیارد ریال از هزینه هایی که از بابت حوادث کار و بیماریهای ناشی از شغل ایجاد می شود، صرفه جویی کنیم.
وی اظهار کرد: تشکل های ما تشکل های قدرتمندی نیستند و به همین دلیل خدمات حقوقی و ارزشمندی نمی توانند ارائه دهند.
سلمان خدادادی نماینده ملکان، علی رستمیان نماینده دلفان / سلسله، سهیلا جلودارزاده نماینده تهران، جلیل مختار نماینده آبادان، ناهید تاج الدین نماینده اصفهان، روح الله بابایی صالح نماینده بوئین زهرا، مسعود رضایی نماینده شیراز، حسن لطفی نماینده رزن، سیدحمزه امینی نماینده هشترود، محمدرضا بادامچی نماینده تهران، احمد بیگدلی نماینده خدابنده، رسول خضری نماینده پیرانشهر، خدیجه ربیعی فرادنبه نماینده بروجن، علی ساری نماینده اهواز، زهرا ساعی نماینده تبریز، رضا شیران خراسانی نماینده مشهد، عبدالرضا عزیزی نماینده شیروان، علیرضا محجوب نماینده تهران، سمیه محمودی نماینده سمیرم سفلی / شهرضا، محمد وحدتی نماینده بستان آباد، شکور پورحسین شقلان نماینده بیله سوار / پارس آباد، علی کرد نماینده خاش و عباس گودرزی نماینده بروجرد، اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس را تشکیل می دهند.
اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی برای سفر سه روزه در تبریز به سر می برند.

منبع: +