رئیس سازمان صنعت و معدن همدان از تعطیلی ۱۷۴ واحد تولیدی در همدان خبر داد و گفت: پتروشیمی هگمتانه مُسن‌ترین پروژه صنعتی نیمه تمام همدان بوده و پتروشیمی ابن‌سینا سال ۹۷ افتتاح می‌شود.

 حمیدرضا متین ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در ۳۰ ماهه دولت قبل دو هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان جواز تاسیس در استان همدان صادر شده بود که در ۳۰ ماهه دولت یازدهم این میزان به ۸ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرد.

وی با اعلام اینکه ۳۰ طرح بزرگ صنعتی با بیش از ۷ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری کلنگ‌زنی شده است، گفت: ۱۷ پروژه از این تعداد تا پایان سال ۹۶ به بهره‌برداری خواهد رسید ولی مهمترین پروژه در این میان پتروشیمی ابن‌سیناست که سال ۹۷ افتتاح می‌شود.

پتروشیمی هگمتانه مُسن‌ترین پروژه صنعتی استان همدان

متین پتروشیمی هگمتانه را مُسن‌ترین پروژه صنعتی نیمه‌تمام استان همدان اعلام کرد وگفت: پس از بررسی‌های بسیار به این نتیحه رسیدیم که مقصر در تاخیر این پروژه علاقبندیان سرمایه‌گذار همدانی نیست که نکته بسیار مهمی است.

وی افزود: سال‌های سال گفته شده سرمایه‌گذار همدانی علاقمند به ادامه کار نیست ولی در جلسه با شرکت پتروشیمی ایران مشخص شد سرمایه‌گذار خارجی همکاری نداشته و باید خلع شوند که این امر باید توسط دادگاه بین‌المللی انجام شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان با بیان اینکه علاقبندیان سرمایه‌گذار پتروشیمی ابن‌سینا حاضر به سرمایه‌گذاری است، گفت: مدیرعامل قبل با سرمایه‌گذار خارجی تبانی کرده و تمامی پول را به سرمایه‌گذار خارجی که قرار بوده تکنولوژی را وارد کند، پرداخت کرده است.

وی با بیان اینکه با این شرایط سرمایه‌گذار خارجی دیگر لزومی برای وارد کردن تکنولوژی نمی‌بیند، تصریح کرد: اگر شرکت پتروشیمی ایران شکایت کند حداقل ۱۰ سال زمان برای محکومیت و خلع سرمایه‌گذار خارجی نیاز است که در آن زمان این دانش فنی و تکنولوژی دیگر منسوخ شده است.

۱۷۴ واحد تولیدی همدان تعطیل است

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان عنوان کرد: در استان همدان از هزار و ۱۲۷ واحد دارای پروانه بهره‌برداری ۱۷۴ واحد تعطیل هستند که پیش‌بینی سازمان صنعت و معدن بر این است با توجه به مصوبات ستاد تسهیل و کارگروه رونق تولید تا پایان امسال ۳۰ واحد تولیدی تعطیل به چرخه تولید بازگردد.

وی با اعلام اینکه تعداد واحدهای تعطیل شده از سال گذشته تاکنون پایین بوده است، اظهار داشت: از نیمه دوم سال گذشته تاکنون هیچ واحد تولیدی توسط بانک تملک نشده و اگر در حال تملک بوده توقف عملیات اجرایی صادر شده است.

رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان همدان با بیان اینکه آثاری از عناصر خاکی نادر در استان مشاهده شده است، گفت: سعی بر این است که از عناصر موجود که در صنعت هوا و فضا کاربرد دارد مورد استفاده قرار بگیرد.

متین با اشاره به برگزاری جلساتی برای سرمایه‌گذاری با شرکت یواندای چین برای تولید کاغذ از آهک، عنوان کرد: تمایل شرکت سرمایه‌گذاری این بود که طرح تولید کاغذ از آهک را در لرستان اجرا کنند و طرح دولومیت از سوی این شرکت در استان همدان اجرا شود.

وی بیان کرد: در خصوص ساخت کابین و موتور آسانسور نیز با شرکت یواندای چین مباحثی مطرح شده که در این خصوص سرمایه‌گذار شناسایی شده و باید دید که آیا شرکت یواندا به عنوان شریک خارجی وارد اجرای این طرح می‌شود.

منبع:+