• مهم ترین اهداف تاسیس بورس کالا شامل ایجاد بازاری قانونمند، شفاف سازی معاملات و قیمت‌ها، حذف واسطه گری های غیرضروری و مبادله آزاد کالا بین عرضه کنندگان و تقاضا کنندگان است.

 ایمان مقدسیان کارشناس بازار سرمایه در مصاحبه با رادیو اقتصاد با بیان اینکه بورس تهران کالامحور است ، افزود: بورس کالا بازاری متشکل و سازمان یافته است که دراین بازار به طور منظم کالا یا کالاهای معینی با روش‌هایی مشخص مورد معامله قرار می‌گیرند.

مقدسیان با اشاره به اینکه در حال حاضرگروه پالایشگاهی و فلزات پیشرو در بازار سرمایه کشور هستند، گفت: این گروه‌ها همبستگی بیشتری با قیمت‌های جهانی دارند و در دو ماهه اخیردر بازار سرمایه ایران بیشتر مورد توجه بودند.
وی همچنین دلیل این تحرک را افزایش قیمت‌های جهانی برخی از فلزات مثل روی، گران شدن مواد معدنی و در نهایت تقویت قیمت نفت دانست و اظهار داشت: کالاهای تولیدی این شرکت‌ها همبستگی شدیدی با اقتصاد بین الملل داشته و از طرفی قیمت فلزات نیز در عرصه بین المللی تعیین می‌شود.
این کارشناس بازار سرمایه گفت: قیمت نفت هم برای اقتصاد کشور و برخی شرکت‌های بورسی از اهمیت استراتژیکی برخوردار است به یقین تغییر قیمت نفت می‌تواند روی تقاضای خرید برخی از شرکت‌ها که در بورس تهران حضور دارند اثرگذار باشد.
منبع: +