به گزارش روز شنبه گروه علمی ایرنا از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، پلی ونیل کلراید که به PVC معروف است، سومین محصول مصنوعی پلیمری پس از پلی اتیلن و پلی پروپیلن است که در دو شکل کلی سخت و انعطاف پذیر عرضه می شود و با اضافه کردن افزودنی هایی می توان میزان انعطاف پذیری آن را به میزان مطلوب رساند.
UPVC ماده ای است که حاوی مواد افزاینده انعطاف پذیری نیست و به صورت کاملاً سخت و خشک رفتار می کند و بیشترین کاربرد این ماده پلیمری در تولید لوله و اتصالات ساختمانی است.
به گفته غلامرضا عباسی نورآبادی، مدیرعامل شرکت پیشگام پلاست اهواز، با توجه به اینکه خرابی تأسیسات ساختمان هزینه های بسیاری را برای مصرف کنندگان به دنبال دارد، استفاده از محصولات این شرکت می تواند هزینه های تعمیر و نگهداری سیستم های لوله کشی ساختمان ها را تا حدود زیادی کاهش دهد. این اتصالات از مقاومت به ضربه و حرارت بالاتری نسبت به نمونه های معمولی برخوردار هستند.
وی در خصوص نحوه استفاده از فناوری نانو در تولید محصولات افزود: پرکننده های نانویی سبب افزایش استحکام، مدول و چقرمگی زمینه پلیمری می شود و این خواص غیرمعمول به دلیل سطح ویژه بسیار بالای نانوذرات است.
شرکت پیشگام پلاست اهواز در سال ۲۰۰۸ میلادی گواهی نامه ایزو ۹۰۰۱ را از موسسه آمریکایی AGS دریافت کرده است. همچنین این شرکت در سال های ۱۳۸۶ و ۱۳۸۷ از سوی اداره کل استاندارد و تحقیقات صنعتی استان خوزستان به عنوان واحد نمونه استان معرفی شده است.
میزان تولید سالانه اتصالات UPVC در حال حاضر حدود صد تن است. این محصولات در مرداد ماه ۱۳۹۴ موفق به کسب گواهی نانومقیاس از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو شده اند.