پترون – فاز ٢ شرکت پتروشیمی کاویان با ظرفیت یک میلیون تن اتیلن در سال، سرانجام امروز وارد مدار تولید شد. محصول اتیلن تولید شده توسط این واحد به خط لوله اتیلن غرب تزریق می شود.
به گزارش نکونیوز، فروردین ماه سال گذشته مهندس شعری مقدم مدیرعامل پیشین شرکت ملی صنایع پتروشیمی وعده داده بود این فاز از پتروشیمی کاویان تا پایان سال ۹۴ به بهره برداری می رسد که سرانجام امروز به بهره برداری رسید؛ هرچند تاخیرهای اصلی این فاز مربوط به دوران تحریم و موانع پیش روی تامین تجهیزات موردنیاز برای راه اندازی آن بود که خط لوله اتیلن غرب را نیز که نیازمند تولیدات این مجتمع بود دچار تاخیر کرد. فاز یک پتروشیمی کاویان در نهم دی ماه سال ٩١ با حضور محمود احمدی نژاد رییس جمهور وقت راه اندازی شده بود.
شرکت پتروشیمی کاویان (الفین ١١) با ظرفیت تولید ٢ میلیون تن اتیلن در سال از بزرگترین واحدهای الفینی خاورمیانه بشمار می رود. محصول تولیدی این شرکت از طریق خط لوله اتیلن غرب به پتروشیمی های لرستان، کرمانشاه، ایلام، کردستان، مهاباد و میاندواب ارسال می شود و مازاد تولید نیز در پتروشیمیهای منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر مورد استفاده قرار می گیرد و نقش مهمی در تامین خوراک پتروشیمی های غرب کشور در مسیر خط لوله اتیلن غرب دارد.
شرکت پتروشیمی کاویان که در شهریور ماه ۱۳۸۴ در منطقه اقتصادی انرژی پارس در عسلویه تأسیس شد، وظیفه تأمین خوراک مورد نیاز سایر شرکتهای زیر مجموعه شرکت پتروشیمی باختر را عهده دار است که از طریق تزریق به خط لوله اتیلن غرب کشور خوراک رسانی به این مجتمع ها صورت می پذیرد.
شرکت پتروشیـمی کـاویـان (سهامی خاص) از شرکتهای تابعه شرکت پتروشیمی باختر است. بیش از ۶۰ درصد سهام پتروشیمی کاویان متعلق به پتروشیمی باختر و کمتر از ۲۰ درصد متعلق به صندوق بازنشستگی نفت و ۲۰ درصد باقیمانده متعلق به سایر سهامداران است.
رمضان اولادی، مدیرعامل شرکت پتروشیمی کاویان امروز طی پیامی ضمن اعلام این موفقیت، از همه کارکنان، گروهها و شرکتهای همراه در این پروژه قدردانی کرد و آن را موفقیتی بزرگ برای صنعت پتروشیمی کشور و روزی فراموش نشدنی خواند. وی ابراز امیدواری کرد که با راه اندازی فاز ٢ که مهمترین هدف چندسال گذشته این مجموعه بوده است، هم اکنون استمرار تولید محصول با کیفیت در برنامه قرار خواهد گیرد.

منبع (+)