پترون – مجتبی طاهری روز پنجشنبه درگفت و گو با ایرنا افزود: ۴۴۷هزار تن از محصولات تولیدی شرکت پتروشیمی نوری نیز به ارزش ۵هزارو ۵۰۰میلیارد ریال به مصرف داخلی رسید.

وی یادآورشد:محصولاتی تولیدی این مجتمع به کشورهای آسیای شرقی، حاشیه جنوبی خلیج فارس و شبه جزیره هند صادر می شود.
مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری (برزویه) گفت: پتروشیمی نوری با تولید حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن محصول، میانگین عملکرد ماهانه خود در فصل بهار سالجاری را نسبت به ظرفیت اسمی تولید سال این مجتمع به ۱۱۵درصد افزایش داد .
طاهری ادامه داد: در اردیبهشت ماه جاری نیز شرکت پتروشیمی نوری با تولید ۴۴۰هزار تن محصول به بیشترین میزان تولید در ۱۰سال گذشته دست یافت.
وی یادآورشد: شرکت پتروشیمی نوری از بزرگترین تولید کننده های اروماتیک جهان است که با ظرفیت چهار و نیم میلیون تن در سال نقش بسزایی در بازار محصولات پتروشیمی کشور و خاورمیانه دارد.
طاهری گفت:محصولات اصلی پتروشیمی نوری پارازایلین، ارتوزایلین و بنزن و همچنین محصولات فرعی آن ترکیبات سنگین و سبک هیدروکربنی، رافینیت، برش پنتان، گاز مایع، آروماتیک های سنگین و نفتای تصفیه شده است.
مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری (برزویه) گفت: کاربرد محصولات اصلی تولیدی این شرکت در تولید محصولات پایین دستی پتروشیمی همچون پلی استرها، الیاف مصنوعی، رنگها، رزین ها، بطری های یکبار مصرف، تهیه نایلون ، ترکیبات دارویی، سموم دفع آفات و حلال های صنعتی است و محصولات فرعی آن نیز به عنوان یکی از مهمترین خوراک واحدهای الفینی و گازوئیل استفاده می شود.
طاهری یادآورشد: مواد اولیه و خوراک پتروشیمی نوری سالانه چهار و نیم میلیون تن میعانات گازی دریافتی از مجتمع گاز پارس جنوبی و ۲۷۰ هزار تن بنزین پیرولیز از پتروشیمی جم است.
وی ادامه داد: مجتمع پتروشیمی نوری در حال حاضر یک طرح توسعه نیز در دست نصب و ساختمان دارد که با راه اندازی آن میزان ارزش افزوده محصولات تولیدی آن افزایش می یابد.