پترون- بیژن زنگنه وزیر نفت عصر روز گذشته با حضور در شرکت ملی صنایع پتروشیمی، در جلسه ای مشترک با مرضیه شاهدایی معاون خود در امور پتروشیمی، میزبان مدیران عامل طرح های پتروشیمی شد که در سال ۱۳۹۵ به بهره برداری خواهند رسید.
در این جلسه، مدیران عامل شش طرح پتروشیمی کردستان، پتروشیمی آرمان، پتروشیمی کیمیا صنایع دالاهو، پتروشیمی متانول کاوه، فاز سوم پتروشیمی پردیس و تخت جمشید پارس هر کدام به صورت جداگانه آخرین گزارش عملکرد طرح های در دست اجرای خود را که تا پایان امسال به بهره برداری خواهند رسید را تشریح کردند.
اصلی ترین موضوعی که از سوی مجریان طرح های پتروشیمی در جلسه مطرح شد، دریافت خوراک جهت بهره برداری کامل و نحوه فروش محصولات تولیدی این پتروشیمی ها و رقابت در بازارهای صادراتی بود.
زنگنه، وزیر نفت نیز پس از استماع این گزارش ها، گفت: در دریافت خوراک مورد نیازپتروشیمی حتما کمک خواهیم کرد. اما در مورد بازاریابی محصولات پتروشیمی ، با تمرکز بازرگانی کل پتروشیمی ها موافق هستم.
وی تاکید کرد: باید نهادی هماهنگ کننده زیر نظر شرکت ملی صنایع پتروشیمی جهت فروش محصولات پتروشیمی ایجاد شود. به نظر می رسد تاسیس این نهاد منطقی ترین روش جهت جلوگیری از آسیب پذیری فروش برخی از محصولات در بازارهای صادراتی باشد.

** تزریق اتیلن کاویان به کردستان
نخستین طرحی که در جلسه ویژه وزیر نفت در شرکت ملی صنایع پتروشیمی مورد بررسی قرار گرفت، پتروشیمی کردستان مجری طرح ۳۰۰ هزار تنی پلی اتیلن سبک  بود.
طرح پتروشیمی کردستان از جمله طرح های در دست اجرای هلدینگ پتروشیمی باختر و در زمره یکی از مهم ترین طرح های پتروشیمی در منطقه غرب کشور است. در حال حاضر این طرح تمامی مراحل راه اندازی خود را با موفقیت به اتمام رسانده است و آماده دریافت خوراک اتیلن از پتروشیمی کاویان است.
طبق گفته بساق زاده مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی که در این جلسه حضور داشت، فاز دو پتروشیمی کاویان با دریافت اتان از فازهای پارس جنوبی تا هفته آینده وارد مدار تولید می شود.
از جمله مواردی که مدیر عامل پتروشیمی کردستان در ارائه گزارش خود به وزیر نفت بر آن اشاره کرد ارزش تولید ۴۵۴ میلیون دلاری این پتروشیمی است .
پیش بینی می شود، پتروشیمی کردستان به زودی افتتاح شود.

** پیشرفت ۹۷ درصدی پتروشیمی آرمان (انتخاب)
مدیر عامل طرح پلی استایرن انبساطی (EPS) گروه صنعتی انتخاب گفت: در حال حاضر این طرح ۹۷ درصد پیشرفت فیزیکی دارد که به شرط تامین یوتیلیتی مورد نیاز و استایرن منومر از پتروشیمی پارس در اواخر نیمه اول امسال آماده بهره داری خواهد بود.
ظرفیت تولید این طرح ۲۵۰ هزار تن در سال و ارزش تولید آن نیز ۳۸۵ میلیون دلار (بر پایه نرخ ارز در سال ۹۰) است. برآورد حجم سرمایه گذاری برای اجرای این طرح ۵/۱۱۶ میلیون دلار است. این طرح در فاز دو منطقه عسلویه واقع شده است.

** پیش راه اندازی طرح پتروشیمی صنایع دالاهو
مدیر عامل شرکت کیمیا صنایع دالاهو گزارش خود را با بیان این نکته آغاز کرد که طرح ۱۲۰ هزار تنی پلی استایرن با ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی، اواخر تیر ماه مرحله پیش راه اندازی خود را آغاز می کند.
وی گفت: فاز اول این طرح با ظرفیت ۶۰ هزار تن تا پایان نیمه اول امسال به بهره برداری می رسد.

** مگا متانول کاوه در آستانه راه اندازی
مدیر عامل طرح متانول کاوه گفت: این طرح با ظرفیت اسمی سالانه دو میلیون و ۳۱۰ هزار تنی به عنوان بزرگترین طرح متانول در جهان است که هم اکنون با ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی وارد مرحله راه اندازی می شود.
وی با بیان اینکه با تامین خوراک مورد نیاز، تا پایان سال این طرح به بهره برداری می رسد، افزود: کل سرمایه گذاری ۴۶۰ میلیون یورو بوده است که در حدود ۱۴۵ میلیون یورو آن از طریق اخذ وام تامین شده است.
این طرح که در نزدیکی بندر دیر عسلویه واقع شده است، قرار است روزانه ۷ هزار تن متانول تولید کند.

** صادرات آمونیاک پردیس ۳ در شهریور ماه
موفقیت در اجرای دو فاز پتروشیمی پردیس، مدیران و سرمایه گذاران این مجموعه را برآن داشت، تا فاز سوم اوره و آمونیاک نیز احداث شود.  ظرفیت اسمی واحد آمونیاک این فاز ۶۸۰ هزار تن و واحد اوره یک میلیون و ۷۵۰ هزار تن است.  پیش بینی تاریخ بهره برداری مدیر عامل طرح این است که فاز سوم به صورت آزمایشی در نیمه اول سال و تجاری آن نیز تا پایان امسال است.
مدیر عامل طرح فاز سوم پردیس گفت: هم اکنون فاز سوم پردیس ۷/۹۲ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و طبق برآورد ها در شهریور ماه امسال محصول تولیدی واحد امونیاک به کشورهایی همچون ژاپن و تایوان صادر و محصول واحد اوره نیز در آذره ماه روانه بازارها خواهد شد.

** تخت جمشید پارس و بهره برداری در شهریور
طرح ۵۰ هزار تنی پلی استایرن تخت جمشید در عسلویه با ارزش تولید ۷۴ میلیون دلار آماده بهره برداری در شهریور ماه امسال می شود. هم اکنون این طرح در مراحل پایانی راه اندازی و آماده دریافت خوراک از پتروشیمی پارس است.

منبع (+)