پترون- معاون امور صنایع و معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت خوزستان گفت: به منظور رفع موانع تولید واحدهای پایین دستی در استان خوزستان، نیاز است تا واحدهای بزرگ از جمله شرکت‌های نفتی، پتروشیمی، کشت و صنعت و فولادی پشتیبان واحدهای کوچکتر باشند و مطالبات آن‌ها را در زمان مقرر پرداخت کنند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خوزستان، محمدی وکیل در جلسه کمیته کارشناسی تامین مالی واحدهای نیمه فعال و راکد که با هدف رفع موانع تولیدی این واحدها برگزار شد، اظهار کرد: پیرو ابلاغیه وزیر صنعت، معدن و تجارت به استان‌ها به منظور اجرایی شدن مصوبات کارگروه رونق اقتصادی و تولید در سطح کشور، جلسات کمیته ستاد تسهیل و تامین مالی واحدهای تولیدی نیمه فعال و راکد به ریاست استانداران و جلسات کارشناسی آن، پیرو فرمایشات مقام معظم رهبری در راستای اقدام و عمل تشکیل می‌شود.

وی افزود: در جلسات کارشناسی، طرح‌های تولیدی پس از بررسی اولیه به بانک‌های عامل معرفی می‌شوند تا از نظر فنی و مالی مورد بررسی قرار گیرند و پس از آن نیز به کارگروه استانی جهت بررسی مجدد به منظور رفع موانع تولید و راه‌اندازی واحدهای نیمه فعال و راکد و به ظرفیت رساندن واحدهای فعال ارجاع داده می‌شوند.

محمدی وکیل با بیان این‌که تاکنون ۱۵۰ واحد تولیدی در سطح استان در کارگروه کارشناسی مورد بررسی قرار گرفته‌اند، تصریح کرد: از این تعداد ۷۳ واحد تولیدی به منظور دریافت تسهیلات از سوی بانک پذیرفته و ۳۵ مورد آن به دلیل نداشتن توجیه اقتصادی و تولیدی رد شده‌اند.

معاون امور صنایع و معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت خوزستان عنوان کرد: تاکنون حداقل اعتبارات تعیین‌شده برای اجرای این مصوبات ۴۴۰ میلیارد ریال است که پیش بینی می‌شود تامین مالی در این خصوص بیشتر شود.

وی تصریح کرد: باید سعی شود تا با رفع مشکلات واحدهای بزرگتر و بالادستی موانع تولید پیشروی واحدهای کوچکتر برطرف شود و واحدهای بزرگتر نیز با پرداخت به موقع مطالبات واحدهای کوچکتر موانع تولید آن‌ها را برطرف کنند.

منبع (+)