پترون- استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر حمایت از واحدهای تولیدی و رسیدگی به مشکلات آنان گفت: با تمام توان برای حل مشکلات واحدهای تولیدی استان می‌کوشیم.

به گزارش روابط عمومی شرکت شهرک های صنعتی آذربایجان شرقی، اسماعیل جبارزاده در بازدید از شهرک صنعتی سرمایه گذاری خارجی، تامین نقدینگی و یا اعطای وام برای خروج از رکود واحدهای تولیدی را اولویت اساسی مدیریت اجرایی استان اعلام کرد و افزود: انشاالله عملکردمان طوری باشد که لبخند رضایت را جایگزین شرمندگی ناشی از بیکاری جوانان بر لبان رهبر معظم انقلاب بکنیم.

وی هدف از تشکیل این جلسه را تسهیل و رفع موانع تولید اعلام کرد و گفت: در تمام جلسات و کمیته ها مشکلات ۵۳ واحد تولیدی که پرونده تشکیل و مراحل قانونی را طی کرده، امروز برای تصویب نهایی آماده شد و بانک ها یک ماه فرصت بررسی دارند تا درچارچوب سهم هر بانک اقدام کنند.

استاندار آذربایجان‌شرقی مهم‌ترین مسئله‌ شهرکهای صنعتی را که از گذشته گریبان گیر بود، کمبود آب عنوان کرد و گفت: طبق مصوبه، کاربری چاه آبی که توسط شهرک سرمایه‌گذاری خارجی خریداری شده، از کشاورزی به صنعتی تغییر می یابد و این مصوبه لازم الاجرا است.

وی با توجه به کمبود آب در شهرکهای صنعتی تاکید کرد: واگذاری زمین برای واحدهای تولیدی در شهرکهای صنعتی جدید به میزان تامین آب زمین باشد و این قول را به سرمایه گذاران می دهیم که هیچ مشکلی از بابت تامین آب نخواهیم داشت.

جبارزاده با اشاره به وجود هفت واحد غیرفعال در شهرک سرمایه‌گذاری خارجی خاطر نشان کرد: چهار واحدی که مشکل نقدینگی دارند در اولویت قرار گیرند و سه واحدی که مشکل دارند باید مسیر تولید خود را تغییر دهند تا در نهایت تمام واحدهای مستقر در شهرک‌های سرمایه‌گذاری خارجی فعال شوند.

استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر برندسازی واحدهای تولیدی استان در سطح ملی و بین المللی گفت: برندهای استان باید از دایره برندهای قدیمی مانند تراکتور سازی و ایدم فراتر بروند چرا که قدرت برند سازی در سطوح ملی و بین المللی را داریم.

جبارزاده گفت: از واحدهای تولیدی تقاضا داریم ما را دوست و برادر خود بدانند و مسائل و مشکلات خود را صادقانه با ما در میان گذارند تا ما بتوانیم راحت‌تر مسیر رفع مشکلات را پیدا کنیم.

وی همچنین بر لزوم کاهش تعرفه مواد اولیه و افزایش تعرفه برای واردات کالایی که در داخل با کیفیت تولید می شود، تاکید کرد و گفت: نهایت سخت‌گیری در واردات کالاهایی که تولید داخل آنها وجود دارد صورت گیرد و در مورد صادرات کالا نهایت مساعدت به عمل آید.

جبارزاده با اشاره به طرح مسئله افزایش فشار مالیاتی به واحدهای تولیدی گفت: هیچ گونه فشاری نخواهد بود و اگر ارقام اضافی در این مورد مشاهده می‌شود برای افرادی است که پیش از این فرار مالیاتی داشتند و قصد ما تسهیل مسیر تولید است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی نیز گفت: مشکلات ۵۳ واحد دیگر تولیدی و صنعتی استان هفته آینده مورد بررسی قرار می گیرد .

حسین نجاتی در این نشست از تشکیل جلسه تسهیل و رفع موانع در شهرک صنعتی در هفته آینده خبر داد و افزود: ۱۱ واحد صنعتی و تولیدی برای بررسی مشکلات در سامانه ثبت نام کرده اند .

وی ادامه داد: بعد از کار کارشناسی و مطالعه، مشکلات و موانع واحدها برای اعطای وام به بانک ها معرفی می شوند .

منبع (+)