پترون- مدیرکل امور اقتصادی استانداری خراسان‌شمالی گفت: مطرح شدن این ادعا که طرح پروپیلن پتروشیمی مجتمع خراسان فاقد صرفه اقتصادی است، متاسفانه شیطنی برخی افراد است.

محمدرضا موفق، منطقه خراسان‌شمالی، تاکید کرد: این طرح جزء طرح‌های کارشناسی شده وزارت نفت است که طی سفر دولت تدبیر و امید به این استان کلنگ‌زنی شد.

وی افزود: از روز نخست نیز سهام داران موافق اجرای این پروژه بودند. متاسفانه پتروفرهنگ که ۱۹ درصد سهام را در دست داشت بعد از مدتی و بنا به دلایلی دیگر تمایلی برای سرمایه‌گذاری نداشت. طی جلسه‌ای، استدلال آن‌ها بر این بود که باید مطالبات فرهنگیان بازنشسته را از این محل پرداخت کنند بنابراین توان سرمایه‌‎گذاری برای اجرای این طرح را نخواهند داشت، این درحالیست که تمامی مباحث کارشناسی در این طرح، اجرا شده و تامین فاینانس ۱۰۰ درصد توسط بانک‌های ژاپنی انجام خواهد شد.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: مشکل آب اجرای این پروژه نیز حل شده و ۱۵۰ لیتر آب در ثانیه برای اجرای طرح اختصاص می‌یابد. همچنین مطالعات زیست محیطی پروژه نیز در حال تکمیل شدن است.

مدیرکل امور اقتصادی استانداری خراسان‌شمالی با اشاره به اینکه قرار بر این است تا برای حل این مشکل جلسه‌ای در تهران با مسئولان حوزه‌های مختلف برگزار شود، گفت: برای حل این مشکل چندین پیشنهاد وجود دارد که یکی از آن‌ها واگذاری سهام به شستا است.

منبع (+)