پترون-

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما پتروشیمی جم در پارس جنوبی توانسته دو محصول جدید را پس از آزمایش و تأیید بسازد و به تولید انبوه برساند.
رییس واحد پژوهش و فناوری پتروشیمی جم گفت این دو محصول از کاتالیستی خاص تولید شده که طرح پژوهشی آن با همکاری پتروشیمی جم و یک شرکت خارجی انجام شد و مواد اولیه آن اتیلن تولیدی در همین مجتمع است که در تولید پلیمرهایی با وزن مولکولی بالاتر کاربرد دارد.
رضا راشدی افزود هدف این طرح توسعه سبد محصولات در پتروشیمی جم و عرضه محصولات مهندسی با ویژگی خاص است که پس از آزمایش و تأیید لازم در مدار تولید انبوه قرار گرفت.
وی گفت یکی از این دو، محصول در  بطری با خاصیت بهداشتی و مقاوم در برابر حرارت است که از نفوذ مواد افزودنی پلاستیکی خود به داخل مواد غذایی گرم درون بطری جلوگیری می‌کند و ویژگی‌های آن وزن کم، سرعت تولید بالا و کاهش بسیار زیاد مصرف انرژی در صنایع پایین‌دست است.
آقای راشدی افزود محصول لیفه‌های تک‌رشته‌ای که محصول دیگر این کاتالیست است برای ساخت تورهای ماهیگیری، نخ‌های تک‌رشته‌ای و طناب به‌کار می‌رود و دارای استحکام و تحمل کشش بسیار زیادی است.
رییس واحد پژوهش و فناوری پتروشیمی جم گفت  تاکنون چهار هزار تن از این دو محصول در این مجتمع تولید شده است که علاوه بر تأمین نیاز داخل به کشورهای اروپایی و شرق آسیا هم صادر می‌شود.
مدیرعامل شرکت پتروشیمی جم هم گفت  قطع واردات و افزایش صادرات این محصولات سالانه ۲۰ میلیون دلار ارزش افزوده برای کشور در بر دارد.
سیدحسین میرافضلی افزود  افزایش ظرفیت‌های موجود حتی فراتر از ظرفیت اسمی و تولید محصول های جدید با ارزش افزوده بالا دو راهبرد اساسی شرکت پتروشیمی جم است.
وی گفت اینک ۳ هزار ۵۰۰ نفر در پتروشیمی جم کار می‌کنند که با توسعه واحدهای جدید، اشتغال‌زایی دو برابر می‌شود، از خام‌فروشی صدها میلیون دلاری ماده اولیه جلوگیری می‌شود و ارزش افزوده ۲ تا ۳ برابر می‌شود.
میرافضلی گفت  در زمان‌بندی ۳ تا ۵ ساله در تولید محصولات قابل مصرف در صنعت خودرو، کابل و ژئوممبر که هم‌اکنون وارداتی هستند، خودکفا خواهیم شد.
مدیرعامل شرکت پتروشیمی جم افزود اکنون حجم بالایی از ال.پی.جی صادر می‌شود که برنامه داریم محصولاتی مانند پروپان  را به پروپیلن و پلی پروپیلن تبدیل کنیم و واحدهای جدید الفین را ایجاد کنیم.