پترون-  بعد از آلمانی‌ها که پس از لغو تحریم چندین بار به منظور سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی، به تهران رفت و آمد کرده بودند و مذاکرات جدی بین BASF و شرکت های پتروشیمی ایران صورت گرفت،سرمایه گذارانی از دو کشور دانمارک و پرتغال نیز برای ورود به صنعت پتروشیمی ایران اعلام آمادگی کرده‌اند.

شرکت هالدر تاپسو دانمارک برای از سرگیری همکاری در پروژه‌های شرکت طرح توسعه صنعت لاوان و احداث واحد پتروشیمی در فاز ۲ عسلویه اعلام آمادگی کرده است.

مدیر پروژه طرح توسعه صنعت لاوان با بیان این که  شرکت طرح توسعه صنعت لاوان در نظر دارد با ساخت یک مجتمع پتروشیمی در فاز ٢ عسلویه همزمان روزانه سه هزار تن متانول و هزار تن آمونیاک تولید کند، اعلام کرده است این طرح به طور کامل از سوی بخش خصوصی ساخته می‌شود.

این گزارش اضافه می کند مدیرکل اروپا، آمریکا وزارت نفت از علاقمندی شرکتهای پرتغالی برای حضور در پروژه‌های پتروشیمی و پالایشگاهی در ایران خبر داده است.

به گفته وی در دیدار معاون امور وزیر خارجه پرتغال و معاون امور بین الملل و بازرگانی وزیر نفت این کشور اروپایی علاقه خود را برای حضور در صنعت پتروشیمی ایران ابراز کرده است.

این گزارش حاکی است ظاهرا اروپایی‌ها به دنبال برطرف شدن مشکلات بانکی هستند تا بتوانند برای سرمایه گذاری در صنعت نفت به خصوص پتروشیمی ایران وارد شوند.

منبع (+)