پترون- در پی ابلاغ بسته جدید حمایت از صادرات غیرنفتی به عنوان مشوق‌ صادراتی، رییس کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران گفت: باید در بسته جدید حمایت از صادرات غیر نفتی بخش‌هایی غیر از پتروشیمی و میعانات گازی از جمله محصولات معدنی، صنعتی و کشاورزی در اولویت قرار بگیرد.

سید رضی حاجی آقا میری در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، گفت: اساسا اقدام کردن در جهت حمایت از صادرات غیر نفتی امری مهم و ضروری است، چراکه بدون حمایت، صادرات غیر نفتی امکان پذیر نیست.

وی ادامه داد: در حال حاضر شرایط صادرات غیر نفتی‌مان اصلا مناسب نیست و در سال‌های اخیر با کاهش مواجه شده است. اگر قرار باشد روند فعلی ادامه پیدا کند و تغییری حاصل نشود امیدی برای افزایش صادرات و حتی رسیدن به جایگاه قبلی هم وجود ندارد.

آقا میری به دیگر ضرور‌ت‌های صادرات غیرنفتی اشاره کرد و گفت: آن طور که دولت اعلام کرده است رسیدن به رشد اقتصادی مثبت، بدون صادرات غیر نفتی ممکن نیست و حتما باید نگاه خاص‌تری به آن باشد. از طرف دیگر هم برون رفت از رکود نیازمند توسعه صادرات غیر نفتی است. این موارد همگی نشان می‌دهد که دولت باید خیلی جدی‌تر برنامه‌های توسعه صادرات غیر نفتی را دنبال کند.

رییس کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران در خصوص بسته حمایتی جدید دولت برای صادرات غیر نفتی عنوان کرد: مطمئنا برای اینکه چنین بسته‌ای مفید واقع شود نیاز است که کار کارشناسی دقیقی برای تهیه آن شده باشد، چرا که در غیر این صورت نتیجه مثبتی در برنخواهد داشت.

او درباره اینکه کدام بخش‌های صادرات غیرنفتی باید در اولویت حمایت قرار بگیرند، گفت: صادرات غیر نفتی باید به شکل ائم مورد حمایت قرار بگیرد اما باید به این نکته توجه داشت که مشتریان در برخی موارد به دلیل اینکه بعضی محصولات مانند پتروشیمی و میعانات گازی فقط در داخل تولید می‌شود فقط مشتری محصولات ایرانی هستند.

آقا میری اضافه کرد: اما آن میزانی که سایر اقلام صادرات غیر نفتی از قبیل صادرات سنتی، صنعتی، معدنی و صادرات محصولات کشاورزی به حمایت دارد محصولات پتروشیمی نیاز به حمایت ندارد. با توجه به اینکه بودجه دولت در ارتباط با صادرات غیر نفتی محدودیت‌هایی دارد باید الویت به محصولات غیر از پتروشیمی و میعانات گازی داده شود.

 در هفته‌ اخیر معاون اول رییس جمهور بسته حمایت از توسعه صادرات غیرنفتی که در چارچوب برنامه ملی پیشبرد برون گرایی اقتصاد ملی و تحقق اهداف توسعه صادرات غیرنفتی در سال ۱۳۹۵ به تصویب رسیده است را به کلیه دستگاه های اجرایی ابلاغ کرد.

به گفته یکی از مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز این بسته بر مبنای کالاهای مزیت‌دار، خدمات فنی – مهندسی و کالاهایی که در بازار، فضای رقابتی دارند پیش‌بینی شده و میزان منابع در نظر گرفته شده قرار است برای آن به زودی اعلام می‌شود.

منبع (+)