پترون- چنانچه تقسیم بندی تعرفه‌های ۸ رقمی، که کالاها را به کوچک‌ترین دسته‌ها تفکیک می‌کند در نظر بگیریم، در فروردین ۱۳۹۵، «میعانات گازی» با ۵۴۵ میلیون دلار، «سایر گازهای نفتی و هیدروکربورهای گازی شکل مایع‌شده» با ۱۳۵ میلیون دلار، «پروپان مایع شده» با ۱۳۲ میلیون دلار، «قیر نفت» با ۹۲ میلیون دلار و «پلی اتیلن گرید فیلم» با ۷۸ میلیون دلار در بین کالاهای صادراتی غیرنفتیرتبه‌های اول تا پنجم را داشته‌اند. نکته جالب توجه انتشار آمار صادرات میعانات گازی برای اولین بار توسط گمرک است، به طوریکه آمار صادرات آن در کنار دیگر محصولات منتشر شده است. در جدول زیر ده کالای اول در صادرات غیر نفتی ایران در ماه نخست سال جاری نشان داده شده‌است.

۱۳۹۵۰۲۲۷۰۳

اما در یک تقسیم بندی کلی تر محصولات عمده‌ی صادراتی ایران را «میعانات گازی و گازهای مایع شده» با ۸۸۷ میلیون دلار، «انواع پلی اتیلن» با ۲۵۰ میلیون دلار، «هیدروکربورهای حلقوی» با ۱۵۶ میلیون دلار، «روغن‌ها و فرآورده‌های با حداقل ۷۰ درصد نفت و روغن‌های نفتی» با ۱۴۶ میلیون دلار و «منو و پلی الکل‌های اشباع شده» با ۱۲۳ میلیون دلار تشکیل داده‌اند. در جدول زیر تقسیم بندی کلی تر محصولات صادراتی در ماه نخست سال ۱۳۹۵ نشان داده شده‌است.

۱۳۹۵۰۲۲۷۰۴

همانطور که در جداول بالا مشخص است عمده‌ی محصولات صادراتی ایران را محصولات با فرآوری بسیار کم پالایشگاهی و پتروشیمی تشکیل داده‌اند و محصولات با ارزش افزوده بالا جایگاهی در صادرات کشور ندارند.

منبع (+)