پترون-عضو هیات مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به این‌که یکی از اصلی‌ترین مشکلات تاخیر در راه‌اندازی پتروشیمی‌های پایین‌دستی نبود خوراک است، پیشنهاد می‌دهد برای صادرات اتیلن مالیات سنگینی وضع کنند.

عبدالحسین بیات درباره‌ی طرح‌های در دست اقدام در صنعت پتروشیمی با تاکید بر این‌که اکثر طرح‌ها معطل دریافت خوراک هستند، اظهار کرد: یکی از مشکلات عمده در کشور نبود هماهنگی بین زنجیره خوراک و محصولات پایین‌دستی است.

وی با بیان این‌که در کشور باید نهادی متصدی ایجاد هماهنگی در زنجیره پتروشیمی شود، عنوان کرد: این نهاد در ایران وجود ندارد و بنابراین این‌طور می‌شود که خوراک تامین شده معطل طرح پایین‌دستی است و واحد پایین‌دستی معطل تامین خوراک. عضو هیات مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی افزود: این در حالی است که باید با تامین منابع مالی بالادست بلافاصله تامین منابع مالی پایین‌دست در اولویت قرار گیرد.

بیات درباره‌ی این‌که برخی از پالایشگاه‌ها یا پتروشیمی‌ها خوراکی را که تامین می‌کنند به جای آنکه صرف صنایع پایین‌دستی کشور کنند صادر می‌کنند، گفت: خوشبختانه این موضوع در حال حل است و بخش خصوصی تا حدی قانع شده که نباید مواد خام تولیدی را صادر کنند، بلکه باید در داخل به تولیدات با ارزش افزوده بالاتری تبدیل شوند.

وی با تاکید بر لزوم قانون‌گذاری در این زمینه عنوان کرد: شرکت ملی صنایع پتروشیمی نیز بر این موضوع تاکید دارد و جلوگیری از صادرات خوراک پتروشیمی‌ها باید به وسیله یک قانون به ثبات رویه تبدیل شود.

عضو هیات مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی در این باره تصریح کرد: یکی از پیشنهادات این است که مالیات سنگینی برای صادرات اتیلن ایجاد شود که صادرات آن برای تولید‌کنندگان صرف نکند و اتیلن برای تولید محصول با ارزش افزوده بیشتر وارد پتروشیمی‌های داخلی شود.

منبع (+)