پترون- معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اعلام این خبر که هم اکنون ۸۱ هزار پروژه نیمه تمام در کشور وجود دارد گفت: اگر دولت بخواهد این پروژه را به اتمام برساند باید ۱۰، دوازده سال تلاش کند. از این رو تعاونی ها می توانند پروژه های خدماتی و تولیدی ای که توجیح اقتصادی دارند را در اختیار بگیرند.

سیدحمید کلانتری در نشست خبری صبح دیروز اظهار داشت: امسال باید سال رونق تعاونی و سال حمایت بیشتر از تعاونی ها باشد زیرا یکی از پیش نیازهای اقتصاد مقاومتی حرکت همه جانبه حول محور منافع ملی، رفع مشکلات و نیازمندی ها و آسیب های اجتماعی است و باید با یک وحدت رویه، مشکلات ناشی از بیکاری و فقر را برطرف و اهداف اقتصاد مقاومتی را محقق کنیم.

وی یکی از فعالیت های جدی امسال که از سوی معاونت امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پیگیری می شود را «ایجاد بازار مجازی» عنوان کرد و گفت: هفته آینده یک بازار مجازی رونمایی می کنیم؛ با ایجاد چنین بازاری تعاونی ها می توانند به راحتی کالاهای تولیدی خود را به بازار عرضه کنند؛ این مهم حتی می تواند در قالب فروشگاه های بزرگ زنجیره ای انجام شود.

معاون امور تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: بیش از ۸۱ هزار پروژه نیمه تمام در کشور وجود دارد و دولت آمادگی سرمایه گذاری در هر یک از پروژه های دارای توجیح اقتصادی را دارد.

وی زیرساخت و پیش نیاز توسعه اجتماعی اقتصاد مقاومتی را «توسعه سرمایه اجتماعی» عنوان کرد و افزود: سرمایه اجتماعی یعنی اعتماد بیشتر به مردم، میدان دادن به مردم و کنار گذاشتن اختلافات سیاسی در عرصه اقتصادی است.

این مقام مسئول یادآورشد: اکنون بخشی از واحدهای صنعتی کشور به دلیل مشکلات رکود، دچار تعطیلی یا کاهش ظرفیت تولید شده اند؛ با اینکه اتکای تعاونی ها به تسهیلات بانکی در مقایسه با بخش خصوصی کمتر و در نتیجه، آسیب پذیری آنها نیز کمتر است.

این مقام مسئول تاکید کرد: باید فضای تبلیغات، فضای همگرایی، روحیه همکاری و روحیه تعاون را توسعه دهیم و در بخش دولتی، بخش خصوصی، استان ها، وزارتخانه ها، تعاونی ها، اتحادیه های تعاونی و اتاق های تعاون حول محور فرهنگ «تعاون، تلاش، و اعتماد ملی» حرکت کنند.

وی با اشاره به راهبرد های اساسی که برای توسعه بخش تعاون در نظر گرفته شده است، افزود: این راهبردها شامل «ترویج فرهنگ تعاون، توسعه مدیریت منابع انسانی، تحکیم تعاملات شبکه ای بین تعاونی ها، توسعه همکاری های بین بخشی، تامین مشوق ها و منابع مالی، توسعه بازار و نیز تامین نظارت بر تعاونی هاست.»

وی، استان های تهران، فارس و خراسان رضوی را رتبه های برتر به لحاظ ایجاد تعاونی ها در سال گذشته دانست و افزود: استان فارس با تشکیل ۴۷۹ تعاونی، رتبه نخست را کسب کرد؛ استان خراسان رضوی با ۳۸۱ تعاونی و استان تهران با ۲۰۸ تعاونی، در رتبه های دوم و سوم از نظر تعداد تعاونی ها تشکیل شده قرار گرفتند.

معاون وزارت تعاون افزود: هرچند مسئولیت ایجاد شغل متناسب با نیاز جامعه برعهده وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی نیست و بیشتر نقش هماهنگی، سیاستگذاری و پشتیبانی اشتغال را دنبال می کند اما در عین حال یکی از کاردهای تعاونی ها ایجاد ظرفیت های شغلی است.

وی با بیان اینکه از سال ۹۵ یک خیزش جدی برای ایجاد اشتغال در کشور خواهیم داشت، افزود: اگر صندوق توسعه ملی ۱۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات اداره شده در اختیار وزارت تعاون قرار دهد و بتوانیم این رقم را با افزایش ظرفیت ها به ۳۰ هزار میلیارد ریال برسانیم، از این طریق ۱۰۰ هزار شغل در کشور ایجاد خواهد شد.

وی افزود: امید است با رایزنی ها و حمایت صندوق توسعه ملی بتوانیم در بخش تعاون، صنایع خرد، کوچک و خانگی بتوانیم ۱۰۰ هز ار شغل ایجاد و به ازای هر شغل، ۳۰۰ میلیون ریال مشارکت کنیم یعنی اگر ۵۰ درصد سرمایه از طریق صاحب شغل و ۵۰ درصد از طریق صندوق توسعه ملی برخوردار شویم، در اشتغال زایی موفق خواهیم بود.

کلانتری افزود: در سال ۹۴، چهار هزار و ۲۰۰ تعاونی در سطح کشور تشکیل شد که این تعداد تعاونی توانست ۶۳ هزار فرصت شغلی در کشور ایجاد کند و امید است این میزان در سال ۹۵ افزایش یابد و شاهد توسعه بیشتر تعاونی ها در سطح کشور باشیم.

وی گفت: در بخش خدمات، یک هزار و ۷۵۲ تعاونی جدید تشکیل شده است که توانسته ۲ هزار و ۲۰۰ شغل در کشور ایجاد کند.

کلانتری، میزان قیمت تمام شده شغل در هر واحد تعاونی را بین ۵۵۰ تا ۶۰۰ میلیون ریال عنوان کرد و افزود: این میزان در مشاغل متوسط و صنایع متعارف عمدتا بین ۱۵۰۰ تا ۲۰۰ میلیون ریال است یعنی قیمت تمام شده شغل یک سوم تا یک چهارم حالت عادی و میانگین ایجاد شغل در کشور است.

وی، دیگر برنامه بخش تعاون برای امسال را ایجاد تعاونی تامین نیاز تعاونی ها عنوان کرد و گفت: با ایجاد چنین تعاونی هایی نیازهای تامین مواد اولیه و حذف واسطه ها برای فروش محصولات تولیدی در تعاونی ها تسهیل خواهد شد.

منبع (+)