پترون- عادل نژاد سلیم روز جمعه در نشست خبری که در حاشیه بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی صنعت نفت برگزار شد، به مذاکرات مثبت با یک شرکت بزرگ اروپایی برای اجرا و تامین مالی طرحهای پتروشیمی در منطقه پارسیان استان هرمزگان اشاره کرد و افزود: تا پایان امسال قرارداد با این شرکت با حجم مالی ٢٠٠ تا یک میلیارد یورو امضا می شود.
وی اضافه کرد: تاکنون ٢ میلیارد و ٢٠٠ میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی برای ساخت پالایشگاه بیدبلند دو تخصیص داده شده است.
مدیرعامل پتروشیمی هلدینگ خلیج فارس با بیان اینکه محل فاینانس و تامین منابع مالی بسیاری از پروژه های این شرکت چون گچساران، لردگان، ایلام، هرمز، ونیران و هنگام مشخص شده است، گفت: در سال ٩۴ تولید این شرکت به بیش از ١٩ میلیون تن رسیده است.
وی ادامه داد: در سال ٩۴ فروش داخلی محصولات پتروشیمی معادل ۳.۴ میلیارد دلار و فروش خارجی معادل ۴.٣ میلیارد دلار بوده است.
نژادسلیم در باره تعیین قیمت خوراک مایع پتروشیمی ها نیز گفت: هلدینگ خلیج فارس به عنوان بزرگ ترین مصرف کننده خوراک مایع پتروشیمی در کشور معتقد است قیمت خوراک باید متعادل باشد، یعنی نه حق ملت ایران پایمال شود و نه انگیزه برای سرمایه گذاری کاهش یابد.
وی ادامه داد: فرمولی که وزیر نفت برای خوراک مایع واحدهای بید بلند دو و کارخانه های ان جی ال مشخص کرده اند، از نظر ما عادلانه است و ما به دنبال ارزان خریدن خوراک نبوده و نیستیم.
نژادسلیم طرح های الفین دوم و meg بندر امام و متانول چابهار را از جمله پروژه های جدید در دست طراحی هلدینگ خلیج فارس اعلام کرد و اضافه کرد: برای اجرای این طرح ها از شرکت های خارجی با جوینت ایرانی استفاده خواهد شد.
بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی از ۱۶ تا ۱۹ اردیبهشت ماه با حضور ۱۹۰۰ شرکت ایرانی و خارجی در تهران برگزار می شود.

منبع (+)