مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ضمن اعلام اینکه بیش از ۷۰۰۰ واحد صنعتی در شهرک‌های صنعتی تعطیل هستند، گفت: با برنامه های پیش بینی شده، باید واحدهای صنعتی تملک شده توسط بانکها به چرخه تولید کشور بازگردند.

 علی یزدانی – مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی – با اشاره به اینکه ۸۷ هزار و ۶۵۹ واحد صنعتی در کشور پروانه بهره‌برداری گرفته اند، اظهار کرد: از این تعداد ۱۲۰ واحد در شهرک‌های صنعتی و مابقی در خارج شهرک‌های صنعتی قرار دارند.

وی ادامه داد: از واحدهای صنعتی که در کشور وجود دارند ۷۹ هزار و ۸۳۸ واحد جزو صنایع کوچک هستند که ۴۰ درصد صنایع را شامل می‌شود و کمتر از ۱۰ نفر اشتغال دارد.

معاون وزیر صنعت با بیان اینکه ۹۹ هزار و ۸۴۰ جواز تاسیس برای راه اندازی واحدهای صنعتی صادر شده است، تصریح کرد: قرار بر این است از این تعداد ۲۹ هزار و ۷۹۹ واحد درداخل شهرک‌ها و نواحی صنعتی که حدود ۲۷ درصد جوازها را شامل می‌شود راه اندازی شود.

وی تاکید کرد: توسعه صنایع کوچک و ایجاد و توسعه زیرساخت‌های صنعتی از دیگر اهداف و ماموریت این کارگروه است که ۹۴۸ شهرک و ناحیه صنعتی در کشور وجود دارد و از این تعداد در ۷۷۸ شهرک و ناحیه صنعتی زمین واگذار می‌شود و ۱۳۶ هزار هکتار زمین در اختیار شهرک و نواحی صنعتی قرار دارد.

وی بیان کرد: از مجموع شهرک‌های صنعتی که در آن زمین واگذار می‌شود ۱۶۷ متقاضی وجود داشته تا در آنجا سرمایه گذاری کنند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه خاطرنشان کرد: در ۵۸ شهرک و ناحیه صنعتی که در آن زمین واگذار می‌شود هیچ قرار دادی منعقد نشده و در ۱۰۰ شهرک نیز قرار داد منعقد شده اما کارخانه ای به بهره برداری نرسیده است.

وی افزود: با رفع موانع قانونی پیش روی سرمایه‌گذاری در شهرکها و نواحی صنعتی راه‌اندازی مجدد واحدهای صنعتی که از چرخه تولید خارج شده و یا پایین‌تر از ظرفیت مشغول به کار و فعالیت هستند، از اولویت‌های اصلی سازمان است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطر نشان کرد: از ۸۷ هزار و ۶۵۹ واحد صنعتی دارای پروانه بهره برداری در کشور، ۳۷ هزار و ۱۲۰ واحد، مستقر در شهرکهای صنعتی مستقر هستند که با این حساب حدود ۹۰ درصد از صنایع کشور را بنگاه‌های کوچک و متوسط تشکیل می‌دهند.

یزدانی به منافع موجود در شهرکها و نواحی صنعتی اشاره کرد و افزود: با توجه به وجود امکانات زیربنایی در شهرکها و نواحی صنعتی تمامی دستگاه های مرتبط با صنعت باید به جذب سرمایه گذار در این مناطق عزم جدی داشته باشند.

وی با اشاره به آمادگی شهرک های صنعتی برای پذیرش سرمایه‌گذاران تصریح کرد: در این راستا حمایت های متعددی برای سرمایه گذاران صنعتی مستقر در شهرک های صنعتی در نظر گرفته شده است.

رییس هیات مدیره سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی به فرمایشات مقام معظم رهبری تحت عنوان شعار سال، تاکیدات رییس جمهور و سیاست های وزیر صنعت، معدن و تجارت، در خصوص تشکیل ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با ریاست استانداران اشاره کرد و افزود: کارگروه ایجاد رونق در کارگاه های کوچک و متوسط صنعتی به عنوان زیرمجموعه این ستاد در استانهای کشور، شکل گرفته است.

وی تاکید کرد: باید از تمام سازوکارها و ظرفیت ها و پتانسیل های استان جهت ایجاد حرکتی جدیدی در حوزه اقتصادی استفاده کرد، چرا که هدف ما امید بخشی و ایجاد رضایتمندی بیشتر در جامعه است.

یزدانی به اهمیت صنایع کوچک در کشور تاکید و تصریح کرد: امروز رسالت نخست ما حمایت از صنایع کوچک بوده و مسئولان نظام هم بر آن تاکید دارند.

وی گفت: با وجود نقش صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی در چرخه اقتصادی و اشتغال اما این صنایع با توجه به ساختار آسیب پذیرتر بوده، لذا باید توجه بیشتری به این بخش شود.

یزدانی گفت: البته برای حمایت از واحدهای راکد تصمیمات خوبی در کارگروه ایجاد رونق در کارگاه‌های کوچک و متوسط صنعتی برای ارائه تسهیلات، گرفته‌ شده است، از این‌ رو واحدهای راکدی که امکان فعالیت مجدد داشته و یا طرح های نیمه فعال صنعتی واقع در شهرکها و نواحی صنعتی حمایت خواهند شد.

معاون وزیر صنعت معدن و تجارت به چند مورد از اهداف برگزاری کارگروه های استانی در استانها اشاره کرد و افزود: معرفی طرح های رونق در صنایع کوچک و متوسط کشور، شناسایی واحدها و طرح های مشمول حمایت، معرفی حمایتهای صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک با صدور ضمانت نامه جهت تسهیلات بانکی و تامین کنندگان مواد اولیه، از مهم ترین اهداف برگزاری چنین نشست هایی است.

منبع (+)