پترون- وزیر کار با اعلام اینکه مهمترین کار در شرایط فعلی حفظ مشاغل موجود است، گفت: از نابودی ۳۰۰ هزار شغل جلوگیری شد.

علی ربیعی در نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی گفت: کمیته های استانی حفظ شغل های موجود در فرصت کوتاه فعالیت خود، توانسته است از ریزش ۳۰۰ هزار شغل جلوگیری کند و در حال حاضر مهم ترین رویکرد وزارت کار حفظ شغل های موجود است.

وی ادامه داد: کمیته های استانی حفظ شغل های موجود در هیات وزیران تصویب شده و اعضای اتاق بازرگانی نیز در این کمیته ها حضور دارند. ربیعی گفت: ما سالیانه نیاز به ۸۰۰ هزار شغل داریم و این در حالی است که با پدیده رشد بدون اشتغال روبرو هستیم.

ربیعی در تشریح پدیده رشد بدون اشتغال گفت: یک پالایشگاه با ۱۲۰ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری در ابتدا و هنگام ساخت و ساز ایجاد شغل می کند اما زمانی که پروژه به بهره برداری رسید، آن پالایشگاه به یکهزار نیرو بیشتر نیاز ندارد.

وی گفت: هیچ کشوری بدون اجماع بر سر برنامه های ملی توسعه پیدا نمی کند؛ ‌ هیچ کشوری بدون ذهنیت مشترک بین همه شرکای اجتماعی توسعه پیدا نخواهد کرد؛ اگر روند عقلانیت، سختکوشی و مدارای اجتماعی صورت نگیرد، برنامه های توسعه با موفقیت روبرو نخواهد شد.

وزیر کار با تاکید بر اینکه باید وفاق بزرگ برای برنامه های بزرگ ایجاد شود افزود: اینکه ما بتوانیم درون گرا فعالیت کنیم و در بازارهای جهانی سهم به دست بیاوریم برنامه بزرگ ملی است؛ در این شرایط شاهدیم که از یک استعاره ظریفی که رئیس کل بانک مرکزی به کار می گیرد که در دنیا تفهیم کند که شما باید کار بیشتری انجام دهید، چه بساطی ایجاد می شود. اگر بخواهیم توطئه بیگانگان را خنثی کنیم، اجماع همه جانبه روی مسائل جدی باید مورد توجه قرار گیرد.

منبع (+)