پترون- همایش تبدیل گاز به پلی پروپیلن (GTPP)  با حضور مرضیه شاهدایی، معاون وزیر نفت، عباس شعری مقدم، مشاور، محمدحسن پیوندی، معاون مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی و اسماعیل قنبری، مدیرعامل شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی در حاشیه دومین روز از دهمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست برگزار شد.

در این همایشگاه فرآیند تبدیل گاز طبیعی به متانول و سپس فرآیند تبدیل متانول به پلی پروپیلن ارائه شد که لایسنس این فرآیند از سوی شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی توسعه داده شده است.

  • زهره ماجدی اصل، کارشناس شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی در این همایش گفت: پیش بینی می شود از سال ۲۰۱۹ جهش بزرگی در ظرفیتهای تولید متانول در خاورمیانه به وجود آید اما تقاضا در مقابل آن تغییر چندانی نخواهد کرد.

    به گفته وی، ظرفیت تولید متانول در واحدهای پتروشیمی ایران هم اکنون حدود ۵,١۶٠ میلیون تن در سال است که با اجرای طرحهای جدید به ٢١ میلیون و ٢۴٠ هزار تن خواهد رسید.

    ماجدی اصل با اشاره به این که پروپیلن بیشتر برای تولید پلی پروپیلن مصرف می شود، افزود: پیش بینی می شود قیمت پلی پروپیلن در سالهای آتی افزایش چشمگیری داشته باشد.

    وی با اشاره به این که دانش فنی تولید پروپیلن از متانول (PVM) از سوی شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی بومی شده است اظهار کرد: قیمت پایین خوراک و دسترسی آسان به آن، دسترسی به دانش فنی، فرآیندی با فشار پایین و دمای مناسب، استفاده از راکتورهای بستر ثابت و کنترل مناسب واکنشی و … از مزیتهای این روش است. منبع