پترون-

تنها یک روز مانده به افتتاح نمایشگاه مهم صنعت پلاستیک، مخالفت‌ها با زمان برگزاری همچنان ادامه دارد

مرضیه شاهدایی: ۵۰۰ شرکت خارجی در ایران پلاست حاضر هستند

گروه انرژی   الچین یوسفی
اکنون تنها یک روز به آغاز نمایشگاهی باقی مانده است که در چند ماه اخیر بیش از آنکه به متن آن پرداخته شده باشد، حواشی دامن‌گیر آن بوده است. ایران پلاست از نمایشگاه‌های با اهمیت صنعت پایین‌دستی پتروشیمی در ایران به واسطه مخالفت تولید‌کنندگان پلاستیک در ایران با زمان برگزاری آن، تمام چند وقت اخیر به محل مناقشه‌یی میان برگزار‌کنندگان نمایشگاه و مخالفان آن تبدیل شده بود. هنوز هم در گروه‌های تلگرامی تولید‌کنندگان پلاستیک، پیام‌هایی با این محتوا که آنها در نمایشگاه شرکت نکرده هیچ تبلیغاتی انجام نداده و در نهایت همچنان نسبت به این وضعیت اعتراض دارند، منتشر می‌شود. در چنین شرایطی اما مرضیه شاهدایی مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی که به نوعی متولی اصلی برگزاری نمایشگاه ایران پلاست محسوب می‌شود در نشست خبری خود که روز گذشته در ساختمان این شرکت برگزار شد از استقبال مناسب خارجی‌ها از این نمایشگاه سخن می‌گوید. شاهدایی در این نشست نقبی به برنامه‌های خود برای صنعت پتروشیمی در یک سال و اندی باقی مانده از عمر دولت یازدهم نیز می‌زند.
وی با اشاره به افتتاح دهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران پلاست از ۲۵فروردین ماه گفت: نمایشگاه ایران پلاست با شعار کسب و کار جهانی از ۲۵تا ۲۹فروردین ماه امسال با حضور معاونان رییس‌جمهوری، بیژن زنگنه وزیر نفت و محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت برگزار می‌شود، . در این نمایشگاه ۵۰۰ شرکت خارجی از ۲۵کشور جهان ازجمله آلمان، اتریش، ایتالیا، فرانسه، انگلیس، اسپانیا، چک، سوییس، هلند، دانمارک، لهستان، روسیه، بلژیک، چین، کره‌جنوبی، تایوان، هند، سنگاپور، ترکیه، امارات، عراق، بحرین، پاکستان، آفریقای جنوبی، استرالیا و ۴۰۰ شرکت ایرانی حضور پیدا می‌کنند. همچنین از ۲۰۰ تاجر فعال در صنعت پتروشیمی و پلاستیک از اقصا نقاط جهان دعوت به عمل آمده تا از نمایشگاه امسال بازدید کنند.
معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی با ابراز امیدواری از حضور پررنگ شرکت‌های خارجی در این نمایشگاه گفت: مسلما حضور شرکت‌های خارجی و فعالان صنعت پتروشیمی در این نمایشگاه به ارتباط بیشتر تجار ایرانی و خارجی کمک خواهد کرد از این رو تاجران فعال در صنعت پلاستیک ۱۸کشور شامل عراق، افغانستان، پاکستان، هند، امارات، قزاقستان، آذربایجان، ترکیه، چین، بنگلادش، سوریه، ارمنستان، تاجیکستان، بلاروس، سریلانکا، میانمار، تونس و کنیا برای بازدید از نمایشگاه امسال حضور می‌یابند.
شاهدایی با اشاره به اقداماتی که برای پوشش رسانه‌یی نمایشگاه ایران پلاست صورت گرفته است، گفت: از ۴۰ رسانه خارجی در کنار رسانه‌های داخلی برای پوشش نمایشگاه ایران پلاست امسال دعوت به عمل آمده است.

دلیل تغییر زمان نمایشگاه ایران پلاست
مرضیه شاهدایی درباره دلایل انتخاب زمان برگزاری نمایشگاه بین‌المللی ایران پلاست با نمایشگاه k آلمان گفت: با توجه به اینکه شعار این نمایشگاه کسب و کار جهانی است، ترجیح دادیم برای حضور حداکثری شرکت‌های خارجی، زمان برگزاری دهمین نمایشگاه ایران پلاست را از مهر ماه به فروردین ماه تغییر دهیم تا شرکت‌های خارجی بتوانند حضور فعال‌تری را در این نمایشگاه داشته باشند. مرضیه شاهدایی هدف اصلی برگزاری نمایشگاه ایران پلاست را توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی در زمینه لاستیک و پلاستیک عنوان کرد و گفت: اقدامات بسیاری را برای تامین فاینانس‌ها و معرفی سرمایه‌گذاران به طرح‌ها آغاز کرده‌ایم و رویکرد اصلی ما در جذب سرمایه تکمیل زنجیره ارزش و توسعه صنایع پایین دستی در کشور است از طرفی به دلیل اینکه برخی خوراک‌ها در بالادست به طور کامل تامین نمی‌شد، تکمیل برخی زنجیره‌ها در میان دست و پایین دست با مشکل مواجه شده بود که تلاش می‌کنیم در زمینه تامین کمبودهای خوراک اقدامات موثری را انجام دهیم. او ادامه داد: همچنین در جهت رفع مشکلاتی که فعالان صنعت پتروشیمی درخصوص استفاده از تکنولوژی‌های روز جهان دارند، اقداماتی در دست انجام است و تلاش می‌کنیم موانعی که در تولید وجود دارد را برطرف کنیم.
ایجاد تنوع در خوراک و ایجاد تنوع در گرید
مرضیه شاهدایی ایجاد تنوع در خوراک و ایجاد تنوع در گرید محصولات پتروشیمی را دو برنامه شرکت ملی صنایع پتروشیمی خواند و گفت: فرق ایران و عربستان در صنعت پتروشیمی در تنوع خوراک است. از سویی با وجود مزیت‌هایی که در ایران برای تنوع خوراک وجود دارد به دلیل شرایط تحریم استفاده از این مزیت در توسعه صنعت پتروشیمی به طور کامل محقق نشده و امیدواریم با شرایطی که پس از برجام در کشور ایجاد شده بتوانیم به توسعه صنعت پتروشیمی سرعت دهیم.
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی از این پیش زمینه استفاده و بیان کرد: اکنون تمام شرکت‌های اروپایی و آسیایی که خواهان سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی ایران هستند به مزیت تنوع خوراک در کشور ما آگاهی دارند.
او در ادامه صحبت‌های خود در زمینه اهداف جدید شرکت ملی صنایع پتروشیمی ابراز کرد: بررسی شهرک‌های صنعتی از دیگر برنامه‌های در دست اجرای صنعت پتروشیمی است. این اقدام به این منظور صورت می‌گیرد که در نقاطی که ظرفیت‌های لازم را دارند، اقدام در زمینه تکمیل زیرساخت‌های یک شهرک صنعتی صورت گیرد در نتیجه واحدهای پتروشیمی در این نقاط توسعه پیدا کند.
شاهدایی ادامه داد: نمونه این نقاط را در استان‌های کرمانشاه، کردستان، آذربایجان شرقی و خوزستان داریم و از طرف دیگر به دنبال این هستیم که واحدهایی در جهت تکمیل زنجیره ارزش در کنار طرح‌ها و مجتمع‌های موجود احداث شوند که نمونه این کار در واحد پلی‌اتیلن کردستان درحال انجام است. شاهدایی همچنین بر این مساله تاکید کرد که آنها به دنبال الزام‌آور کردن تکمیل ارزش‌افزوده در این شهرک‌ها هستند.

جان ‌بخشی عسلویه به پتروشیمی
مرضیه شاهدایی در ادامه نشست خبری خود به توسعه فازهای پارس جنوبی و تاثیری که بر واحد‌ها پتروشیمی دارد، پرداخت و گفت: خوشبختانه با توسعه فازهای پارس جنوبی، تامین خوراک برای واحد‌های موجود در منطقه عسلویه تسهیل یافته است. از این رو می‌توان ظرفیت تولیدی واحدهای عسلویه را افزایش داد به طور مثال واحد کاویان۲ برای تولید دو میلیون تن پروپیلن تدارک دیده شده بود که به دلیل نبود خوراک کافی با ظرفیت یک میلیون تن به کار ادامه می‌داد. اکنون اما با توجه به توسعه فازهای پارس جنوبی امیدواریم واحد‌هایی مثل واحد کاویان به ظرفیت تولیدی‌ای که در برنامه‌ریزی‌های خود دارند، دست یابند.
شاهدایی همچنین اضافه کرد: ما در کشور ۵۵ طرح نیمه تمام پتروشیمی داریم که با توسعه فازهای پارس جنوبی این طرح‌ها هم به زودی به بهره‌برداری کامل می‌رسند، اکنون برای به نتیجه رسیدن این پروژه‌ها به حدود ۸ میلیارد دلار سرمایه نیاز داریم. در سمت دیگر نیز ما ۲۸طرح جدید در حوزه خلیج فارس و دریای عمان داریم که درحال مطالعه هستند و نیاز خوراک این واحدها نیز از سمت عسلویه پیش‌بینی شده است. درحالی که بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران پیش‌تر عنوان کرده بود که مهم‌ترین وظیفه شرکت ملی صنایع پتروشیمی در وضعیت فعلی از دیدگاه او«کمک به توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی» است، شاهدایی در این باره گفت: تنها کاری که در این زمینه از ما به عنوان بدنه دولت برمی‌آید، تامین خوراک سپس بسترسازی برای صنایع پایین دستی است.
شاهدایی در این نشست خبری همچنین از به مدار پیوستن ۱۰واحد پتروشیمی به خط تولید خبر داد و گفت: این ۱۰ واحد می‌توانند حدود ۶ تا ۷ میلیون تن به تولید محصولات پتروشیمی ما اضافه کنند.

قراردادهای جدید خارجی در انتظار
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به علاقه‌مندی شرکت‌های اروپایی برای حضور در صنعت پتروشیمی ایران گفت: در ماه‌های گذشته ابراز تمایل‌های بسیاری از سوی شرکت‌های اروپایی برای سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی ایران داشته‌ایم که باید فعالیت‌هایی را انجام دهیم تا برجام اجرا و انتقال ارز انجام شود.
وی با اشاره به اینکه قرارداد جدیدی برای همکاری با شرکت‌های خارجی در صنعت پتروشیمی به امضا نرسیده است، گفت: سال گذشته با شرکت توتال فرانسه تفاهمنامه‌یی به امضا رسید تا این شرکت برای سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ایران مطالعات و اقداماتی انجام دهد؛ همچنین درحال حاضر با سه شرکت آلمانی درحال مذاکره هستیم که پیش‌بینی می‌کنیم یک توافقنامه در این زمینه تا یک ماه آینده نهایی شود. مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی که نام هیچ کدام از شرکت‌های درحال مذاکره را ذکر نکرد در ادامه گفت: مذاکراتی نیز برای حضور یک شرکت بزرگ اروپایی درحال انجام است اما تاکنون به نتیجه نهایی نرسیده است.

سرمایه‌گذاری هندی‌ها در پتروشیمی
از سوی دیگر و درحالی که درامندرا پرادهان، وزیر نفت و گاز هند در سفر ۲ روزه خود به ایران سفری به بندر چابهار داشت تا در زمینه سرمایه‌گذاری هند در صنعت پتروشیمی در این منطقه اطلاعات بیشتری داشته باشد، مرضیه شاهدایی نیز با اشاره به سفر اخیر وزیر نفت و گاز هند به ایران و همکاری در بخش پتروشیمی ایران گفت: هدف اصلی هندی‌ها میدان گاز فرزاد است اما هندی‌ها در منطقه چابهار هم در پروژه‌های پتروشیمی برای تولید اوره و آمونیاک سرمایه‌گذاری‌هایی خواهند کرد.
منبع (+)